Teszt

Forever young - Mazda6 Sportkombi 2.2 CD175 AT

2015.11.08.

A harmadik generációs hatos Mazda iskolapéldája annak, hogy egy eltalált formatervvel milyen mértékben lehet megigézni az autós társadalmat. Annak ellenére, hogy az első ráncfelvarráson is túl van már a modell, a három éve debütált idomok ma is elcsavarják az emberek fejét. Tesztalanyunkat - a legmagasabb felszereltségű dízelmotoros, automataváltós példányt – hosszú autópályatesztnek vetettük alá.

Kép és szöveg: Horváth Miklós

Merthogy egy korábban tesztelt 192 lovas benzines után nem volt kérdés számunkra, hogy aki meglátja a Mazda6-ot, megszereti és ha teheti jó eséllyel meg is veszi, vagy ezt választja a céges flottakínálatból. Az M-betűvel kezdődő rendszámtábla karakterből avatott szemeknek gondolom feltűnt, hogy ez még nem az idén bemutatott, ráncfelvarrott verzió, hanem a 2013-ban debütált örökifjú, aki még elfutott volna egy-két évet botox kezelés nélkül, köszönhetően a Shinari és Takeri tanulmányautóktól megörökölt DNS-nek. Alig három év elteltével azonban a legkisebb japán autógyár úgy gondolta, hogy eljött az idő, fiatalító kúra alá kell vetni a hatost, annak ellenére, hogy így ahogy van, megállná a helyét az idén bemutatott középkategóriások között.

H/Sz/M (mm): 4805/1840/1475, tengelytáv (mm): 2750, csomagtér (liter): 522/1648 - képre kattintva galéria nyílik

Éppen ezért óvatosan is nyúltak az autó külsejéhez, és inkább az anyagok minőségén és a technikai részleteken reszeltek egy kicsit. A sportos elegancia megőrzésének szem előtt tartásával a hűtőrács leheletnyit erősödött, hangsúlyosabb lett, új felnik, új színek, valamint új LED-es lámpatestek jelentek meg a kínálatban, melyek fényerejükkel alkalmazkodnak a környezeti fényviszonyokhoz, nem vakítva el a szembejövőt vagy az előttünk haladót. A beltérben természetesen puhább anyagok, 25 százalékban javult hangszigetelés és felszereltségtől függően, fémhatásos felületek fogadják az utasokat változatlan térkínálat mellett. A ráncfelvarrás legfontosabb eredőjeként az 1300 kg-os önsúlyt emelhetjük ki, amit kétliteres benzinmotorral szerelve produkál az új modell, és jelen pillanatban ezt a „könnyedséget” egyetlen kategóriatársa sem képes felül- vagyis alulmúlni.

A 2.2 literes dízelmotorral szerelt tesztautó is igencsak karcsú, csupán 1430 kg-ot nyom a mérlegen

Visszatérve a harmadik generáció ráncfelvarrás előtti modelljére a dizájnt illető fejezetet lezárhatjuk annyival, hogy a Mazda6 harmonikus vonalai hosszú időre a retinánkba égtek, és a KODO dizájn guruló szobra még egy jó darabig kellemes látványa lesz az utcaképnek. A dimenziókat illetően pedig elmondható, hogy az előző generációs kombihoz képest 20 mm-rel hosszabb, 45 mm-rel szélesebb és 15 mm-rel alacsonyabb a moduláris, légellenállást  mérséklő csatornákkal kialakított padlólemezre épült kasztni. A csomagtér 519-ről 522 literre gyarapodott, lehajtott üléstámlákkal viszont 1752 literről 1648-ra csökkent. A lépcsőshátú kivitelhez képest meglepő módon a kombi tengelytávja 80 mm-rel rövidebb és ennek megfelelően a teljes hossza is kurtább 65 mm-rel. Nos, a kategóriatársaknál a kombi kivitel ugyanazon tengelytáv mellett inkább nagyobb, mintsem kisebb a szedánhoz képest, ergo a fordított méretpolitikát betudhatjuk a sportosságért hozott áldozatnak, mégis csak egy sportkombiról beszélünk, nemdebár?!

A kasztni légellenállási együtthatója (cw érték: 0,26), ami szintén egyedülálló a középkategóriás kombik népes táborában

A beltéri helykínálatban egyébként semmiféle szűkösségérzetet nem tapasztalunk, annak ellenére, hogy 100 mm-rel hátrébb tolták az A-oszlopot és az impozáns, de erősen lejtő tetővonallal igencsak feláldozták a hátul ülők komfortját. Egy Revolution felszereltség esetén meg pláne nem jutott eszünkbe más térbe vágyódni. A perforált bőrrel bevont kétszínű üléseket elektromosan oda állítjuk, ahol éppen megfelel és akár elöl, akár hátul kaptunk helyet, komfortzónánk cseppet sem sínylette meg a több mint 3000 km-es utazást. A belső tér hangulata a sötét árnyalatú felületek miatt komor, de elegáns. A műszerek megvilágítása szolid, természetes fehér színű (a korábbi modellnél vörös volt) ezzel is jelezve, hogy prémium irányba tendálnak. A kezelőszervek, kapcsolók könnyen áttekinthetőek, kezelésükhöz nem szükséges a gépkönyvet végig lapozni, szinte azonnal megtanulható mit mivel működtetünk. Újdonság a váltóboxra helyezett HMI kapcsoló, amivel az egyébként érintőképernyős TomTom alapú navigációt, a telefont és az audio rendszer beállítását és kezelését is végezhetjük. A japánosan precíz és ergonómikus környezetben a hagyományos kézifékkar helyett szerintem nem lett volna stílusidegen megoldás az elektromos rögzítőfék.

A kéttónusú, perforált bőr üléseket kimondottan kiemeli a sötét beltéri kárpitozás és műszerfal

A menettapasztalatokat illetően kezdjük az egyetlen, kifogásolható részlettel, az autópálya tempónál jelentkező szél- és menetzajjal. A legális sebességhatárokon belül maradva is zavaró volt, hogy a normál hangerejű beszédhang sem jut el a második sorban ülőkhöz, sőt, 11 hangszórós BOSE hifi ide vagy oda, még a zenehallgatás sem volt élvezhető a hosszú út során.  A 2250-es percenkénti fordulatszám (130 km/h-nál) és az általános motorzaj nem hibáztatható ezért a benyomásért, sokkal inkább az utasteret körülvevő szigeteléseket okolnám, tudva, hogy a 2015-ös faceliftes modellnél történtek erre irányuló megmozdulások és megtapasztalva az alacsonyabb tempónál jelentkező kellemes zajszintet. Egy másik terület, amihez feketepontot rajzoltam a jegyzeteimben a TomTom navigáció működése volt. Az általános működéssel (címkeresés, útmutatás) nem volt gond, viszont az egyéni beállításokat nem sikerült úgy véghezvinni, hogy érezhető legyen, a technika van értem és nem fordítva.

A legközelebbi benzinkút kiválasztása és az oda navigálás nem ment a TomTom-nak. Láttuk, hogy hol van, de nem tudtuk beállítani uticélként. Mondhatják, hogy a sofőr nem volt a helyzet magaslatán, de másnak sem sikerült

A futómű semleges és a fék precízen adagolható mivolta után a közvetlen, két és fél fordulatos kormányzással vált egyértelművé számomra, hogy a sporkombi titulus nemcsak egy jól csengő fantázianév a puttonyos autóhoz. A direkt kormányzásért egyébként 12 méteres fordulókörrel kell adóznunk, de sebaj, mert a szűk helyen mozgatásban segítségünkre lesznek a szenzorok és a tolatókamera, ergo ezt a paramétert legalább annyira elhanyagolhatjuk, mint a 0-ról 100-ra történő sprintidőt.

Egyszerű és szép a kezelő panel - A légkondinak ECO üzemmódja is van

A legalacsonyabb kompresszió-viszonyú (14,0:1) 2,2 literes dízelről pedig csak szuperlatívuszokban beszélhetünk, még akkor is, ha literteljesítménye alapján a dinók sorsa vár rá, pedig tiszta, könnyű és járáskultúrája nagyon is élvezhető. A sornégyes blokk teljes egészében könnyűfémből készül, változó geometriás ikerturbóval és váltakozó kipufogószelep-emeléssel. Ez utóbbi önmagában is megér egy misét, ugyanis a mechanizmus enyhén nyitja a henger egyik kipufogó szelepét a beszívási ütem alatt, hogy visszakerülhessen bizonyos mennyiségű magas hőmérsékletű kipufogó gáz a hengerbe. Így hidegindítás után gyorsabban bemelegszik a motor, és stabilabb az öngyulladás, illetve égés. Meleg motornál már nincs szükség erre a szelepnyitásra. A súrlódási és hőveszteségek csökkentésére, valamint a kenés optimalizálásra irányuló innovációkat most inkább mellőzném, hiszen az átlag júzert nagy valószínűséggel a használhatóság és a fogyasztás jobban érdekli. És valóban ez a helyzet, elég azt tudni, hogy a kis japánok olyan aggregátot csináltak az autónkba, amit eddig senki.

A Mazda6 kombi után tesztelt Peugeot 508 SW alapjáraton és normál tempónál zajosabb volt, azonban sztrádatempónál csendesebb

A 175 lóerő és a hatfokozatú automatán keresztül leadott 420 Nm-es nyomaték majdhogynem bolygóközi utazásokra is elegendő lenne, szerencsére az aszfaltcsíkon maradva ez azt jelenti, hogy minden forgalmi helyzetet könnyen abszolválhatunk az említett hajtáslánccal, akár erőből is. A vegyes átlagunk pontosan annyi volt, amit a fedélzeti kijelzett (6,8 liter/100 km), noha – ahol engedélyezett volt – 160 feletti tempóval is mentünk, de 7 liter fölé nem tudtuk feltornázni a kijelzett értéket. A tesztautó alapfelszereltségében többek között a gombos indítás, 4 elektromos ablakemelő, dombsegéd, légzsákerdő és a 17 hüvelykes alufelni is benne van. A gazdag szériaellátmányt és a tesztautó hajtásláncát kicsivel 10 millió feletti induló árral kínálja a hazai importőr, a tesztautó extrákkal növelt vételára 10,2 millió forint (139 000 Ft-os TomTom navi felár okán).

Fentiek tükrében elmondható, hogy a legalább 20 márka által kínált középkategóriás kombi-kínálatban az Mazda6-os egy kompromisszummentes, időtlen formavilágú alternatíva kiváló ár/érték aránnyal, nagyon jó másodlagos piaci értékkel. A 2,2 literes motorral és automata váltóval pedig nem csak megszólalásig szép…

A kombi és a szedán kivitel között nincs eltérés a vételárban

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.24
Itt az új törvényjavaslat.   ..
2024.04.24
Zivatarok alakulhatnak ki, az elsődleges veszélyforrást a villámlás jelenti, emellett esetenként....
2024.04.23
A japán filmtörténet, sőt, a világ egyik legsikeresebb animációs alkotása adott ihletet ahhoz az....
2024.04.23
Izgalmas és világszintű versenyeknek ad otthont a hétvégén a Balaton Park Circuit. ..
2024.04.23
A világgazdaság következő éveit, évtizedeit leginkább az elektromos autóipari forradalom határozza....
2024.04.23
A japán vállalat hivatalosan is bejelentette, hogy a jövő év végéig Thaiföldön mutatja be népszerű....
2024.04.23
A Volvo EX30 elnyerte a rangos Red Dot 'Best of the Best' formatervezési díjat. ..
2024.04.23
Kicsi a világ: szoktuk mondani, amikor egy rég nem látott ismerőssel találkozunk. De ki gondolta....
2024.04.23
Újabb légijárat indul Magyarország és Kína között, idén nyártól már egy hatodik kínai nagyváros,....
2024.04.23
Közel 450 kiállító több, mint 12 ezer négyzetméteren várja a szakembereket 2024. május 7-10. között....