Drónfejlesztés

Csúcstechnológiás drónflotta a Soproni Egyetemen: Katonai precizitás az erdők felett

2026.05.02.

A közelmúltban különleges unboxing eseménynek lehettek tanúi a Soproni Egyetem munkatársai, hiszen megérkeztek az intézménybe a BorderEye projekt legmodernebb merevszárnyú drónjai, amelyek képesek órákon át a levegőben maradni és a legkisebb változásokat is kiszúrni a talajon.

Prof. dr. Fábián Attila rektor szerint a drónok érkezése egy új korszak kezdete az egyetemen, ahol a kutatók már nem elméletben, hanem a világ élvonalába tartozó eszközökkel dolgozhatnak.

Fotó: Soproni Egyetem

A projekt alapötlete négy évvel ezelőtt született meg, amikor a szakemberek felismerték, a déli határ sűrű növényzettel borított részeit a jelenlegi módszerekkel szinte lehetetlen hatékonyan ellenőrizni. Ezt a rést tömik be az új, lézeres szkenneléssel (LiDAR) felszerelt gépek.

Prof. dr. Czimber Kornél összefoglalta a technológia lényegét is.

„Képesek vagyunk a pontfelhőből a domborzat fölötti tereptárgyakat – legyen az autó, személyek, de akár alagút vagy kerítés – térképezni különböző szűrőtechnikákkal. Képesek vagyunk pontfelhő-különbségeket képezni, tehát változásokat kimutatni, ezen túl pontfelhő különbségeket képezünk, hogy a változásokat kimutassuk.”

Ez a gyakorlatban azt jelenti, ha egy erdős területen korábban nem állt autó, de az újabb repülésnél már ott van, a rendszer azonnal jelzi a különbséget.

A Soproni Egyetem új büszkeségei, a Quantum Systems által gyártott „Iker” drónok, függőlegesen szállnak fel, mint egy helikopter, de úgy repülnek, mint egy repülőgép. Ez a kombináció elképesztő teljesítményt tesz lehetővé.

Míg a hobbidrónok 20 perc után lemerülnek, ezek a gépek másfél órát töltenek a levegőben. Egy repüléssel 700 hektár területet képesek tűpontosan felmérni, de a határvédelem mellett kiválóan alkalmasak az illegális fakivágások, a szemétlerakás vagy a gátszakadások figyelésére is. Az Iker drónnal egy mondjuk soproni hegyvidéki, 4000 hektáros területet egy nap alatt fel tudunk mérni” – tette hozzá Czimber professzor.

Bár a hardver Németországból érkezett, a rendszer „lelke” soproni. Az egyetem saját algoritmusokat fejlesztett az adatok feldolgozására, így a katonai minősítésű szenzorok által gyűjtött információkat a magyar erdőkre szabva elemzik.

Pál Károly, a drónokat szállító cég képviselője kiemelte, hogy a gépeken található LiDAR, optikai és multispektrális kamerák messze meghaladják az iparban jelenleg használt eszközök tudását.

A tesztidőszak már elindult, a tervek szerint pedig nyár végén élesben is munkába áll a flotta az erdőterületek és a határszakaszok felett.

Forrás: Soproni Egyetem, továbbította a Helló Sajtó! Üzleti Sajtószolgálat.

RSS kategória (Hírstart tematika): 

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.05.02
A közelmúltban különleges unboxing eseménynek lehettek tanúi a Soproni Egyetem munkatársai, hiszen ....
2026.05.02
 Mindössze néhány órával azután, hogy megkapta a jogosítványát, egy tinédzser autóbalesetet....
2026.05.01
Charles Leclerc, a Ferrari monacói versenyzője volt a leggyorsabb a Forma-1-es Miami Nagydíj....
2026.05.01
Az ICDP áprilisi webinárján bemutatott megoldás szerint az autóipari márkastandardok ellenőrzése....
2026.05.01
A márkaimportőr jelentős árcsökkentést jelentett be a C5 Aircross SUV Hibrid 145 automata....
2026.05.01
Az orosz autópiacról kivonult nyugati gyártók helyét átvették a kínai márkák Oroszországban, az....
2026.05.01
„A 2026-os frissítéssel a Mazda 2 Hybrid a formatervezés, a kényelem és a biztonság terén is tovább....
2026.05.01
A német autóipar válsága és az európai biztonsági helyzet romlása egyre látványosabb szerkezeti....
2026.05.01
A Lexus LFA neve egyet jelentett a V10-es motor igéző hangjával. Az utód viszont hátrahagyja ezt:....
2026.05.01
Az egyhetes közlekedésbiztonsági akció hétfő rajtól – számolt be a police.hu ..