MÁV

Több mint egymilliárd forinttal nőtt tavaly a MÁV pályadíjbevétele

2016.03.09.

- A MÁV pályahasználati díjbevétele tavaly 91,5 milliárd forintra nőtt, az összeg 1,2 milliárd forinttal haladta meg a 2014-est - közölte a MÁV Zrt. szerdán az MTI-vel.

 A hálózati díjbevételen belül a MÁV pályavasúti alapszolgáltatásának díjbevétele tavaly csaknem öt százalékkal, 44 milliárd forintra növekedett. Ez részben az új partnervállalatok piacra lépésének köszönhető, ugyanis tavaly 37-ről 43-ra emelkedett a MÁV-val szerződéses viszonyban álló cégek száma - tették hozzá.

A tájékoztatás szerint a vasúti fuvarozók többféle díjat fizetnek az általuk megrendelt és igénybevett infrastruktúráért, így például alapszolgáltatásként a nyílt vasútvonalak használatáért, a jelző- és biztosítóberendezési szolgáltatásokért és a forgalom megszervezésért. Járulékos szolgáltatásként pedig az állomásokért, a felsővezeték-hálózat és üzemanyag kutak használatáért, a mozdony- és kocsi tárolásért. A járulékos díjakból is csaknem 40 milliárdos bevétele keletkezett a vasúttársaságnak, kiegészítő és egyéb szolgáltatások címén több mint 7 milliárd forint folyt be.


Arról is beszámoltak, hogy a MÁV tavaly a hálózat-hozzáférési bevételekből mintegy 300 millió forintot teljesítményösztönző elemként visszatérített az árufuvarozó vasútvállalatoknak. A vasúttársaság ezzel kívánja ösztönözni a fuvarozókat, hogy minél korábban rendeljék meg a menetvonalakat és azt is támogatja, ha a szállítmányozók a közút helyett a vasutat, mint környezetbarát közlekedési módot választják.

A MÁV nyílt hozzáférésű pályahálózatán közlekedő személy- és áruszállító vonatok 2015-ben bruttó 39 milliárd tonnakilométert teljesítettek, a közepes és a kisebb vállalkozások tonnakilométer teljesítménye 20 százalékkal növekedett. Az árufuvarozási piac dinamikáját ezek a cégek adják - állapította meg a vasúttársaság.

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.02.24
„A hirtelen mozdulatok nagy tempónál nem korrigálnak – csak bajt okoznak. A pánik a legrosszabb....
2026.02.24
Az olasz cég még örömtelibbé, még karakteresebbé, még színesebbé teszi legikonikusabb elektromos....
2026.02.24
Közel ezer gyorshajtót mértek be egyetlen hét alatt a rendőrök Bács-Kiskun megyében. ..
2026.02.24
A Wizz Air a héten szerda éjjel és csütörtök reggel között átmenetileg szünetelteti a foglalási és....
2026.02.24
Nulláról újragondolva született meg a Volkswagen T-Roc második generációja. Izgalmas a formavilága....
2026.02.24
Füstölni, majd égni kezdett egy személygépkocsi motortere az M3-as autópályán, de szerencsére....
2026.02.24
Negyedik egymást követő évben kapnak eredményrészesedést a kecskeméti Mercedes-Benz Gyár dolgozói....
2026.02.24
Újabb kínai márka jelenik meg a magyarországi újautó-piacon: a modellek értékesítése a tervek....
2026.02.24
Így működik a spray viasz.   ..
2026.02.23
Néhány hónappal 80. születésnapja előtt Ausztráliában elhunyt Paul Halstead, aki két dologról volt....