gumiabroncs

Tűrd el és gyógyulj magad! - Kerékcsere meglepetések 3. rész

2014.02.21.

A keréknek kell olyannak lennie, mely levegővesztés után is képes viselni a defektes kerékre jutó terhelést, és vele korlátozott sebességgel és távolságon belül, leszerelés nélkül lehessen haladni.

A defekttűrő gumiabroncsok

Az autógyártók, mint azt az előző fejezetben kifejtettük, több okból is törekednek arra, hogy megspórolják a pótkereket. Ha nincs pótkerék, több hely marad és talán kisebb a járműtömeg is. Mint mondják, ma már szinte követelmény, hogy az autósnak ne kelljen defekt esetén a nem is egyszerű kerékcserét elvégeznie és ne is maradjon emiatt az út szélén. Törekvésük szerint a keréknek kell olyannak lennie, mely levegővesztés után is képes viselni a defektes kerékre jutó terhelést, és vele korlátozott sebességgel és távolságon belül, leszerelés nélkül lehessen haladni. Ezeket az abroncsokat, illetve kerékszerkezeteket összefoglalóan defekttűrő gumiabroncsoknak, kerekeknek nevezzük.

A defekttűrő gumiabroncs lehetséges megoldásai:

– a gumiabroncs szerkezete képes a terhelés felvételére (önhordó),

– a gumiabroncs futófelülete kerékpánt támra fekszik fel,

– a gumiabroncs sérülését belső tömítőanyag zárja el.

Önhordó gumiabroncs

A konstrukció lényege, hogy a gumiabroncsok különleges módon megerősített oldalfallal készülnek, amelyek akkor is stabilitást adnak, amikor a gumiabroncsokban már nincs levegő túlnyomás. Több neves gumiabroncsgyártó is kínál ilyen típusú abroncsot. A hagyományos gumiabroncsok defekt esetén teljesen „összeesnek” és szinte a keréktárcsán futnak, ami pár kilométer alatt tönkre is teszi a gumit, de a felnit is.


Azért, hogy ez ne következzen be, az abroncs oldalfalát megerősítették, levegővesztés után, mint azt a kép mutatja, az erősített oldalfalon támaszkodik fel és az így kialakuló felfekvéssel gördül tovább a kerék.

Ehhez a technikához saját kialakítású felni szükséges, és szerelni sem nagyon lehet, vagy nem tanácsos.


Egy ilyen típusú abroncs jelölése a BMW-nél – lásd a fényképet – RSC, azaz Run-Flat System Component jelölésű, sőt a BMW-nek gyártott abroncsok oldalán csillagot is találunk. Az RSC az RFT abroncscsaládhoz tartozik, a BMW-nek a Bridgeston, Goodyear, Dunlop a beszállítója. Számos más önhordó abroncs is van, lásd a későbbi felsorolást.


Az alábbi képen egy levegőnyomást vesztett abroncs külső képét látjuk.


Ezzel a technológiával a gépkocsi mind a négy gumiabroncsának egyidejű defektje után is megőrzi kormányozhatóságát. (Egy hazai kísérlet szerint, ha a szelepet is kiszedték, még jól lehetett az autóval szlalomozni.) Legfeljebb 80 km/h sebességgel autózva, a kocsi terhelésétől függően (hányan ülnek az autóban, milyen a csomagtartó terhelése) 200 és 80 kilométer közé teszik a biztonságosan megtehető távolságot.

Az abroncs javítható, de ennek megítélését szakműhelyre kell bízni.

Ezek az abroncsok, mert oldalfaluk merevebb, sajnos jobban átviszik az útegyenetlenségeket, mint a normál szerkezetűek. Ezt tudják a gyártók is és próbálják az önhordó képesség megőrzése mellett kissé lágyítani az oldalfalat. Ma már a 3. generációnál tartanak, mint mondják sokkal jobbak, mint a 2000-es évek elején megjelent első generációsok.

Kerékpánt tám

A rendszer működése rendkívül egyszerű, a felni abroncs részére egy gyűrűt szerelnek fel, ami megtámasztja a gumit, amikor az defektet kap, illetve más okból leereszt.


Ezzel a megoldással biztosítható, hogy az autó mozgásképes, stabil maradjon még akkor is, ha a légnyomás az abroncsban nullára csökken. A gyűrű poliuretán műanyagból készül.

A kiegészítő eszközt alkalmazó rendszerek általános jellemzője, hogy nem hagyományos felnit és nem hagyományos gumit használnak. A felnik egyedi kialakítást kapnak, hogy rögzíthető legyen rá a műanyagból készülő gyűrű. Ezen kívül a tárcsát úgy alakítják ki, hogy a széleinél magasabb rész található. Erre a stabil felületre tud felfeküdni a leeresztett gumi. Az abroncs pereme is teljesen új konstrukciójú és a két oldalon eltérő átmérőjű.

A Michelin PAV/PAX nem csak egy gumi, hanem egy kerék rendszer, egy új megoldású kapcsolat a felnivel. A PAV-nak mechanikusan záródó peremrendszere van, ami a kerék pereméhez rögzíti, a gumi alsó részével a kerékperem felső részéhez csatlakozik, és nem belülre kerül. A terhelés hatására összeszorítja önmagát a „zár”, a gumi alakja hasonlóvá válik, mint a hagyományos gumiké. Ezzel a rögzítő huzallal elérhető, hogy a gumi és a felni azonos alakot vegyen fel. A Michelin kívül és belül eltérő átmérőjű pántot alkalmaz. A műszaki részleteket a következő fényképábrák jól mutatják.

A belső gyűrű megakadályozza, hogy a gumi azalatt az idő alatt, amíg defektesen használják, elkopjon, így elkerülhető annak cseréje. Nem a teljes futófelület alatt támasztják meg a gumit, hanem csak háromnegyedénél, azért, hogy a maradék helyre be tudjon gyűrődni a lapos gumi.

A Michelin PAX kerekek szerelése erre a célra kialakított, segédeszközökkel felszerelt kerékszerelő berendezést tesz szükségessé.

A Continental Support Ring hasonló rendszerű, mint a Michelin PAX System, ám sok eltérés van a kettő között. A Continental által kifejlesztett támasztógyűrűt hagyományos gumikhoz is lehet alkalmazni, és különleges felnire sincs szükség, ami olcsóbbá teszi. A CSR tulajdonképpen egy rugalmas ágyazással ellátott fémgyűrű, amelyet közvetlenül a keréktárcsára szerelnek.


Normál menetkörülmények között a CSR semmilyen mértékben nem befolyásolja a menettulajdonságokat. Hirtelen vagy fokozatos nyomásvesztés esetén azonban a gumiabroncs felfekszik a fémgyűrűre, így a jármű megőrzi irányíthatóságát. A ContiSupportRing mindenekelőtt inkább a kényelmet előtérbe helyező személygépkocsik és szabadidő-autók számára készült, elsősorban az 55-80 közötti gumiabroncs keresztmetszeti arányokhoz. A négy ContiSupportRing támmal szerelt felni többlet-tömege kisebb egy teljes értékű pótkeréknél, így használatával a jármű saját tömege csökkenthető. A vezető maximum 80 km/h sebességgel 200 kilométert tehet így meg.

A defekttűrő abroncsok jelölései, megnevezései és gyártói:

DSST - Dunlop Self-Supporting Technology (Dunlop)

EMT -  RunOnFlat Extended Mobility Technology (Goodyear)

HRS - Hankook Runflat System (Hankook)

RF - Run Flat  (Vredestein, Nokian)

RFT - Run Flat Technology (Bridgestone)

ROF -  RunOnFlat Extended Mobility Technology (Goodyear)

SST - SSTs – Self-Supporting Tyres (Michelin)

SSR - Self Supporting Runflat Tyres (Continental)

RSC - Euforia @(RSC) –  Run Flat System Component (Pirelli)

XRP - Extended Run-Flat Performance (Kumho)

ZP - Zero Pressure (Michelin)

ZPS - Zero Pressure System (Yokohama)

Azt öntömítő gumiabroncs

A Continental ContiSeal™-nek nevezi az öntömítő technológiai újítást, mely a defekttűrő abroncsok (VW-terminológia szerint Mobility Tyre) családjába tartozik. A belső folyékony tömítőanyag lehetővé teszi a gépjárművezető számára az út folytatását, még akkor is, ha az abroncs futófelülete szög vagy csavar következtében megsérült. Mint azt a Continental grafikája mutatja, az abroncs belső falán, a futófelület és a vállrész alatt tömítőmassza védőréteget alakítottak ki, amely azonnal körülveszi és hozzátapad a benyomódott tárgyhoz, és kihúzáskor légvesztés nélkül tömíti a lyukat.


A tömítőanyag kézzel megtapintva érzékelhetően gél állapotú, a bőrhöz nem tapad. Az elzárórendszer minden olyan sérülés esetén tökéletes hatékonysággal működik, amelynek átmérője nem haladja meg az 5 mm-t. Ez azt jelenti, hogy ez az eljárás a defekttípusok 85%-a esetében képes hatékonyan megakadályozni a levegővesztést. A polimer többlettömegét (mérettől függően gumiabroncsonként kb. 1 kg) a pótkerék elhagyásával kompenzálják a jármű össztömegében.

Normál körülmények között, a ContiSeal™ technológiával ellátott abroncsok teljesítménye teljesen megegyezik a hagyományos abroncsokéval.

A defektet követően sem az azonnali megállásra, sem az abroncs azonnali cseréjére nincs szükség. 

És még nincs vége!

Ha már belekezdtünk a kerék, illetve abroncstechnikába, akkor járjuk körül úgy, amilyen a kerék: teljes körűen. A következő héten a defekttűrőek és „öngyógyítók” után lássuk a defektmenteseket és azt, hogy az abroncsfejlesztés ma milyen célokat tűzött ki maga elé. Pár szót ejtünk a nitrogénnel való abroncstöltésről is.

Dr. Nagyszokolyai Iván
az Autótechnika főszerkesztője

(a témához kapcsolódó további szakmai cikkek az Autótechnika folyóiratban, illetve a http://autotechnika.hu oldalon olvashatóak.)

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.26
Mentőautó ütközött össze egy személyautóval Budapesten a Nagykörúton, a Király utcánál péntek este....
2024.04.26
Izgalmas, sokoldalú és attraktív szakma, melynek minősége és tudásszintje rohamosan nő. ..
2024.04.26
Elődjeik sikereire alapozva érkezik meg az új CUPRA Formentor és az új CUPRA Leon. ..
2024.04.26
Látványosan megcsillogtatja különleges képességeit legújabb reklámfilmjében a Toyota GR Corolla. A....
2024.04.26
Mutatjuk, hol milyen óriási a bérszakadék.   ..
2024.04.26
A Peugeot immár tizenegyedik alkalommal nyerte el a nagy presztízsű Red Dot formatervezési díjat.....
2024.04.26
A Datahouse adatai szerint 2023-ban 128 ezer 469 új személygépkocsit és kishaszonjárművet helyeztek....
2024.04.26
- A kínai többségi tulajdonú Volvo Cars a közös és társult vállalkozásokat nem számítva 6,8....
2024.04.26
- Akkor és Most Jármű Expo néven rendeznek a hétvégén a régmúlt, illetve a jelen két- és négykerekű....
2024.04.26
Nico Hülkenberg, a Haas Forma-1-es csapatának német pilótája jövőre a Saubernél, majd annak....