MÁV-Csoport

Újévtől két dolog szállítása is ingyenessé válik a HÉV-eken és a vonatokon Budapesten

2024.12.31.

Mindazok élhetnek a díjmentes kutya- és kerékpárszállítási lehetőséggel, akik ország- vagy Pest-vármegyebérlettel, Budapest-bérlettel, a fővároson belüli díjmentes utazási jogosultsággal, esetleg az álláskeresők arcképes havi bérletével rendelkeznek.

Az utasok visszajelzései alapján, valamint az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) által meghirdetett 5 pontos közlekedési akcióterv részeként, 2025 január elsejétől további előnyökkel bővül a tavasszal bevezetett új tarifarendszer: az új esztendő első napjától Budapesten belül díjmentes lesz a kerékpár-, illetve kutyaszállítás a legtöbb vonaton, HÉV-en és VOLÁN-járaton. Az ingyenes utazás minden olyan MÁV-csoport által üzemeltetett járatot érint, amelyen a fővárosan belül 2024-ben is lehetséges volt a biciklik és a házi kedvencek utaztatása, csak éppen nem ingyenesen, hanem a megfelelő jegy vagy országbérlet megváltásával.

A kutyaszállítás ingyenessé válik januártól a fővároson belüli utazás esetén minden belföldi és nemzetközi vonaton, a helyközi VOLÁN-járatokon és a HÉV-eken is (H5, H6, H7, H8, H9).

A bringások is megspórolhatják januártól a jegyváltást, a kerékpárszállítási díjakat, ugyanis vasúton, valamennyi elővárosi és nem helyjegyes belföldi vonatokon, továbbá a HÉV-járatokon (H5, H6, H7, H8, H9) januártól nem kell fizetni a bicikli és a rollerszállításért.

Feltételek, szabályok

Az InterCityken és az expresszvonatokon, valamint egyes nemzetközi vonatokon a kerékpárhelyjegy vásárlása kötelező marad Budapesten belüli utazáskor is. A VOLÁN esetében – ahogy eddig, úgy a jövőben – sem lehet kerékpárt vinni a fővárosi buszjáratokon (ennek a jármű kialakítása, illetve az azzal szorosan összefüggő utasbiztonság az oka).

A díjmentes szállítás feltétele lesz, hogy a kutyát vagy kerékpárt szállító utas rendelkezzen a következő bérletek valamelyikével: érvényes Budapest-bérlettel, teljesárú vagy kedvezményes Pest vármegyebérlettel, illetve országbérlettel, vagy pedig a fővároson belüli díjmentes utazási jogosultsággal, álláskeresőként arcképes havi bérlettel. A megfelelő bérlettel rendelkező utasok vagy egy kerékpár vagy egy kutyát szállíthatnak a járatokon egy időben. Amennyiben több kerékpárral vagy kutyával utaznának, úgy azokra a megszokott menetjegyeket továbbra is meg kell vásárolni.

Budapesten kívül kerékpár- vagy kutyaszállításkor

Budapest közigazgatási határain kívül utazva továbbra is meg kell váltani a szükséges kerékpár- vagy kutyajegyeket. Azonban a tavaszi tarifareform óta a legtöbb igénybe vevő számára kedvezőbbé, egyszerűbbé és kényelmesebbé vált a jegyvásárlás. Idén márciustól ugyanis a viszonylati kerékpár- illetve kutyajegy 500 forintba kerül – egy bicikli vagy házőrző esetében egyszeri, egy megszakítás nélküli utazásra bármely viszonylaton. A Magyar Kerékpárosklub tagjai, illetve a START Klub kártya tulajdonosok 375 forintért vihetik magukkal a kerékpárjukat a vonatokon. A havi érvényességű Kerékpár országbérlettel mindössze 4950 forintért (szükség esetén helyjegyváltással), Kutya országbérlettel pedig 1890 forintért csaknem minden MÁV-START, GYSEV, illetve HÉV járaton is korlátlanul utaztatható bicikli vagy házőrző a szolgáltatók szállítási feltételeinek betartásával, míg VOLÁN-járatokon csak a Kutya országbérlet érvényes.

A kutyatulajdonosoknak további jó hír, hogy november óta már minden helyjegyes vonat másodosztályán szállítható kis- és közepes termetű (20 kg-nál nem nehezebb) kutya zárt doboz nélkül, csupán póráz és szájkosár használata mellett. A többi utas biztonsága érdekében ugyanakkor a kutyáról az utazás során sem a pórázt, sem a szájkosarat nem szabad levenni, illetve a jegyvizsgáló kérésére az állat érvényes – 1 évnél nem régebbi – oltási igazolványát is be kell tudni mutatni, valamint részére továbbra is kutyajegyet vagy kutya országbérletet kell váltani.

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

Forrás: 
MÁV

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.12.23
Több mint egy évtizede nem változtak akkorát a szabályok, mint amekkorát jövőre fognak. Mutatjuk,....
2025.12.23
A Volkswagen jövőre ünnepli a GTI 50. évfordulóját. Egy exkluzív modell érkezik a jubileumra: a....
2025.12.23
Az Osztrák Autóklub (VCÖ) elemzése szerint Burgenland autópályáin egyes területeken jelentősen....
2025.12.23
Második helyezést ért el Azerbajdzsánban Novák Bence, a Széchenyi István Egyetem járműmérnök....
2025.12.23
A közforgalmú közlekedés jövőjéről szólt a 26. Nemzetközi Közlekedési Konferencia Szegeden. Szóba....
2025.12.23
Az ember mobilitása a talpra állásnál, a lábak mozdításánál, a járás képességénél kezdődik. A....
2025.12.23
Vármegyénk nagyvárosaiban a rendőrök a következő hónapokban több száz gépkocsi esetében ellenőrzik....
2025.12.23
Egy hónap alatt több mint 8 millió forint adomány gyűlt össze a magyar autóvezetők jóvoltából az....
2025.12.23
Hatalmas mérföldkőhöz érkeztünk: a Rába Magazin és elődjei teljes egészében digitalizálásra....
2025.12.23
Míg 2005-ben a targoncavezetőn múlott minden egy raktárban, 2025-ben már mesterséges intelligenciát....