önvezető jármű

Tizenhárom tonnát is vontatnak ezek a sofőr nélküli Toyoták

2026.01.07.

A tokiói repülőtéren tavaly december óta szellemtraktorok szállítják az utasok poggyászait a terminálról a repülőgépekhez. A Toyota egyik leányvállalata által kifejlesztett, önvezető vontatókat nem csak képességeik emelik az élvonalba.

Idén ünnepli századik születésnapját a Toyota Industries Corporation (TIC), a szerteágazó Toyota-csoport egyik meghatározó cége, amely többek között textilipari gépeket és logisztikai eszközöket – elsősorban villás targoncákat – fejleszt és gyárt. Kerek jubileumát most egy fontos újdonsággal ünnepli a vállalat: elsőként biztosítanak ugyanis 4. szintű autonóm mobilitási szolgáltatást Japán repterein.

A Toyota Industries Corporation és az ország legnagyobb belföldi légitársasága, az All Nippon Airways légitársaság még 2021 tavaszán indította útjára közös kísérleti projektjét, amely négy és fél év után jutott el a kereskedelmi szolgáltatásig: tavaly decemberben három önvezető traktort állítottak szolgálatba a tokiói Haneda repülőtéren, és március végéig megduplázzák a poggyászok szállítására szolgáló szellemflottát.

A Toyota járművek orrán, valamint a fülke tetején körben elhelyezett szenzorok – radarok, kamerák, ultrahangos érzékelők és egy Lidar (lézer-radar) – gondoskodnak arról, hogy a vontatók folyamatosan teljes képet kapjanak környezetükről. A Haneda repülőtéren egy hozzávetőlegesen másfél kilométeres útvonalon mozognak, amely mentén forgalomirányító jelzéseket is figyelembe kell venniük.

A Toyota egy kifinomult flottakezelő rendszert is kifejlesztett, amelyen keresztül utasítások (pl. sávinformációk) adhatók a járműveknek, autonóm vezérlésük integrálható a repülőtér belső forgalomirányító rendszerével, illetve mozgásuk összehangolható a járatok tényleges érkezésével és indulásával.

Habár a Toyota traktorok ténylegesen alkalmasak az önálló, felügyelet nélküli működésre, működésükbe két szinten is beleavatkozhat a hús-vér kezelőszemélyzet. Egyrészt távfelügyelet alatt állnak, így kritikus helyzetben akár a távolból átvehető az irányításuk. Másrészt hagyományos pilótafülkével is felszerelték őket, így amennyiben a jövőben bővíteni kívánják a projekt lefedettségét, a betanítás időszakában is teljes értékű munkát végezhetnek a járművek. Sőt, valójában annál is teljesebbet: míg ugyanis autonóm üzemben 15 km/óra a maximális sebességük, és legfeljebb 13 tonnát mozgathatnak, sofőrrel csaknem megduplázhatók ezek az értékek: a végsebesség 25 km/órára, a vontatható tömeg 27 tonnára nő.

Fotók: CarScoops

Habár a feladatuk elvégzése szempontjából lényegtelen a külcsín, összességében még kedvezőbbé teszi a robotvontatók megítélését, hogy a Toyota Industries Corporation kifejezetten tetszetős dizájnt álmodott meg hozzájuk. Ez pedig nem szubjektív vélemény, hanem szakmai tény: a vontatók első prototípusa ugyanis még 2022-ben elnyerte az IF Design ipari formatervezési díját.

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.01.16
Az ötszörös győztes katari Nasszer al-Attijah nyerte meg az autósoknál a Dakar-rali pénteki, utolsó....
2026.01.16
A Nissan büszkén jelenti be, hogy a teljesen új Nissan LEAF elnyerte a Women’s Worldwide Car of the....
2026.01.16
A Dorna és az FIM 2025 végén Portimãóban jelentette be, hogy a teljes „Road to MotoGP”....
2026.01.16
Az idei évre is sokan választják az éves autópálya-matricákat. Az utazóközönség 2026. január 15-ig....
2026.01.16
Az ICDP szerint az autógyártók Európában újraértékelik disztribúciós stratégiáikat: nem minden....
2026.01.16
Új tarifastruktúrát vezet be országszerte az E.ON Drive Infrastructure Hungary (EDRI) az általa....
2026.01.16
Az Audi Revolut F1 Team sikeresen indította be a 2026-os szezonra szánt versenyautót – ez fontos....
2026.01.16
2025 vízválasztó év volt az Arrabona Racing Team számára: kategóriát váltottak és elkészítették....
2026.01.16
Az Ethiopian Airlines megkezdte annak az építkezését, amely a hivatalos adatok szerint Afrika....
2026.01.15
A HangZóna mai vendége Rusznák András igazságügyi járműszakértő. ..