repülés

Az orvos figyelmeztet: mikor nem szabad aludni a repülőn?

2022.06.01.

Amint felül a repülőre, az emberek többsége elfárad. Jobb, ha nyitva tartja a szemét bizonyos repülési fázisokban. Veszélyes lehet a felhők felett aludni? – kérdezte a TRAVELBOOK.de egy szakembert.

 

Főleg egy hosszabb repülőútnál sokan áthidalják a levegőben eltöltött időt egy szunyókálással – és nincs is ezzel semmi baj. Csak két meghatározott fázisban kerülje el az alvást a gépen. Mégpedig fel- és leszálláskor. Mert vannak bizonyos emberek, akik ténylegesen kockáztatják az egészségüket. Dr, Armin Mechkat fül-orr-gégész szakorvos elmagyarázza az okokat.

A travelbook.de cikke. Képernyőfotó

„A középfül egy levegővel teli tér, amelynek nyomása a külső nyomáshoz igazodik. Mivel a környezeti nyomás változik, amikor egy repülőgép felszáll vagy leszáll, nyomáskülönbség lép fel” – magyarázza dr. Mechkat. A hallócső kinyílik, hogy kiegyenlítse a nyomáskülönbséget. Ha a kiegyenlítés nem történik meg, akkor kellemetlen fülnyomás lép fel, amit az utasok egy része felszálláskor vagy mindenekelőtt leszálláskor érez.

Repülőgépen alvás közben a nyomáskiegyenlítés néha nem lehetséges

Alvás közben előfordulhat, hogy nem veszi észre, amikor a belső fülben nem történik meg a nyomáskiegyenlítés. Ez a probléma azonban általában olyan embereket érint, akik érzékenyek a külső nyomás változásaira, vagy különösen érzékenyek az akut betegségekre, például a fülfertőzésre – magyarázza dr. Mechkat. A nyomáskülönbségeket általában automatikusan, például lenyeléssel kompenzálják.

Szintén érdekes: Ezért is fáj néha a füle repülés közben

Ha a nyomás nem egyenletes, a fülnyomás és a fájdalom mellett még a középfülbe vagy a dobhártyába vérzés is előfordulhat. – A legrosszabb esetben a dobhártya vagy a belső fülben lévő vékony hártya megreped, ami akut halláskárosodást okozhat – mondja az orvos. A fájdalommal és vérzéssel párosuló erős nyomásérzés veszélyes, mert maradandó halláskárosodáshoz vezethet.

Hogyan kezeljük a nyomást?

Van néhány tipp, hogy mit tehetsz a fülben jelentkező kellemetlen érzés ellen: Segít az alsó állkapocs előre-hátra mozgatása a nyomás tudatos kiegyenlítéséhez. Ezt úgy érheti el, hogy befogja az orrát, becsukja a száját, majd ellenőrzött módon fújja ki a levegőt. Az is segít, ha iszik valamit, lenyel valamit, rág vagy ásít. Ha gyakran problémái vannak a nyomáskiegyenlítéssel, elővigyázatosságból használhat dekongesztáns orrspray-t vagy -cseppet is.

"Ha a nyomás a fülében nem múlik el 24 órán belül, orvoshoz kell fordulnia" - mondja Dr. Mechkat. Ha az erős nyomáson kívül heveny fülzúgás vagy szédülés is jelentkezik, a leszállás után azonnal orvoshoz kell fordulni.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.03.28
Új hajtáslánccal bővül a Lexus első dedikáltan akkumulátoros elektromosnak fejlesztett modellje, a....
2024.03.28
Négy új hajó siófoki felavatásával vette kezdetét a 178. balatoni hajózási szezon csütörtökön. ..
2024.03.28
Két kulcsfontosságú modelljükhöz is ráncfelvarrást mutatott be a Seat és további két modell kaphat....
2024.03.28
Második évtizede viselhetik a büszke jelzőt Győrben: az Audi Hungaria üzemelteti a világ legnagyobb....
2024.03.28
Az új Toyota Yaris a kifinomult technológia és a vezetési élmény legfrissebb példája, mely a hibrid....
2024.03.28
Az érintett útszakaszon forgalomkorlátozásra lehet számítani - írja a Katasztrófavédelem. ..
2024.03.28
Idén januártól elektromos Peugeot e-Partneren érkezik a segítség azokhoz a dél-ausztráliai....
2024.03.28
Dr. Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban volt a vendége a....
2024.03.28
A jelenlegi Fiat 500-as modellt nem tervezik átalakítani a júliusi szabályzások szerint, az EV-....
2024.03.28
Halálra gázolta egy kisbusz sofőrje Nagykálló térségében nyírbátori mérnökségünk kollégáját, Tibort....