vadkár

Változott a szabályozás: majdnem minden esetben az autóst terheli a vadbalesetből eredő kár

2023.09.30.

A vadászati törvény változásával július elsejétől szinte minden esetben a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának kell megtérítenie a vadgázoláskor keletkezett kárt - hívta fel a figyelmet az MTI-nek megküldött közleményében az ALD | LeasePlan lizingszolgáltató és flottaüzemeltető vállalat.

A vadásztársaság ezentúl csak akkor kötelezhető kártérítésre, ha az autós minden kétséget kizáróan bizonyítani tudja, hogy a baleset előtt a vadat űzték, lőtték vagy hajtották. Ha ez nem sikerül, akkor a jármű tulajdonosa nem számíthat kártérítésre a vadásztársaságtól, sőt valószínűleg a vadásztársaság fog kártérítési igénnyel fellépni - írták. Korábban a sofőr akkor volt felelős a vadgázolásért, ha nem az út- és időjárási viszonyoknak megfelelően közlekedett, a vadásztársaság pedig abban az esetben, ha nem tett ki vadveszélyre figyelmeztető táblát. Július elsejétől azonban a tábla hiányánál is az autósnak kell vállalnia a felelősséget.

A jogszabály azt is előírja, hogy gyorsforgalmi utat (autóutat, autópályát) úgy kell üzemeltetni, hogy arra a vad ne tévedhessen fel, a fenntartónak kell vállalnia a felelősséget az itt elütött vadakért. Arra is felhívták a figyelmet, hogy baleset esetén érdemes helyszínelést kérni, akkor is, ha nem történt személyi sérülés. Ilyenkor a rendőrök értesítik a vadásztársaságot, és a vétlenség bizonyítása is fontos lehet. Az elütött vadat nem szabad elmozdítani, az elpusztult állat tetemét tilos elvinni, az a vadásztársaság tulajdonát képezi.

A vadbalesetek során keletkezett kár átlagos értéke elérheti akár a milliós nagyságrendet is, így érdemes előre gondoskodni a megfelelő biztosításról - hívta fel a cég a figyelmet, megjegyezve, hogy megoldás lehet a teljes körű casco, de több biztosítónál külön vadkárbiztosítás is lehet kötni.

Az Országos Vadgazdálkodási Adattár statisztikái szerint 2017 óta évről évre több vad hullik el autóbalesetek során a magyarországi utakon, az éves esetszám megközelíti a 8000-et. A nagyvadak közül leggyakrabban őzzel ütköznek gépjárművek, de jelentős számban fordul elő szarvas- vagy vaddisznógázolás is.

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

Forrás: 
MTI

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.08.01
Nem szakmai zsűri, nem néhány újságíró, hanem több mint 160 ezer brit autós véleménye alapján....
2026.07.31
Hiába járt az élen az európai autógyártásában az aerodinamika elvek gyakorlati alkalmazása, mégis....
2026.07.31
A kialakult magyarországi energiakrízis miatt az SK On Hungary úgy döntött, hogy szombattól....
2026.07.31
Jelentős mérföldkőhöz érkezett a BYD brazíliai terjeszkedése: a vállalat bahiai üzeme július....
2026.07.31
Ingyenes nyitónapokon próbálható ki augusztus 6-án és 7-én Eplényben a Síaréna Bike Park legújabb,....
2026.07.31
Új korszak kezdődött a Prémium Autóház Kft. életében – ünnepélyesen megnyílt az új, ötmárkás....
2026.07.31
A Xiaomi egy Európában kevéssé ismert, Kínában viszont népszerű autópiaci szegmensbe, az EREV-ek,....
2026.07.31
Az idei év első felében tovább emelkedtek a használt autók árai Szlovákiában: egy személyautó....
2026.07.31
Kevés autógyártó mondhatja el magáról, hogy a túl magas kereslet okoz neki átmeneti gondokat. A....
2026.07.31
A Mol-csoport megállapodást írt alá a Shell-lel a BG Cyprus Ltd. 100 százalékos tulajdonrészének....