Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
Kerékpározni szinte minden időben lehet, persze télen elengedhetetlen a megfelelő öltözék, de hideg egyáltalán nem jelent legyőzhetetlen akadályt, ha tekerésről van szó. Sokkal nehezebb helyzetben vagyunk, ha erős szél fúj. Szélálló ruhákkal tudunk ugyan védekezni az ellen, hogy csontig átfújjon a cúg, de a fizika törvényeit nem tudjuk legyőzni. Nem véletlen, hogy talán a szembeszél az egyik legkiábrándítóbb dolog, amivel találkozhat egy bringás. A napokban pedig az országban többfelé is viharos szelek tomboltak.
A szél nem a bringás barátja, kivéve a hátulról fúj
Ha szembeszélben kerékpározunk, akkor a légmozgás a felére csökkentheti a sebességüket ahhoz képest, mint amikor szélcsendben tekerünk ugyanolyan erőbedobással. Vagyis kétszer annyi energiát kell a tekerésre fordítanunk, ha ugyanolyan tempóval szeretnénk haladni, mint szélmentes időben. Nem hangzik túl jól, de ne csüggedj, van pár módszer és trükk, amivel megkönnyítheted a dolgodat.
Csökkentsd a légellenállást
Ez most nem az egyenes háttal, peckesen kerékpározás időszaka, inkább vegyél fel egy kissé „összegubózott” testhelyzetet, dőlj rá a kormányra, hogy minél kisebb felületen tudjon a szél és a légellenállás lelassítani téged. Persze nem kell annyira komolyan venni, mint amennyire a profi kerékpárversenyzők csinálják, maradjon biztonságos és a kényelmes a tekerés, de a lényeg látható.
Készülj fel a széllökésekre
Bár a teljesítményünket a szembeszél tudja a legjobban lerontani, nem annyira veszélyes, mint az oldalszél, amely hirtelen, lökésszerűen elsodorhatja, meglökheti a kerékpárost. Egy erős széllökés hatására akár egy-két méterre is eltérhet a biciklis az eredeti nyomvonalától, és akár el is eshet. Ez nagyon balesetveszélyes a forgalomban, de ha nincs is a környéken autó, akkor is nekiütközhet valaminek, ami szintén komoly sérüléssel járhat. A kerékpárosnak fel kell készülnie az erős széllökésekre, már amennyire lehet, az autósok pedig szeles időben vezessenek még óvatosabban, és tartsanak nagyobb oldaltávolságot. Viharos szélben, amikor már veszélyes a bringázás, lehetőleg ne üljünk biciklire.
Viselj testhezálló ruházatot
Egy bő kabát, amelybe befúj a szél, vagy egy lobogó kapucni úgy fog viselkedni, mint egy kis ejtőernyő, amelybe belekap a levegő, és téged lelassít. Ráadásul minél tovább tekersz, annál jobban fogod érezni ennek a hatását. Inkább húzd fel a cipzárt, és válassz olyan szélálló ruhadarabokat, amelyek testhezálló szabásúak.
Öltözz melegen
A megfelelő szélálló és meleg ruházat azért is fontos, hogy mert a szél hűtő hatása ellen is védekeznünk kell. Mindenki megtapasztalta már, hogy ugyanaz a hőmérséklet jóval hidegebbnek tűnik, amikor fúj a szél.
Testhez simuló, meleg és szélálló ruházatot válasszunk
Ha például 10 fok van, és 30 kilométer/órás szél fúj, akkor azt csupán 1 foknak fogjuk érezni. Ugyanilyen szélerősség és 4 fokos hőmérséklet esetén már -8 fokos dermesztő hideget érzünk majd.
Védd a szemedet
Bringázáshoz még szélcsendes időben is ajánlott szemüveget viselni: nyáron véd a bogarak ellen, télen pedig megelőzheted vele a hideg levegő okozta könnyezést. Szélben viszont szinte kötelező, hiszen nélküle garantáltan könnyezni fogsz, valamint por és homok kerülhet a szemedbe.
Szeles időben elengedhetetlen a szemüveg
Arra is figyelni kell, hogy az erős szél kisebb-nagyobb tárgyakat fújhat eléd vagy éppen neked. Lehet, hogy csak egy nejlonszatyor kerül az útra hirtelen, de akár egy hirdetőtábla is beléd ütközhet.
Válassz alacsonyabb sebességfokozatot
Szeles időben érdemes a megszokottnál alacsonyabb sebességfokozatban kerékpározni. Lehet, hogy emiatt kissé lassabban fogsz haladni, viszont tovább fogod bírni. Áldozz fel egy kicsit a tempóból, hogy hosszabb időre maradjon erőd. Ha nagyobb sebességfokozatban maradsz, az túlterheli a lábaidat, és hamarabb kifogysz az energiából.
Segítsetek egymásnak
Ha többen bicikliztek együtt, érdemes kihasználni az összefogás erejét: egymás mögött haladva akár 20 százalékkal kevesebb energia kell a tekeréshez. Persze egy hétvégi bringás kiránduláson ezt sem kell úgy csinálni, mint a profik, de hidd el, így is sokat segít majd. Csak ne felejtsetek el mindig cserélni, hogy mindenki jól járjon, mert aki a sor elején halad, az tart szélárnyékot a többieknek.
Bújj el a szél elől
Ha van rá lehetőség, akkor válassz olyan útvonalat, amely során a lehető legkevesebb időt töltesz a közvetlen szélben. Egy kötetlen tekerésnél például válassz másik útvonalat, vagy olyan irányt, ahol a tereptárgyak, a fák, egy völgy vagy az épületek jobban védenek a széltől. A mindennapi bringás közlekedés során is érdemes olyan alternatív útvonalakat találni, amelyek nem jelentenek nagy kerülőt, de szeles időben védettebbek. Például a szél irányával párhuzamos, többsávos főút melletti bicikliút helyett válaszd a kisebb, szélvédettebb utcákat.
Szélben kerékpározni sosem lesz könnyű, és bizonyára ezután sem lesz a kedvenced, de néhány jó tanács betartásával kicsit egyszerűbb lesz a dolgod. És a legfontosabb dolog, hogy amikor csak tudsz, menj ki és tekerj, akár fúj a szél, akár nem.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!