közösségi közlekedés
Rendkívül innovatív fejlesztést hajtott végre egy sikeres pályázatnak köszönhetően a Dél-alföldi Innovációs díjjal elismert SolvElectric Technologies Kft. A minap záruló projekt arra irányult, hogy a közösségi közlekedésben megoldást találjanak a járművek levegőjének fertőtlenítésére, ami a cseppfertőzéssel terjedő vírusok miatt különösen fontos.
Mivel a pályázatba bevont közlekedési társaságok eltérő levegőcserélő rendszereket alkalmaznak a járműveken, így az eredeti tervektől eltérően a projektnek nem egy, hanem három végterméke lett is: a SolveAir MAX, a SolveAir Vent és a SolveAir Open systems.
Az elkészült fejlesztéseket augusztus végén mutatta be a SolvElectric Szegeden, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara székházában. Az eseményen jelen voltak a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Mikrobiológiai, valamint Kémiai Tanszékének munkatársai, ugyanis a validálásban és a hatékonyságmérésekben is az egyetem szakemberei voltak a SolvElectric partnerei.
Kaszás Anikó, a cég egyik ügyvezető tulajdonosa először arról beszélt, hogy három évtizedes startup cégük már túl van egy generációváltáson is. 2012 óta működtetik fejlesztő részlegüket, egy külföldi megrendelés hozta létre, utána is megtartották, bár nem volt könnyű. Sikerült exportterméket is készíteniük, olyan ipari felhasználásút, ami kereskedelmi forgalomban nem található meg.
– A fertőtlenítés közelébe úgy kerültünk, hogy a Covid-járvány miatt 2020-ban zéró megbízása volt a fejlesztőcsapatnak. Előremenekültünk, mert azt láttuk, mindent is fertőtlenítenek, de talán a legfontosabbat, a levegőt nem. Az egyetlen megoldás, ami erre alkalmas volt, vagyis az ózongenerátor, nem használható emberi jelenlét mellett. Olyan berendezést fejlesztettünk, ami nem csak a vírusokat, baktériumokat tünteti el, de a dohányfüstöt is – mondta Kaszás Anikó.
Az ügyvezető hozzátette 2021-ben Dél-alföldi Innovációs díjat is kapott a termék, ezután kezdődött a SolvElectricnél a közösségi közlekedési fertőtlenítése. Az emberek ugyanis félnek felszállni a zsúfolt járművekre, így hát felvették a kapcsolatot az Ikarusszal.
– A közösségi közlekedést biztonságosabbá tevő, a járművek légtechnikai rendszerére integrált, fotokatalitikus elven működő levegőtisztító rendszert fejleszt pályázati támogatással a szegedi SolvElectric Technologies Kft. – írta a magyarbuszinfo.hu szakportál már 2021 novemberében. A több mint 300 millió forintos költségvetésű programra a cég bő 200 milliós támogatást nyert el az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól.
– Az ózonmentes levegőtisztító technológia piacon egyedülállóként alkalmas lesz a magas áramoltatási környezetben is hatékonyan tisztítani a levegőt. Az alkalmazott LED-ek és bevonatok teljesen biztonságosak, így menet közben is egy légtérben működtethetnek az utasokkal – írta akkor a szakportál.
A SolvElectric Technologies Kft. egyébként 2004 óta foglalkozik személyszállító kabinrendszerek légtechnikai rendszereinek tervezésével és kivitelezésével. A korábbi kutatási és fejlesztési eredményekre alapozott projektben az új levegőtisztító rendszer kifejlesztése volt a cél. – Fontos volt, hogy ne fújja, hanem szívja a levegőt a berendezés, hogy nem lehessen érzékelni a huzatot – fogalmazott a szegedi projektzárón az ügyvezető, hozzáéve, három fokozatban, háromféle zajszinttel működik a levegőtisztítójuk. Ezt a kamara székházában meg is mutatta a szakmai közönségnek.
Fontos, hogy a légfertőtlenítőkben sem filtert, sem vegyszert nem használnak így az emberi szervezetre nincsenek káros hatással. Fotoreaktor világít meg benne egy öntisztuló nanobevonatot, melynek révén a beszívott levegővel bejutó kórokozók és allergének, sőt penészspórák is eloxidálódnak. Ezt a Szegedi Tudományegyetem Mikrobiológiai Tanszékének mérései is igazolják.