kínai piac

A Volkswagen bezárja a nankingi gyárát

2025.07.17.

A Volkswagen úgy döntött, hogy bezárja a nankingi gyárát Kelet-Kínában.

 

A VW több mint negyven autóipari üzemet működtet Kínában, s ez az első eset, hogy teljes gyárbezárásra szánja el magát az országban. Ez szoros kapcsolatba hozható a kínai autópiacon zajló gyors változásokkal, a belsőégésű motorral felszerelt autók iránti drasztikus keresletcsökkenéssel, illetve az elektromos autók térnyerésével, és az ezzel járó kemény konkurenciával.

A nankingi üzem a Volkswagen és a sanghaji SAIC közös vállalkozásának része volt, és 2008-ban kezdte meg működését. Csúcspontján évente 360 ezer autót is gyártottak itt, köztük a Volkswagen Passatot és a Skoda Superbet.

A Volkswagen a világ második legnagyobb autógyártója a Toyota után, a cégcsoporthoz tíz márka tartozik, a többi között az Audi, a Skoda, a Seat és a Porsche.  Tavaly több mint kilencmilliót autót adtak el a csoporthoz  tartozó autógyártók világszerte.

A kelet-kínai nankingi üzem bezárását elsősorban logisztikai nehézségekkel magyarázzák.  A helyszín sajátosságai nehézségeket okoztak a kiszállításban. De fontos tényező az elektromos járművekre (EV) való áttérés. A hagyományos autók gyártásáról az EV-k gyártására való áttéréssel járó átalakítás Nankingban túl drága és ésszerűtlen lett volna. A nankingi termelés egy részét egy másik VW üzembe viszik át, amely mintegy hetven kilométerre van a bezárttól.

A nankingi gyárban már teljesen leállt a termelés, de hírek szerint az üzemcsarnokokra máris szemet vetett a Chery konszern. Kína negyedik legnagyobb autógyárának tervei között szerepel egy új, Lepas nevű márka bevezetése, amely az európai autópiacra irányulna.

A Volkswagen stratégiát fogadott el a kapacitások globális átszervezésére és csökkentésére. Már korábban bejelentették az európai termelés volumenének csökkentését, ami két németországi üzem bezárását is jelentheti.

Az autógyártó nehéz időket él át, és kénytelen újragondolni a globális stratégiáját. A vállalat nem rejti véka alá, hogy míg mások aktívan fejlesztettek szoftvereket autókhoz és elektromos motorokhoz, a VW elszalasztotta a pillanatot, és hagyta, hogy a versenytársak előnyre tegyenek szert. A VW tisztában van a problémákkal, és arra készül, hogy behozza a lemaradást – mondják a vállalat vezetői. A konszern az elektromos járművekre való áttérést, a fejlett szoftverek fejlesztését és az új piaci körülményekhez való alkalmazkodás tekinti fő feladatának.

A Volkswagen negyven éve, 1985 óta gyárt autókat Kínában, és sokáig piacvezető volt ott, de piaci részesedése az elmúlt években egyre zsugorodott, tavaly már kevesebb mint hárommillió járművet értékesített Kínában.

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.01.07
A Mercedes-Benz és a Binghatti bemutatja a világ első Mercedes-Benz márkájú városát Dubajban – írja....
2026.01.07
Az autósoknál a dél-afrikai Henk Lategan és Brett Cummings duója volt a leggyorsabb a Dakar-rali....
2026.01.07
2025-ben 1531 alkalommal parkolt le egy autó olyan helyen, ahol nem kellene: villamossíneken vagy....
2026.01.07
A tokiói repülőtéren tavaly december óta szellemtraktorok szállítják az utasok poggyászait a....
2026.01.07
A Honda enyhén frissítette népszerű hibrid Civic modelljét, amely új belső stíluselemekkel....
2026.01.07
Decemberben forgalomba állt a százezredik tisztán elektromos gépkocsi, a tavalyi év végéig 101 534....
2026.01.07
Öt vármegyére is féláron, vagy még olcsóbban vehető meg az éves autópályamatrica, de 2026 más....
2026.01.07
A BMW Group a 2026-os Szórakoztató Elektronikai Kiállítás (CES – Consumer Electronics Show)....
2026.01.07
Svédország már nem csak figyeli az időjárást, hanem az autókon keresztül vizsgálja az utakat: a....
2026.01.07
2025-ben a magyar személyautó piac jelentős növekedést mutatott, az év során 129 440....