hibrid

Toyota Prius PHV teszt: hibridben a legjobb

2019.10.11.

Hosszú és kimerítő teszten vizsgázott a konnektoros Toyota Prius. Több mint 3000 kilométeren át próbáltuk, ebből 2200 kilométert autópályán tettünk meg. A fogyasztás ennek megfelelően alakult. Nem hoztuk az egyliteres átlagot, de kevés töltéssel így is szép eredmény a 3,6 literes benzinfogyasztás 100 kilométerenként.

Hogy néz ki?

Megosztó a kinézete, azt gondolná az ember, hogy inkább taszító, mint vonzó. Meglepetésemre több ismerősömnek tetszett, mint ahánynak nem, a teszt végére én is megkedveltem. Ebben persze a takarékossága is közrejátszott, az olasz benzin literje mégiscsak 520-550 forint... A furcsa formatervet az aerodinamika rajzoltatta meg, a Prius PHV légellenállási együtthatója 0,25.

Az utastér japánosan átgondolt, a csíkszerű kijelző több sávban ontja ránk az információkat, a negyedik nap már át is látjuk, mit akar mondani. A méretes érintőképernyő nagyon lassú, valószínűleg még a Windows 3.1 futhat a háttérben valami nyolcvanas évekbeli processzorral... Az Apple Car Play nem megy rajta, ahogy az Android Auto sem, USB-csatlakozóból is csak egy van, így csak akkor hallgathatunk Cseh Tamást pendrive-ról, ha épp nem töltjük a telefont.

A helykínálat bőséges (10,5 centivel hosszabb a plug-in a sima Priushoz képest), igaz, csak négyszemélyes az autó, állítólag még idén megérkezik az ötszemélyes változat is.

A csomagtér szűkös, az akkumulátor sok helyet foglal el, rolóig 190 literes az űrtartalma, tetőig pakolva 359 liter, az üléstámlákat ledöntve 1204 liter (rolóig 702 liter). Egy kétszemélyes nyaralás minden kacatját elnyelte azonban az autó, pedig spórlós turistaként a drága euró miatt ezúttal mindent (vizet, sajtot, krumplit, sört, tejet, hagymát, zöldségeket stb.) magunkkal cipeltünk. Ami nem fért be a csomagtartóba, az helyet kapott a hátsó üléseken és az első ülések mögött. A hátsó fertályon nyáron nagyon meleg tud lenni, mert ott nincs klímaszellőző, az akksik viszont innen szellőznek, a klíma amúgy előre programozható. A csomagtérajtó karbon, a kocsi hátsó szélvédője hullámos, mint két egymásba kapaszkodó buborék.  

Hogy megy?

Nagy meglepetésre ne számítson, aki bekukkant a motorfedél alá. Ugyanaz az 1,8 literes Atkinson-ciklusú szívómotor hajtja (40 százalékon felüli hatásfokkal), mint a sima Priust, de itt 98 lóerejét két villanymotor (az egyik a generátor) egészíti ki összesen 53 lóerővel. Ám a rendszerteljesítmény csak 112 lóerő, ami a rögtön jelentkező plusz 163 Nm nyomaték miatt (a benzinmotor nyomatéka 142 Nm) nem tűnik kevésnek, még jól megpakolva sem. Az üresen 15,5 mázsás kocsi tisztán villanyos módban 65 kilométert tud megtenni (eco módban), klímával ez csak 50, télen, illetve autópályán 40 kilométer. A legnagyobb táv, amit tisztán villannyal tettem meg 70 kilométer volt, de van olyan kollégám, aki városban 80 kilométert is beletekert. A benzinmotor bekapcsolódása rezzenésmentes, tudjuk, hogy megérkezik, mert halljuk, az átmenet tökéletes.

Néha olyankor is bekapcsol, amikor nem számítunk rá. Teljesen feltöltött akkuval EV-módban indultunk a hegyi szállásunktól 40 kilométerre található festői tengerpartra, de a meredek lejtőn egy idő után visszatöltés helyett mindig beindult a benzinmotor, valószínűleg már nem tudott további energiát tárolni, ezért inkább elégetett egy kis benzint. Ez csak találgatás, az okát nem tudom, pár kilométer múlva újra villanyüzemre váltott és szépen töltötte vissza a megtermelt energiát.

A korábbi modellhez képest a hibrid rendszer alkatrészei kisebbek, az eddigi nikkel-metál-hidrid helyett lítium-ionos az akksi 8,8 kWh kapacitással (névleges feszültsége 351,5 V, kapacitása 25 Ah). Töltése minimum 3 óra, mivel a fedélzeti töltő csak 3,3 kilowattos ezért nagyjából mindegy, hogy otthon töltjük, vagy Type 2 gyorstöltőre csatlakoztatjuk (csak AC-t tud, a 43 KW-osból is csak csordogálnak az elektronok, fölösleges elfoglalni a helyet a villanyautók elöl). Egy 25 perces vásárlással (Lidl) 1,4 kW energiát tudunk leszippantani a közösből. Az ingyenesség csak magyar találmány, se Szlovéniában, se Olaszországban nem találtam nem fizetős töltőt, pénzbedobósat annál inkább. Akkor már a félkarúba dobom...

Benzines módban, emelkedőn a fokozatmentes váltó magas fordulatszáma miatt visít a motor, de annyira nem tolakodó, hogy zavarjon. A fedélzeti számítógép 135 kilométer/órás tempóig engedi csak villannyal hajtani az autót, a Prius PHV végsebessége 162 kilométer/óra, álló helyzetből 100 kilométer/órára 11,1 másodperc alatt gyorsít fel a három motor együttesen.

Milyen vezetni?

Kényelmes autó a Prius, az apró ballonos kerekek révén a menetkomfort is kedvező, sportosan vezetve kissé meginog a karosszéria, a fékek erősek. Futóműve elöl MacPherson, hátul kettős keresztlengőkaros, 15 hüvelykes abroncsa energiatakarékos, Toyo Nano Energy (195/65 R15). Kormányzása közvetlen, mély üléseiben az 1100 kilométeres utazás sem fárasztó, a fenekünk azonban elzsibbad, de ennyit ülni fotelben is kellemetlen.

Mennyibe kerül?

Drága, nagyon drága autó a Prius konnektoros hibridje, de aki sokat autózik városban, tudja otthon tölteni és van rá pénze, nem fog mellé. A napelemes tető későn térül meg, de van benne ráció. Alapból igen jól felszerelt az autó, a plug-in Prius csakis egyféle felszereltséggel érhető el, széria a kulcs nélküli nyitás és indítás, a mátrix LED-es fényszóró, a ráfutásos ütközésmegelőző, a tolatókamera és az adaptív tempomat. Nincs benne azonban például parkolóradar, vagy parkolósegéd, ezekért további kemény forintokat kérnek el a pénztárban. A Prius PHV alapára 12,8 millió forint (szeptemberben 500 ezer forint kedvezmény még lejön belőle), a beépített napelem további 1,1 millió, amely 5 órás napon tartózkodást 5 kilométernyi plusz hatótávval hálál meg. Én voltam az egyetlen autós, aki a tengernél nem az árnyékot kereste, meg is lett a hozománya...

A háromezer kilométeres tesztelés végén 3,6 literes átlagot mutatott a számítógép (ehhez jön még hozzá az a mintegy 10 tankolás alkalmával felszippantott 80-100 KWh energia), ez autópályán 3,9-4 liter/100 kilométer körüli értéket mutatott, aki csak villannyal járna, 14,4 kWh/100 kilométer átlagfogyasztással számolhat, ezt írta ki nálam a számítógép.

Kép és szöveg: Biró Csongor

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.03.29
A világ legsikeresebb üzleti limuzinjának nyolcadik nemzedéke maradéktalanul meggyőzte a nemzetközi....
2024.03.29
Több szempontból is sokat fejlődött és ezért pozitívan értékeli a Formula 4 Winter Series-ben....
2024.03.29
- A nehéz-tehergépjárművek hétvégi forgalomkorlátozása a húsvéti hétvégén összesen 72 órán át lenne....
2024.03.29
Egyelőre csak koncepció formájában látható az első elektromos Isuzu D-Max pickup, de valószínű nem....
2024.03.29
A magyar rendőrök a francia hatóságok által körözött járművet foglaltak le Csanádpalota autópálya-....
2024.03.28
2024. április 1-től bevezetésre kerül a napi e-matrica Magyarországon. Az úthasználati jogosultság....
2024.03.28
A HangZóna mai vendége Rusznák András igazságügyi járműszakértő. ..
2024.03.28
Új hajtáslánccal bővül a Lexus első dedikáltan akkumulátoros elektromosnak fejlesztett modellje, a....
2024.03.28
Négy új hajó siófoki felavatásával vette kezdetét a 178. balatoni hajózási szezon csütörtökön. ..
2024.03.28
Két kulcsfontosságú modelljükhöz is ráncfelvarrást mutatott be a Seat és további két modell kaphat....