fejlesztések

Egységesebb és átláthatóbb lett a közlekedési vizsgáztatás a központosított elektronikus rendszerrel

2023.09.19.

A közlekedési vizsgáztatásban 2023. szeptember 4-étől központosított elektronikus rendszer bevezetésére került sor, köszönhetően a tevékenység digitalizálását célzó, „Közúti gépjármű-, vízügyi és légügyi közlekedési-, engedélyezési és vizsgáztatási folyamatok ügyfélközpontú elektronizálása” (KEVIFEL) elnevezésű projekt elkészült fejlesztéseinek. Az új rendszer egységes és integrált megoldásokkal váltotta fel a korábban használatban lévő szakrendszereket. A fejlesztések következtében jelentős változások léptek életbe a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésében, valamint a KAV Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont Nonprofit Kft. által lebonyolított vizsgáztatásban. Az új szabályozási környezet és a teljesen megújult ügyviteli rendszer a szakoktatók, az iskolavezetők és vizsgabiztosok, de a tanulók és a vizsgázók számára is több újdonságot hozott. A szeptember 4-én élesített rendszer pilot időszakában lehetőség van a szélesebb felhasználói kör visszajelzéseinek fogadására is.

A KEVIFEL projekt egyik kiemelt célja egy olyan komplex, informatikai irányítási rendszer létrehozása volt a vizsgaszervezéssel és annak lebonyolításával kapcsolatban, amely támogatja a közlekedési képzési és vizsgáztatási folyamatok egységes kezelését, valamint a vizsgáztatás elektronikus alapokra helyezését.

Fotó: KTI

A KEVIFEL projektgazdája az Építési és Közlekedési Minisztérium, a fejlesztés teljes egészében az Európai Unió vissza nem térítendő 1,8 milliárd forint támogatásával valósult meg a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet Nonprofit Kft. és a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség konzorciumában.

A teljes körű elektronikus ügyintézés egyszerűsítette a jogosítvány megszerzésének adminisztratív menetét, ami a kapcsolódó folyamatok gyorsításával még több lehetőséget biztosít a képzőszerveknek a tanulók magas szintű tájékoztatására és oktatására, ezáltal még hatékonyabban tudják felkészíteni őket a biztonságos, önálló járművezetésre.

A rendszer használatával megvalósul a tisztán elektronikus kommunikáció a képzőszervek és a Vizsgaközpont között. Az elektronikus ügyintézés (pl.: online vizsgajelentkezés) lehetőségével a képzőszervek adminisztratív terhei jelentősen csökkennek, az átalakult folyamatoknak köszönhetően pedig gyakorlatilag megszűnik az ügyfélszolgálatokon történő sorban állás és a papíralapú ügyintézés. Egyszerűsödtek a vizsgadíjak befizetései is, a korábbi folyamatok most már számítógépről és okostelefonról is elvégezhetők - néhány kattintással.

Elérhetővé vált a papírmentes ügyintézés a vizsgázók nyilatkozatai esetében is, az elektronikus dokumentum hitelesítésében az ügyfélkapu, vagy az elektronikus személyi igazolvány nyújt segítséget. Egyszerűsödtek a vizsgával kapcsolatos adminisztratív feladatok, megszűnt a vizsga előtti papíralapú dokumentumokból történő adategyeztetés, az elektronikus rendszernek köszönhetően többet nem fordulhat elő, hogy meghiúsuljon egy vizsga valamilyen hiányosság miatt.

Elektronikus alapokra kerültek a vizsgabiztosok adminisztrációs feladatai is, a vizsgajegyzőkönyvek már e-dokumentumokként kerülnek rögzítésre, amelyek a vizsgázók aláírása nélkül is hitelesek.

A tanulók ügyfélkapun keresztül is elindíthatják jelentkezésüket a gépjárművezetői képzésre, ahol megjelölhetik a választott autósiskolát. További újdonság, hogy a vizsgára jelentkezők az ország bármely pontján, a meghirdetett elméleti vizsgaidőpontok közül bárhová jelentkezhetnek - autósiskolájukon keresztül. Egy esetleges sikertelen számítógépes elméleti vizsga esetén a tanuló a Vizsgaközpont ügyfélszolgálatain önállóan foglalhat – a szabad helyek függvényében – akár másnapra is új vizsgaidőpontot.

A fejlesztésnek köszönhetően megvalósult az ügyfelek gyorsabb, egyszerűbb ügyintézése és várhatóan javul a képzések átláthatósága is.

Magyarországon évente több mint félmillió közlekedési vizsgaeseményt regisztrálnak, közülük közel 400 ezer vizsgaesemény köthető a „B” kategóriás vezetői engedély megszerzéséhez. 60-70 ezer alkalommal már dolgozó vagy leendő hivatásos járművezetők adnak számot tudásukról.

Szintén a KEVIFEL-projekt részeként készült el az uton.kti.hu weboldal, amely a járművek műszaki vizsgálatainak adatairól nyújt tájékoztatást; a rendszer hiteles adatbázisokkal segíti a gépkocsivásárlást és -értékesítést tervezőket. Az adatlekérdezést az ÚtON mobilapplikáció továbbfejlesztett verziója is segíti, így egyszerűen, elektronikus úton nyomon követhetők a járművek adatai. Az alkalmazás elérhető az Apple Store és Google Play áruházakban.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.06
Hatalmas magyar siker Mugelloban, a Ferrari Challenge Europe Trofeo Pirelli 2024-es szezonjának....
2024.05.06
Egy embert a tűzoltók szabadítottak ki a gépkocsiból Pétfürdő közelében - írja fél 12 után a....
2024.05.06
Az ADAC statisztikája szerint az indítóakkumulátorral kapcsolatos problémák (43,2%-os arány) ismét....
2024.05.06
Tovább fokozza régiós terjeszkedését az AutoWallis Csoport, miután nemzetközi üzletfejlesztésért....
2024.05.06
Összesen 14 külföldi állam magyarországi külképviseletének 26 vezető tisztségviselőjét, köztük négy....
2024.05.06
„A MINI Aceman egy erős egyéniség, saját fiatalos jegyekkel a MINI új modellcsaládján belül. Önálló....
2024.05.06
Mintegy 10 perc alatt töltötték 10-ről 80 százalékra a Polestar 5 prototípusát az új szilícium....
2024.05.05
Egy elektromos autó használata csak akkor klímasemlegesebb, mint egy belsőégésű motoros autóé, ha....
2024.05.05
Két gyermek életveszélyesen megsérült egy közlekedési balesetben Ceglédnél vasárnap - közölte az....
2024.05.05
Ennél nagyobb átalakuláson autó nem is eshet át, mint a többszörös Le Mans-i győztes hibrid Porsche....