sztrájk

Olajfinomítók blokádjával tiltakoznak francia gazdák

2018.06.11.

A gazdák dühét elsősorban az váltotta ki, hogy a Total olajipari cég egyik olajfinomítója nyáron kezdi meg az engedélyezett pálmaolaj importját - a kormány szerint nem kell üzemanyaghiánytól tartani.

Traktorokkal és szénabálákkal barikádoztak el hétfőn 13 olajfinomítót és üzemanyagraktárat francia gazdák tiltakozásul az olyan agrártermékek, mindenekelőtt a bioüzemanyag elállításához szükséges pálmaolaj importja ellen, amelyek nem felelnek meg az európai és a francia kritériumoknak. Christiane Lambert, a gazdák legjelentősebb érdekvédelmi szervezete, az FNSA elnöke elmondta, hogy a Fiatal Gazdák (JA) nevű szakszervezettel együtt háromnapos tiltakozó mozgalmat hirdettek, amelynek keretében telephelyenként 70-160 ember tiltakozik.

- Franciaország számos olyan terméket importál, amely nem felel meg azoknak a szabályoknak, amelyeket a francia gazdáknak be kell tartaniuk. Ez vonatkozik a dél-amerikai Mercosur-országokból származó húsra, a spanyol borra és a pálmaolajra - mondta Damien Greffon, az FNSA párizsi régiójának vezetője a francia hírügynökségnek, miközben a tiltakozó gazdák a rendőrök előtt öntöttek nagy mennyiségű trágyát, burgonyát és földet a Párizshoz közeli Grigny üzemanyag-raktárhoz vezető mellékútra.

A gazdák dühét elsősorban az váltotta ki, hogy a Total olajipari cég egyik olajfinomítója nyáron kezdi meg az engedélyezett pálmaolaj importját. A dél-franciaországi La Mede biofinomítójába - amelyet már vasárnap este eltorlaszoltak a gazdák - évi mintegy 300 ezer tonna, a délkelet-ázsiai erdőirtásokból származó pálmaolaj érkezhet. A francia gazdák elsősorban napraforgó- és repceolajat termelnek, de drágábban, mint az importtermékek előállítói. Stéphane Travert agrárminiszter hétfőn megerősítette, hogy a kormány nem kívánja visszavonni a pálmaolaj importjára a Totalnak kiadott engedélyt.

Patrick Pouyanné, a Total elnökének tájékoztatása szerint az olajfinomítónak évi 650 ezer tonna nyersanyagra lesz szükségük, ebből mintegy 50 ezer tonna francia repceolaj lesz. A gazdák számításai szerint azonban a La Mede-i üzemmel mintegy 400 ezer hektárnyi repce iránti kereslet szűnik meg a mostani 1,5 millió hektárból. A gazdák a nemzetközi kereskedelmi egyezmények hatásai ellen is tiltakoznak, egyebek mellett az Európai Unió és Kanada közötti (CETA), valamint a készülő megállapodás ellen a Mercosur-csoporttal. "

- Dél-Amerikában egy átlagos állattartó telepen 24 ezer marhát nevelnek, míg Franciaországban nyolcvanat, és eközben azt is kérik tőlünk, hogy a környezetvédelmi programot is tartsuk be - mondta az FNSA elnöke. A kormány szerint a tiltakozás ellenére jelenleg nem kell üzemanyaghiánytól tartani. Franciaországban hét olajfinomító és mintegy kétszáz üzemanyag-raktár működik, az állam stratégiai készletei pedig a termelés leállása esetén három hónapig tudják biztosítani az ellátását.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.03.28
A HangZóna mai vendége Rusznák András igazságügyi járműszakértő. ..
2024.03.28
Új hajtáslánccal bővül a Lexus első dedikáltan akkumulátoros elektromosnak fejlesztett modellje, a....
2024.03.28
Négy új hajó siófoki felavatásával vette kezdetét a 178. balatoni hajózási szezon csütörtökön. ..
2024.03.28
Két kulcsfontosságú modelljükhöz is ráncfelvarrást mutatott be a Seat és további két modell kaphat....
2024.03.28
Második évtizede viselhetik a büszke jelzőt Győrben: az Audi Hungaria üzemelteti a világ legnagyobb....
2024.03.28
Az új Toyota Yaris a kifinomult technológia és a vezetési élmény legfrissebb példája, mely a hibrid....
2024.03.28
Az érintett útszakaszon forgalomkorlátozásra lehet számítani - írja a Katasztrófavédelem. ..
2024.03.28
Idén januártól elektromos Peugeot e-Partneren érkezik a segítség azokhoz a dél-ausztráliai....
2024.03.28
Dr. Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban volt a vendége a....
2024.03.28
A jelenlegi Fiat 500-as modellt nem tervezik átalakítani a júliusi szabályzások szerint, az EV-....