vezetéstechnika

Így vezessünk defenzíven az autópályán, hogy meg is érkezzünk

2024.08.07.

A defenzív vezetés lényege, hogy hagyjuk menni, aki menni akar, mert ha akadályozzuk, hibát követhet el, és tömegbaleset lehet a vége. Aki láthatóan agresszíven megy, az jobb, ha előttünk van. És hogy észrevegyük az ilyen vezetőt, gyakran pillantsunk a tükrökbe.

A közúti járműforgalom alapja a bizalom, vagyis abban bízva vezetünk, hogy a többiek is betartják a szabályokat. A KRESZ egyfajta védelmet biztosít, hogy ha betartjuk a szabályokat, mindenki életben marad. - Ám ha valaki idegesen, türelmetlenül vezet, hamar kiszámíthatatlan manőverekbe kezd, és a közúton a legnagyobb veszély a kiszámíthatatlanság, vagyis, ha valaki nem a szabályoknak megfelelően közlekedik - írja a Das WeltAutó hivatalos blogja.

Ezért aki autópályán, vagy nagy forgalmú úton jár, készüljön fel arra, hogy utazása esetleg tovább fog tartani a vártnál. Ha erre felkészülünk, nem kapunk idegbajt, ha egyszer csak megtorpan a forgalom.

Nem ritkán tapasztaljuk, hogy minden látható ok nélkül összetorlódnak a járművek. Az ilyen fantomdugó akkor alakul ki, amikor a haladás dinamikája megakad, a sebesség és az autók közti követési távolság lecsökken.

Nagy forgalmú úton, ha 130-ról viszonylag gyorsan kell lassítanunk 100-ra, akkor a mögöttünk lévő autó 98-ra fog lassítani, az őt követő 96-ra, aztán 94-re, és végül – esetleg több kilométerre – valakinek meg kell állnia. Kész is a fantomdugó.

Ezt tegyük, hogy meg is érkezzünk

Ne csak az előttünk lévő autókat figyeljük, hanem a mögöttünk haladókat is. Rá kell szokni a belső visszapillantó tükör gyakori használatára. Haladjunk egyenletes tempóban. Ne váltsunk hirtelen sávot, ne kapkodjunk, főként ne tolakodjunk sávról sávra azért, hogy pár másodperccel előrébb legyünk másoknál.

Fotók forrása: hirado.hu

Kiegyensúlyozottabb és biztonságosabb az utazás, ha minden járművezető alkalmazkodik a forgalom pillanatnyi dinamikájához – vagyis kerülik a gyorshajtást, és ugyancsak kerülik a túl lassú haladást is. Minél jobb a reakcióidőnk, annál kevésbé járulunk hozzá a fantomdugó kialakulásához. A fáradtság, vagy pláne az ilyenkor életveszélyes a mobilozás nagymértékben megnöveli a reakcióidőt.

Kevesen tudják, hogy akár egy másodperc is eltelhet az előttünk haladó vészfékezése és a saját vészfékezésünk megkezdése között. Az úrvezető ugyanis nem automata: hosszú úton fárad, lanyhul a figyelem, lassul a reakcióidő.

Egy Európai Uniós felmérés szerint minden negyedik karambol és minden nyolcadik halálos baleset figyelmetlenség miatt következik be. Mert a vezetés 30-50 százalékában nem a vezetésre, hanem a dohányzásra, evésre, ivásra, a tájra, utastársunkra, vagy a mobiltelefonra figyelünk. Egy rövid SMS elolvasása alatt akár 5️00 métert is megtehetünk. Ez olyan mintha fél kilométert behunyt szemmel vezetnénk.

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.09.18
Kigyulladt egy autó az M3-ason, a főváros felé vezető oldalon, az 55-ös kilométernél, Hatvan....
2024.09.18
Lassan tíz éves az Alfa Romeo Giulia, korunk egyik, ha nem a legszebb szedánja, és nem hajlandó egy....
2024.09.18
A Duna emelkedő vízszintje miatt a következő napokban változik az M2-es metró és több villamos....
2024.09.18
Az új F5-M Roadster 1817 lóerőt küld a hátsó kerekeire, egy hatfokozatú kézi sebességváltón....
2024.09.18
Ásványvizes palackok szóródtak szét egy kamionról az M31-es autópályán szerdán Nagytarcsánál -....
2024.09.18
Véget ért a 25. FIA Hőlégballon Világbajnokság, Szeged jó házigazdának bizonyult, az időjárás....
2024.09.18
A Volvo Cars kiterjeszti együttműködését az NVIDIA-val. ..
2024.09.18
A Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság több helyszínen vezetett be forgalomkorlátozást. ..
2024.09.18
A közúti közlekedés biztonságát, folyamatosságát befolyásoló események az Útinform jelentése....
2024.09.18
Kétnapos ráadás örömvezetés után ért véget a III. Balkan Rally, a régió legnagyobb klasszikus autó....