Drónok

HungaroControl: sürgős szükség van a drónok szabályozásra

2018.11.22.

Sürgős szükség van a drónszabályozás minél előbbi megalkotására, mert ma a drónok veszélyeztetik a légiközlekedést, felderíthetetlenek és irányíthatatlanok - mondta Szepessy Kornél, a HunaroControl vezérigazgatója csütörtökön egy a témában tartott konferencián Budapesten.

A magyar légiforgalmi szolgálat vezetője kiemelte, hogy a pilóta nélküli járművek száma a világon 6-7 éven belül 10 millióra emelkedhet, Magyarországon 2020-ra a drónos repülések száma elérheti a 30 ezret, ennyi kereskedelmi légi járat közlekedik ma naponta Európában. Ezért is kezdeményezte a HungaroControl egy szakmai konferencia összehívását.

 Szepessy Kornél szerint céljuk a szabályozott integrálás, és az, hogy a magyar szolgáltató megkerülhetetlen legyen ebben az iparágban. Ezért is indultak el egy uniós pályázaton, amelyek a drónok repülését menedzseli. Ennek részeként már elkészült, de jogi szabályozás hiányában még nem működik egy honlap, amely amellett, hogy a drónok regisztrálására szolgál, képes meteorológiai és légtérhasználati információkkal is ellátni a felhasználókat.

A vezérigazgató kitért arra is, hogy a világ vezető államai 60 milliárd dollárt fektetnek az iparágba, Magyarországon 2025-re 72 milliárd forint bevétele származhat az iparágnak. 

Solymár Károly Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium infokommunikációért felelős helyettes államtitkár kiemelte, hogy a drónok felhasználását a kormány kiemelten kezeli, mivel a honvédség és a rendőrség mellett olyan magyar vállalatok is érdeklődnek a technológia iránt, mint a Magyar Posta.

Hangsúlyozta: a jövő azoké az egymással kommunikáló, egymás mozgására reagáló eszközöké, amelyek képesek emberi beavatkozás nélkül is működni. Ezzel kapcsolatban Magyarországon jelentős tudás halmozódott fel, ezért együtt kell dolgozni azért, hogy a szabályozás támogassa a drónok innovációját, de ne jelentsen veszélyt a légiforgalom biztonságára.

A drónok jövőbeni felhasználásával kapcsolatban előadásában Honti Pál, a TedX Danubia kurátora azt mondta, ha a drónok képesek lesznek rajban repülni, akkor létrejöhet egy "drónnet", egy hálózat, amely mindenhol jelen lesz. Ennek segítségével nem csak a szállítmányozás oldható meg, de hosszútávon a drón az embert is helyettesítheti. (mti)

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.08.07
A modern autók már nemcsak mechanikai szerkezetek, hanem összetett szoftverplatformok is. Ahhoz,....
2026.08.07
A CUPRA új Plus változattal bővíti tisztán elektromos CUPRA Raval modellkínálatát. A 2026-ban....
2026.08.07
Teljesen elvetemült ötlet, de úgy tűnik, hogy egy oalsz karosszériaműhelynek sikerült a következő....
2026.08.07
Körültekintésre hívta fel a külföldi utazási irodával utazókat a Magyar Biztosítók Szövetsége....
2026.08.07
Az orosz agresszió elleni honvédő háborúban Kijev hamarosan humanoid robotokat, légbicikliket és új....
2026.08.07
A részben vagy teljesen elektromos meghajtások és a járműbiztonsági techológiák globális vezető....
2026.08.07
A forint erősödésével párhuzamosan nagyot lendült a használtautó-import, ami révén mérséklődőben....
2026.08.07
A Mol nettó árbevétele 13 százalékkal emelkedve 4926,7 milliárd forintra, üzleti eredménye 53....
2026.08.07
Bár a nyár a végéhez közeledik, a következő hetek még bőven tartogatnak programokat. Az augusztus....
2026.08.07
Történelmi sikert ért el a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kara a hazai ipari automatizálás....