EU
Az autóipar számára is különösen nehéz év volt a tavalyi, 2021-re viszont nagy várakozásokkal tekintettek a gyártók. Bár a remény, hogy idén már egy teljesen járványmentes évet élhetünk, hamar elszállt, de az első negyedéves adatok alapján a bizakodás nem volt teljesen alaptalan.
2021 márciusában az új személygépkocsik nyilvántartásba vétele az Európai Unióban 87,3% -kal nőtt, ami a tavalyi, kivételesen alacsony összehasonlítási alap eredménye, amelyet a legtöbb piacon 2020 márciusában bevezetett szigorú COVID-19 korlátozások okoztak. 1.062.446 új autót adtak el az Európai Unióban az elmúlt hónapban, szemben a 2020 azonos hónapjában elért 567 253-mal. Három számjegyű növekedést mutatott az EU négy legnagyobb piaca közül három: Olaszországban nőtt a legnagyobbat a piac (+ 497,2%), őt követte Franciaország (+ 191,7%) és Spanyolország (+ 128,0%). A német piac is erős növekedést mutatott, márciusban 35,9% -kal nőtt az értékesítés.
Mindez egy a járvány ellenére is meglepően jó évet jelezne előre, de sajnos közbeszól a félvezetők hiánya. Ez az autógyártók jelentős részét érinti, például a Ford, a Volkswagen és Honda is kénytelen egyes modelljeinek gyártását ideiglenesen felfüggeszteni. A Toyota egyébként nagyon előrelátóan még tavaly felvásárolt elég félvezetőt ahhoz, hogy őket ne érintse negatívan a félvezetők globális hiánya.
A fenti számok alapján könnyen következtethetnénk arra, hogy a probléma ellenére nem akkora a visszaesés a tavalyi szinthez képest, de a félvezető hiány miatt elmaradó regisztrációk még csak a következő hónapokban látszanak majd az eredményekben.
Mindemellett idén még további szén-dioxid kibocsátási szabályozásokra, megállapodásokra is számíthatunk. Az autóipar egyik, ha nem a legfontosabb témája a környezetvédelem. Európa szabályozási szempontból ennek az átalakulásnak az élharcosa. Bár hivatalosan még nem állapodtak meg benne, az IHS Markit arra számít, hogy a belső égésű motorral hajtott személygépkocsik forgalmazása 2040-ig vagy akár már azt megelőzően megszűnik. A korábbi határidő nem kizárt, kilenc EU-tagállam nyíltan és aktívan lobbizik, hogy 2035-re hozzák előre a határidőt. Az gyártók új CO2-csökkentési célja valószínűleg 55% -os csökkenést vár majd el 2021-es szinthez képest (a mai 37,5% helyett). Ahhoz, hogy odaérjünk, az elektromos autók piaci részesedésének meghaladniuk kell az 50% -ot 2030-ig.
Ezzel együtt egyre biztosabbnak tűnik a belső égésű motorral hajtott autók vége. Minden bizonnyal a fentiek hatására a Ford nemrég bejelentette, hogy nem fog több benzines- vagy dízel autót forgalmazni 2030 után. Ezzel nem lesznek egyedül és számíthatunk még hasonló bejelentésre más gyártótól is idén.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!