Tóbiás és Balambér kalandjai – Hogyan lehet strandolni a járvány után? | Autoszektor
Tóbiás és Balambér kalandjai

Tóbiás és Balambér kalandjai – Hogyan lehet strandolni a járvány után?

2020.07.05.

A koronavírus miatt csak mostanában indult az idei nyaralási szezon, de a járványveszély még nem múlt el, a strandon is van néhány alapvető szabály. Így fürdőzhetünk biztonságosan az idei nyáron. 

A koronavírus-járvány miatt gyakorlatilag leállt a turizmus, és a veszélyhelyzet feloldása után jókora késéssel kezdődött a nyaralási szezon. A strandok és a fürdők jó része május vége felé kinyitott, bár sok helyen egyes részlegek továbbra sem működnek. Eközben az időjárás sem kedvezett a vakációzásnak, júniusban szinte végig esett eső, így a nyári szezon csak az utóbbi pár hétben kezdett beindulni. Lássuk, milyen óvintézkedéseket érdemes betartani a lecsengőben lévő járvány idején, és a koronavíruson kívül milyen veszélyekre figyeljük a strandon és a vízparton. 

Terjed-e a vízben a koronavírus?

A szakemberek eddigi ismeretei szerint nem kell a vízzel való fertőzéstől tartanunk, a koronavírus fürdővízzel való terjedésének kockázata rendkívül csekély. Ez igaz a természetes vizekre és a strandokra is, ráadásul a strandok medencéit általában klórral fertőtlenítik, ami nagyon hatékonyan pusztítja a vírust. 

Vízben nem kell a maszk, de a büfénél sorban állva nem árt

A problémát nem a víz, hanem a tömeg okozza, egy-egy medencében ugyanis sok fürdőző zsúfolódhat össze. A nagy, 25 vagy 50 méteres úszómedencékben a legkisebb a kockázat, ahol úszás közben viszonylag könnyű tartani a megfelelő távolságot. Nehezebb a dolgunk pancsolás közben, amikor könnyen egymás mellé kerülhetnek az emberek, ráadásul az önfeledt strandolás közben sokan hangosabban beszélnek vagy kiabálnak, ami segítheti a koronavírus terjedését. A zsúfoltság szempontjából előnyösebbek a természetes vizek, ahol könnyebb távolságot tartani a többiektől. De tömeg nemcsak a vízben, hanem az öltözőkben és a büféknél kialakulhat. 

Így lehet ezen a nyáron strandolni

A fertőzés elkerülése érdekében több szabály és ajánlás vonatkozik a hazai strandokra:

  • Betegen ne menjünk strandra! (Ez máskor is fontos.)
  • A fertőzés elkerülése érdekében a strandokon is be kell tartani az 1,5 méteres távolságot a vízben, a parton és az öltőzőkben egyaránt. Ez vonatkozik a belépésnél a pénztárra, a büfékre, a napozásra, de még arra is, ha sorban állunk a csúszdánál.
  • Egy főre legalább 4 négyzetméter vízfelületnek, a parton pedig 16 négyzetméternek kell jutnia. Emiatt a strandok korlátozhatják a belépők számát, nem üzemelhetnek telt házzal.

A parton és a vízben is tartani kell az 1,5 méteres távolságot

  • Rendszeresen fertőtleníteni kell a vendégek által gyakran használt helyiségeket, de a korlátokat és a kilincseket is, valamint azokat a felületeket, amelyekkel a strandolók gyakran érintkeznek.
  • Minden használat után fertőtleníteni kell a kölcsönözhető eszközöket, labdákat, ütőket, nyugágyakat, vízi sporteszközöket.
  • Lehetőleg vásároljunk meg online a jegyünket, így elkerülhetjük a sorban állást. Amikor csak tudunk, fizessünk érintés nélküli bankkártyával.
  • A strandok saját szabályokat is bevezethetnek, ezért figyeljük a kiírásokat, tájékoztatókat. 

Nem csak a fertőzés jelent veszélyt

A strandokon és a természetes vizekben azonban vannak a koronavírustól független veszélyforrások is, amelyekre minden nyáron ügyelni kell. 

  • A természetes vizekben csak a kijelölt helyeken fürödj!
  • Soha ne hagyjuk felügyelet nélkül a vízben a gyerekeket. A legkisebbek akár fél méteres vízben is megfulladhatnak, a nagyobbaknál pedig az úszógumi vagy a karúszó sem jelent tökéletes biztonságot.
  • Akik nem tudnak úszni, csak a sekély vízben fürdőzzenek, és gumimatraccal vagy más felfújható eszközzel se merészkedjenek be a mély vízbe. 
  • Csak olyan helyen ugorj be, ahol tudod, hogy elég mély a víz! Életveszélyes vagy maradandó sérüléseket szenvedhetsz, ha sekély vízbe ugrasz. 
  • Ne ugorj a vízbe felhevült testtel! Ez ájuláshoz vagy hirtelen szívmegálláshoz vezethet. Fokozatosan vizezd be a karodat, a lábadat, a válladat, az arcodat és a felsőtested, így szép lassan lehűtöd magad annyira, hogy ne legyen veszélyes a hideg víz.

A gyerekeket ne hagyjuk felügyelet nélkül

  • Nem fürödj bányatóban! A legtöbb magyarországi bányatóban tilos a fürdőzés, ez alól csak néhány tó jelent kivételt. 
  • A Balatonnál, a Velencei-tavon, a Tisza-tavon és a Fertő tavon figyeljük a viharjelzést. Elsőfokú viharjelzésnél a parttól 500 méternél nagyobb távolságra tilos fürdeni, és ilyenkor kerüljük a matracos, gumicsónakos fürdőzést, mert elsodródhatunk. Másodfokú viharjelzés esetén tilos fürdeni! Ha van, kövessük a hangosbemondó figyelmeztetését vihar esetén. 
  • Védekezz a napsugarak ellen! Az erős UV-sugárzás miatt nagyon gyorsan, akár 15 perc alatt leéghetünk a napon, főleg a gyerekek. Használj fényvédő krémet, strandsátrat, maradj árnyékban. Figyelj oda a folyadék utánpótlására is a nagy melegben, a cukros üdítők helyett lehetőleg vizet igyál.

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.24
Zivatarok alakulhatnak ki, az elsődleges veszélyforrást a villámlás jelenti, emellett esetenként....
2024.04.23
A japán filmtörténet, sőt, a világ egyik legsikeresebb animációs alkotása adott ihletet ahhoz az....
2024.04.23
Izgalmas és világszintű versenyeknek ad otthont a hétvégén a Balaton Park Circuit. ..
2024.04.23
A világgazdaság következő éveit, évtizedeit leginkább az elektromos autóipari forradalom határozza....
2024.04.23
A japán vállalat hivatalosan is bejelentette, hogy a jövő év végéig Thaiföldön mutatja be népszerű....
2024.04.23
A Volvo EX30 elnyerte a rangos Red Dot 'Best of the Best' formatervezési díjat. ..
2024.04.23
Kicsi a világ: szoktuk mondani, amikor egy rég nem látott ismerőssel találkozunk. De ki gondolta....
2024.04.23
Újabb légijárat indul Magyarország és Kína között, idén nyártól már egy hatodik kínai nagyváros,....
2024.04.23
Közel 450 kiállító több, mint 12 ezer négyzetméteren várja a szakembereket 2024. május 7-10. között....
2024.04.23
Súlyos baleset történt az M2-es autóúton Vác térségében kedd délután, a forgalmat megállították -....