autógyártás

A brit autóipar lekörözte a franciát

2014.10.05.

A szigetországban évtizedek óta tavaly gyártottak először több autót, mint Franciaországban.

Az osztrák WirtschaftsBlatt hírportál beszámolója szerint Nagy-Britanniában tavaly 1,51 millió autót gyártottak, szemben a franciaországi 1,46 millióval. Németország és Spanyolország után Nagy-Britannia így a harmadik legnagyobb európai autógyártó nemzet lett. Az elmúlt tíz évben értékben megduplázódott a brit autóexport, az idén júliusban pedig olyan sok autót adtak el, mint a nyilvántartások 1920-as évekbeli kezdete óta még soha. Húsz évvel ezelőtt még nemzeti katasztrófaként élték meg a britek, hogy hagyományos autómárkáik sorra külföldi tulajdonba kerültek. Franciaországban ilyesmire nem kerülhetett sor, mert az állam megakadályozta. A Peugeot és a Renault így még hosszú évekig tartó sikeres működésével nagyban hozzájárulhatott ahhoz, hogy a francia autóipar lényegesen több autót gyártson, mint a brit.

Mostanra azonban fordult a kocka. Az új francia gazdasági miniszter, Emmanuel Macron is beismerte a napokban, hogy nagy bajban van az ágazat. A megoldást azonban a franciák nem a kevesebb, hanem a több állami beavatkozásban vélik megtalálni. Nemrégiben szállt be az állam a Peugeot részvényesei közé, hogy a vállalatot megmentse a csődtől. A britek ezzel homlokegyenest ellenkező álláspontot képviselnek, a politika a szigetországban távol tartja magát a konkrét befektetésektől. Ezért is kerülhetett például a Jaguar és a Land Rover annak idején az indiai Tata Motors tulajdonába. Vincent Cable gazdasági miniszter szerint Nagy Britannia a nyíltságából profitál a legjobban, hiszen így a külföldi vállalatok szívesebben invesztálnak és teremtenek munkahelyeket az országban mint máshol.

Franciaországot az állami beavatkozás és a komplikált foglalkoztatási szabályrendszer hozta hátrányba Nagy-Britanniával szemben - véli Arndt Ellinghorst, a londoni ISI piackutató intézet autóipari szakértője. A szigetországban ezzel szemben magasan képzett és motivált munkaerő áll rendelkezésre, és még a vállalatok adóztatási rendszere is jóval kedvezőbb, mint a francia. "Csak egy okot mondjon nekem, miért akarna bárki is Franciaországban termelni?" - tette fel a kérdést. A Bernstein Research kutatóintézet számításai szerint a brit munkások kétszer olyan termelékenyek mint francia társaik. A BMW oxfordi üzemében például tavaly minden egyes alkalmazottra 43 legyártott Mini jutott, míg a Peugeot Citroen Sochaux-i üzemében csak 23 autó.

Forrás: MTI

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.25
Megszólalásig hasonlít a Citroen C5 Aircrossra és osztozik is majd technikai alapjain az új Opel....
2024.04.25
Több mint egy tucat elektromos autó hirtelen lángra lobbant egy Eibesbrunn melletti cég telephelyén....
2024.04.25
Több mint 20 év után megújult a márka logója és vizuális arculata – írja honlapján a német....
2024.04.25
Tudja mi a különbség a sales maneger, a business development manager és account manager munkakörök....
2024.04.25
A Porsche újabb változattal teszi teljessé a 2023-ban teljes modellfrissítésen átesett Cayenne....
2024.04.25
A Magyarországon működő járműipari vállalatok, beleértve a nagy autógyárakat és azok széles....
2024.04.25
A BMW Group debreceni gyára és a Lufthansa együttműködése révén kapacitás bővítés valósult meg a....
2024.04.25
A Hyundai Motor Company a németországi Nürburgring versenypályán tesztelte az IONIQ 5 N - a márka....
2024.04.25
A Blaha Lujza téri állomáson végeznek műszaki mentést a tűzoltók - írta a Katasztrófavédelem....
2024.04.25
Komoly mérnöki feladatot könnyít meg a két vállalat közös fejlesztése: a villamosenergia-....