Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Nem tudod, hogy nem látod – Ezért veszélyes a holttér

2023.06.11.

Bár a holttér az autók körül alakul ki, minden közlekedő érdeke, hogy tisztában legyen a jelenséggel. A legfontosabb tudnivalók a holttérről Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjában. 

A közlekedéssel kapcsolatban sokszor halljuk azt a kifejezést, hogy holttér, de előfordul, hogy még a felnőttek sem tudják pontosan miről is van szó. Sokan többé-kevésbé ismerik, viszont a forgalomban haladva már nem biztos, hogy figyelembe veszik egy-egy közlekedési helyzetben. Pedig a holttér nagyon gyakori jelenség a mindennapokban, és mivel egy alattomos, nem annyira magától értetődő dologról van szó, életveszélyes helyzetek alakulhatnak ki, ha nem figyelünk eléggé. 

Mi a holttér? 

Járművek esetében holttérnek nevezünk minden olyan jármű körüli területet, amelyet a vezető sem előre tekintve, sem pedig a tükrök segítségével nem képes észlelni. A holttérben emberek, járművek lehetnek, ezért a járművezetőknek tudniuk kell, hogy hol van, hogyan és mikor kell ellenőrizni a holtteret. A holttér azért veszélyes, mert a vezető nincs tudatában annak, hogy valamit nem lát. 

A tükörben nem látszik, de a holttérben lehet jármű

A holttér az autók kialakítása miatt jön létre. Jellemző, hogy a kocsi ablakainál lévő első, középső és hátsó oszlopok takarnak ki akár egy egész kerékpárost, de a hátsó ablakban hagyott csomag is ronthatja a kilátást, sőt, akár a vezető mellett ülő utas is eltakarhat egy közeledő autót.  

A legnagyobb holttér a vezető jobb válla fölött van, szem látómezejének széle és az autó hátsó részéig terjedő rész között, amely nem látszik az oldalsó tükörben. A bal oldali holttér sokkal kisebb, de ugyanolyan fontos ellenőrizni. Elindulás és bármilyen mozgás, irányváltoztatás előtt a sofőrnek a feje elfordításával meg kell bizonyosodnia arról, hogy nincs senki vagy semmi a holttérben. Sávváltásnál, előzésnél sokan elfelejtik ellenőrizni a holtteret, ami sok balesethez vezet. 

Általában minél nagyobb egy jármű, annál nagyobb a holttere, de az is számít, hogy az adott kocsi karosszériája hogyan van kialakítva. Óriási különbségek lehetnek egyes modellek között például az ablakoknál található oszlopok méretét, formáját illetően – értelemszerűen minél vastagabbak az oszlopok, annál többet tudnak kitakarni a környezetünkből. Annak is van jelentősége, hogy milyen magas a sofőr, milyen magasra van az ülése állítva, milyen formájúak és megfelelően be vannak-e állítva a visszapillantó tükrök.

Pirossal látható a holttér területe

A holttér ismerete elsősorban a járművezetők felelőssége, de a balesetek elkerülése érdekében minden közlekedő érdeke, hogy képben legyen, és megértse a másik helyzetét. A kerékpárosok és motorosok például ne álljanak meg nagy járművek – kamion, busz, teherautó – előtt és mellett, mert jó eséllyel olyan területen vannak, ahol nem látja őket a sofőr. De gyalogosként is figyeljünk, ha a zebrán átkelünk, és jobbra kanyarodik egy nagy teherautó. A legbiztonságosabb módszer, ha felvesszük a szemkontaktust a sofőrrel, mert akkor tudhatjuk, hogy észrevett minket. Amíg ez nem történik meg, közlekedjünk abban a szellemben, hogy nem lát minket a vezető. 

Hogyan tanítsuk meg a gyereknek, mi az a holttér? 

A gyerekeknek már egészen kicsi koruktól kezdve rengeteg közlekedési szabállyal, tudnivalóval kell megbirkózniuk, a holttér pedig az egyik legnehezebben felfogható ismeret. Íme néhány tipp, hogyan lehet a legegyszerűbben elmagyarázni nekik. 

Kezdjük az alapokkal! Egyszerűen mondjuk el, hogy az autósok nem látnak mindent a járművük körül, és így a közelükben lévő emberek és járművek „láthatatlanná válhatnak. Az alapok megismertetése során hasznos, ha képeket és/vagy videókat is mutatunk, ez nagyban segíti a megértést. 

Íme egy látványos fotó: 

Egy egész óvodás csoport eltűnhet a teherautó holtterében

Ez pedig egy látványos, interaktívan mozgatható videó, amelyben a sofőr helyébe képzelhetjük magunkat, és körbenézhetünk a kocsi körül, hogy észrevesszük-e a holttérben rejtőző járműveket és személyeket: 

A fotók és videók mellett gyakoroljunk valódi autóval is! A legjobb módszer, ha a gyerek maga tapasztalja meg holtteret, mert ha átéli a jelenséget, biztosan könnyebben megérti és jobban megragad benne, mire kell figyelnie. Álljunk meg az autóval a kocsibeállón vagy egy biztonságos, forgalommentes helyen. Állítsuk le a motort, és húzzuk le az ablakokat. Üljünk be a vezetőülésbe, és kérjük meg a gyereket, hogy az autó mellett lassan haladjon a kocsi hátsó része felé, és szóljunk neki, amikor belép az autó holtterébe. Ezután cseréljünk helyet, hogy ő is láthassa hogyan „tűnhet el” valaki a jármű holtterében. Ha a családban nincs autó, egy rokon vagy ismerős biztosan segít, hogy 15-20 percre „oktatási segédeszköz” legyen a kocsija. 

Ezek az ismeretek már a kisebb gyerekeknél is nagyon fontosak, hiszen a holttér miatt könnyen baleset történhet egy autó parkolása közben is, amikor a gyerek azt hiszi, látja őt a sofőr. Természetesen a nagyobbaknál, akik már egyedül közlekednek kerékpárral vagy segédmotorral, még fontosabb, hogy értsék és a gyakorlatban is tisztában legyenek a holttérrel, ha pedig autóvezetővé válnak, elengedhetetlen ez a tudás. 

Modern technológia a holttér ellen

Bár a hagyományos visszapillantó tükrök több mint százéves történetük alatt nem igazán változtak, a digitális technológia ezen a téren is újítást hozott, és a jövőben várhatóan elbúcsúzhatunk az eddig ismert tükröktől. A mai modern autók többségénél elérhető az úgynevezett holttérfigyelő rendszer. Ennek lényege, hogy radarral működő érzékelők ellenőrzik az autó körüli mögöttes-oldalsó forgalmat, és akadály esetétén fény-, illetve hangjelzéssel vagy akár aktív kormányzással is segítenek felhívni a vezető figyelmét a veszélyre, illetve elhárítani az ütközést.

A másik megoldás az, amikor teljesen eltűnik a hagyományos visszapillantó tükör az autóról. A járművön elhelyezett kamerák pásztázzák a kocsi környékét, és autó belsejében, az A-oszlopokon elhelyezett kijelzőkre vetítik a képet, ami több-kevésbé hasonlít a megszokott tükörben látható képre. Viszont a kamerás megoldásnak köszönhetően nemcsak holttérfigyelésre alkalmas a rendszer, hanem például tolatásnál is sokat segíthet. 

Már vannak olyan sorozatgyártásban készült személyautók, amelyeken csak kamerás visszapillantók vannak, de a technológia várhatóan először a kamionokon fog elterjedni, mert ott jóval nagyobb a holttér, és az is fontos szempont, hogy a nagy méretű külső tükrök eltűnésével javul a jármű légellenállása, és így a fogyasztás is csökkenthető. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.06.19
A forgalmi adatok és az úticélok is a nyarat idézték a tavasz végi-nyár eleji hosszú hétvégéken a....
2025.06.19
Komoly összeget fektet a Rolls-Royce abba, hogy ne mozduljanak el a mainstream irányába. Sőt, épp....
2025.06.19
Hiába a hatszámjegyű bírság, a jogosítvány bevonás, még mindig sok a gyorshajtó és az ittas vezető....
2025.06.18
Az ember racionális lény, legalábbis mindannyian erre törekszünk. Így választunk magunknak párt,....
2025.06.18
Floridában gyorshajtáson kaptak egy házasságkötésre igyekvő, pontosabban száguldó menyasszonyt,....
2025.06.18
Nem számít a hőség, ez az új szabály.   ..
2025.06.18
Legkorábban június 22-én, vasárnap indulhat az Axiom-4 misszió legénysége, köztük Kapu Tibor....
2025.06.18
Már vagy tíz kínai autómárka kapható Magyarországon. Legújabb fejlemény, hogy Közép-Európában is....
2025.06.18
Évek óta nincs könnyű helyzetben az autóipar, a nehézségek pedig egyre inkább szemléletváltást....
2025.06.18
Az ország számos pontjáról több tucat motorost vonzott a Vas Vármegyei Rendőr-főkapitányság Baleset....