felmérés

A főnökök 48-szor többet keresnek, mint az alkalmazottak

2021.07.14.

A német tőzsdeindexet (DAX) alkotó harminc cég vezetője átlagosan a 48-szorosát keresi annak, mint az ott dolgozó alkalmazottak – írja az automobilwoche.de

A koronavírus okozta veszteségek ellenére a német vállalatok élén álló vezetők továbbra is szép summát tesznek zsebre. A DAX vállalatok igazgatósági tagjai átlagosan 48-szor annyit kaptak tavaly, mint vállalatuk átlagos alkalmazottja.  Ezt a német Értékpapír-állomány-Védelmi Szövetség (DSW) és a müncheni műszaki egyetem tanulmányának eredménye – írja a német honlap.

A DAX cégei közül a VW-főnök csak a 3. legjobban kereső. Fotó: Volkswagen

A különbség azonban némileg kisebb lett 2020-ban, amint az a számításokból is kitűnik: 2019-ben az igazgatósági tagok 49-szer annyit kerestek, mint alkalmazottaik, 2018-ban pedig még 52-szeresét. A tanulmány szerint a DAX igazgatósági tagjai - a vezérigazgatókkal együtt - átlagosan jó 3,4 millió euró díjazásban részesültek tavaly.  Ez 3,3 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.

"A vezető testületek fizetésének csökkenése szempontjából a DAX-társaságok profitjának alakulása volt a döntő" - mondta Gunther Friedl müncheni tudós Frankfurtban.  "A koronavírus miatt 2020-as évben a kamatok és adók előtti üzemi eredmény több mint 25 százalékkal csökkent. Ennek eredményeként a bónuszok is csökkentek, mégpedig jelentősen, 18,9 százalékkal."  Ugyanakkor a fix díjazás 1,2 százalékkal nőtt az előző évhez képest.

A számítás szerint a DAX vállalatok vezérigazgatói átlagosan 5,4 millió eurót kaptak a 2020-as pénzügyi évre, ami az átlagos fizetés mintegy 76-szorosa.  A legjobban kereső Stephen Angel a Linde-től (jó 14 millió euró), őt követi Christian Klein az SAP-tól (8,4 millió euró) és a Volkswagen vezér Herbert Diess (7,9 millió euró). A DAX 30 rangsor végén az MTU főnöke, Reiner Winkler áll, közel 1,9 millió eurós teljes javadalmazással.  Ez magában foglalja a fix fizetést, valamint a rövid és hosszú távú változó bónuszokat.

Nemzetközi összehasonlításban a DSW által közzétett összegek szerénynek tűnnek, legalábbis egyedi esetekben: Az elemzés szerint a francia Dassault Systèmes szoftvercég vezetője, Bernard Charlès mintegy 20,5 millió euróval tűnik ki Európában. Az Egyesült Államokban a Nike főnöke, John Donahoe 46,8 millió euró körül keres.

Többet keresnek az Egyesült Államokban

A 200 legjobban fizetett amerikai vállalatfõnök 274-szer annyit keresett, mint alkalmazottaik, ami további növekedés a 2019-es 245-szereshez képest.

A részvényopciókat és egyéb ösztönzőket itt is figyelembe vették, így csak nyolc amerikai vezérigazgató lépte túl 100 millió dolláros éves fizetés határát. Magányosan a csúcson van a Palantir szoftvercég vezetője, Alexander Karp, 1,1 milliárd dollárral. 40 millió dollárral a legjobban fizetett nő, az Advanced Micro Devices chipgyártó vezetője. Lisa Su csak a 40. helyet érte el a rangsorban. 

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.01.22
Magyarországon is elérhető az OMODA 5 SHS-H modell. A külső töltést nem igénylő full hibrid (SHS-H....
2026.01.22
–A CATL Jipinben található gyára a Világgazdasági Fórum Sustainability Lighthouse minősítését is....
2026.01.22
Könnyen meglepetésként érheti télen az elektromos autók sofőrjeit, hogy járművük a szélsőséges....
2026.01.22
Idén különleges évfordulót ünnepel Alsó-Ausztria egyik ikonikus műszaki és turisztikai....
2026.01.21
Egy ikonikus autó 1998-ból. Új alapokra helyezte a márkát, és egy teljesen más külsővel mutatott új....
2026.01.21
A tisztán elektromos meghajtású MINI Cooper elhódította az új autók biztonságát vizsgáló Euro NCAP....
2026.01.21
A dél-koreai elnök szerint Kína számos ágazatban már utolérte, sőt bizonyos területeken meg is....
2026.01.21
Munkavégzés közben rosszul lett, Szerencs és Tokaj között közlekedő járatával árokba hajtott, és....
2026.01.21
Honnan várható egy kiváló elektromos kamion, természetesen a Teslától. Ez a nagyteherautó várhatóan....
2026.01.21
Az Aston Martin megerősítette, nem hosszabbított szerződést a Forma–1-gyel, vagyis a 2025-ös évben....