hosszú vezetés

Életmentő ötletek hosszú utazáshoz - csak kipróbált és működő módszerek!

2023.04.14.

16 óra egyhuzamban az autóban. Képernyő nélkül. Kivitelezhető, sőt, élvezhető! Kilépünk a szólánc-játék komfortzónánkból.

Az első hosszabb autós utat akkor tettük meg gyermekünkkel, amikor 5 hónapos volt. Az olasz tengerpartra utaztunk. A GPS szerint hét óra autózás várt ránk. Persze, a navigáció nem kalkulálta be a megállókat, azokat a szüneteket, amikor a bébit „meg kell levegőztetni”. Háttámla nélkül még stabilan ülni sem tudó, nemhogy szaladgáló gyerkőcről beszélünk, tehát eléggé jogos a „levegőztetni” kifejezés, amire mi összességében plusz egy órát számoltunk. Az indulást a kora délutáni sziesztára időzítettük, ami az autó kellemes ringatásának  köszönhetően háromórásra kitolódott. Jöhetett a pihenő, majd a maradék négy órábabeiktattunk még egy megállót és az indulástól számított nyolc óra múlva, jókedvű utazás után meg is érkeztünk a kempingbe.

Gyermekünket azóta is eddzük, Európán belül mindig, mindenhová autóval utazunk. Nekünk sokkal kényelmesebb a négy kerék, mint a két szárny. (Sok csomagot viszünk, változatos tájakat látunk, bárhol megállunk, nincs menetidőhöz és idegen utasokhoz alkalmazkodás, sem csatlakozás eléréséért idegbaj.)

Utódunk ma már abba a korba ért, amikor a tablet a mindennapjainak része és a szórakozás mellett a sulis tananyagok elsajátításának ez szinte kötelező eszköze is. De a „kockulás” nem vonatkozik a házon kívüli világra. Az autó, az képernyőmentes terület. Az eddigi leghosszabb utunk 16 órás volt, de a 14-15 órásak viszonylag gyakoriak. Digitális detox a javából. Szóval, több tízezer, képernyőmentesen megtett kilométer után bátorkodom pár ötletet adni azoknak, akik sokórás utazást terveznek, kiskorúakkal a fedélzeten.  

De a brain-storming előtt a legfontosabb: az utazás során profitáljunk az együtt töltött időből, hiszen a felpörgetett hétköznapokon nagyon kevés alkalom jut a családi minőségi beszélgetésekre. Azokra az órákra, amikor nem a telefonunkon csekkoljuk az elvégzendő feladatlistákat és éppen nem logisztikázunk, hanem egymásra figyelünk. Füllel és lélekkel. Az utazás erre kiváló alkalom!

De világos, hogy tizenórán át még a legszószátyárabb család is elfárad a beszélgetésben, tehát érdemes készülni pár ötlettel és kellékkel a gyerekek és a magunk szórakoztatására.

A legelső teendő pedig megelőzi még az autóba való beszállást is! Ez a GPS gyerekeknek: írjuk fel az út főbb állomásait és rakjuk jól látható helyre. Ahogy hagyjuk el ezeket a csomópontokat, úgy szedjük le a cetliket. Az „útjelzők” fogyatkozásából a gyerekek látják, mint haladunk előre és jobban viselik az egyhelyben ülést, mintha azt mondjuk, hogy van még hátra 500 kilométer.

És akkor a szórakoztató időtöltések - személyes tapasztalások alapján ez az én must have listám (nem fontossági sorrendben):

Koncentrálj!

Az első játékos mond egy szót, a második azt megismétli és hozzátesz egy újat, majd a játékban részt vevő következő személynek már ezt a két szót kell elismételnie és hozzátennie egyet. Az esik ki először, aki nem tudja helyes sorrendben felidézni az addig elhangzott szavakat. Kitűnő koncentrációfejlesztő játék, bármely korosztálynak!

Memorizálj!

A gyerekek kb. 15 másodpercig nézzenek körül, majd csukják be a szemüket és mondjanak el mindent, amit láttak. Az nyer, aki a legtöbb részletre emlékszik.

Tanulj könnyedén!

Az utazás remek lehetőség az unalmas biflázás helyett a megfigyelésen alapuló tanulásra. Menet közben áthaladunk hegyláncokon vagy síkságokon, találkozunk természeti jelenségekkel, látunk állatokat, nővényeket, felfedezünk építészeti remekeket - ezeket mind hozzá lehet fűzni plusz infóként a suliban tanultakhoz. A legszórakoztatóbb módja ez a sokszor száraz tananyag megértésének. És ez a megfigyelés nem csak iskolásoknak értékes, az óvodások figyelme is igen jól fenntartható az úton látottakhoz fűzött érdekes magyarázatokkal.

Mondj egy sztorit!

Az első játékos elkezdi a mesét egy mondattal, a következő folytatja, így lesz a családnak saját, közösen kitalált meséje. Nagyobb gyerekeknél a mese helyettesíthető bármilyen történettel, amiből általában kiderül, mi is foglalkoztatja igazán porontyunkat.

Nosztalgia

Kedves dolog és a gyerekek szeretik, ha arról mesélünk, milyenek voltak kicsinek. Idézzünk fel egy-egy vicces/meghökkentő/izgalmas történetet róluk. Ennek egy másik verziója, amikor olyasmiről kezdünk el beszélni, amire már ők is emlékeznek és bekapcsolódnak például a tavalyi nyaralás felelevenítésébe.

Honnan jött?

A körülöttünk közlekedő autók rendszámairól a gyerekek a mi segítségünkkel könnyen elsajátíthatják a különböző országok zászlóit.

Lego

Egy, például az anyósülés támlájára vagy a gyerekülés mellé jól rögzített dobozból simán lehet Legózni. Csak egy alapot kell hozzá vinni és semmi akadálya az építésnek.

Megáll az ész!

Logikai feladványok és találós kérdések: ezek mindig mentő ötletek, ha már unalmas az utazás. Hogy ekkor se kerüljön elő a kütyü – mert milyen alapon mondjuk a gyereknek, hogy ne, ha mi magunk azon élünk –, érdemes párat előre kinyomtatni vagy akár leírni egy lapra és indulhat a fejtörő!

Karaoke másképp

A játék abból áll, hogy a családtagok által ismert dalokat hallgatjuk és énekeljük úgy, hogy közben teljesen levesszük a hangerőt. Tudni kell tartani a dal időzítését, hogy amikor újra feltekerjük a hangerőt, szinkronban legyünk az énekessel.

Torpedó, Amőba

A megunhatatlan szórakozás, minimális kellékkel, de autóban csak azoknak ajánlott, akik az ilyesfajta elfoglaltságot bírják Daedalon nélkül is.

Rajzolás, Színezés, Foglalkoztató füzetek

Ehhez érdemes beszerezni egy összecsukható tárolót, aminek van egy keményebb felülete az alkotáshoz és számos rekesze a ceruzák, filcek számára.

Rubik-kocka

Nem kell piedesztálra állítanom, ott van az már majd’ 50 éve. A kreatív elmék ma is kedvenc időtöltése.

Mágneses játékok

A tárház bő: öltöztető, társas, puzzle stb. Szórakoztató, kicsi helyigényű és nem szóródik szét.

Meglepetés!

Ha már mindent bevetettünk, a gyerekek mégis nyűgösek és hárompercenként kérdezik, hogy „Ott vagyunk már?”, akkor jöhet a meglepetés. Persze, semmi grandiózusra nincs szükség, elég egy kedves apróság és bármi is az, kezdődhet a barchoba, hogy na, mi is lesz most a jutalom!  

Aztán a legnagyobb ajándék a megérkezés! Ha ez nem késő éjszakára esik, feltétlenül hagyjuk tombolni a gyerekeket!

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.23
Közel 450 kiállító több, mint 12 ezer négyzetméteren várja a szakembereket 2024. május 7-10. között....
2024.04.23
Súlyos baleset történt az M2-es autóúton Vác térségében kedd délután, a forgalmat megállították -....
2024.04.23
A Renault SA francia autógyártó konszern idei eladásainak a növekedésére számít részben annak....
2024.04.23
A Csongrádi úti tanyák megállóhely közelében történt a baleset – jelentette a katasztrófavédelem. ..
2024.04.23
Az új autók eladása Spanyolországban januárban 7,3 százalékkal 68 ezer 685-re nőtt az előző év....
2024.04.23
A cseh versenyhatóság engedélyezte, hogy az AutoWallis felvásárolja a Stratos Auto BMW üzletágát, a....
2024.04.23
A japán csapat megszerezte az első győzelmét a 2024-es Hosszútávú-világbajnokságon annak....
2024.04.23
Közzétette az egyhetes ROADPOL akció eredményét az ORFK Kommunikációs Szolgálata. ..
2024.04.23
Egy eddig soha nem látott koncepciót húzott elő a Peugeot a tarsolyából.  ..
2024.04.22
A legsikeresebb európai autó fél évszázados történelme eddig nyolc nemzedéket ölel fel. ..