3D

Fordok 3D-ben

2015.10.29.

Újabb ok arra, hogy egy 3D nyomtató is a karácsonyfa alá kerüljön: a technológia segítségével ma már otthon is ki lehet nyomtatni a Ford legnépszerűbb autóit, köztük a vadonatúj Ford GT, Ford Mustang és Focus RS modelleket. Stílszerűen három olyan autóról van szó, melynek kifejlesztésében kulcsszerepet játszott a 3D technológia

A Ford a 3D nyomtatással készült alkatrészek segítségével jelentősen lerövidítette a fejlesztési időt, mivel a formatervezők és a mérnökök pár óra leforgása alatt több különböző elképzelést tesztelhetnek és finomíthatnak. A hagyományos prototípus-gyártáshoz eddig speciális eszközökre és rengeteg időre volt szükség. A Ford most mindössze néhány óra alatt, akár 1.000 euró költséggel is elkészíthet egy 3D alkatrészt, kitárva ezzel az ajtót a kísérletezések és a merészebb, innovatívabb formatervezés előtt.

A Ford GT modellhez a tervezők lézeres 3D nyomtatási technológiával készítettek egy Formula 1 stílusú kormánykereket, beépített kezelőszervekkel és sebességváltó fülekkel. A mérnökök a felfelé nyíló ajtókhoz is nyomtatással készítették a kulcsfontosságú, pehelysúlyú alkatrészeket.

Akik saját 3D nyomtatóval rendelkeznek, azok a Ford 3D Online Üzletében válogathatnak a Ford által hitelesített, kinyomtatható alkatrészek és modellek között. Így bárki összeállíthat magának egy saját Ford GT-t, illetve hozzáférhet még ezer másik maketthez is, köztük a Focus ST, a Fiesta ST és az amerikai piacra gyártott F-150 Raptor modellekhez.

“A számítógépes 3D nyomtatási technológia forradalmasította az autók formatervezési és fejlesztési folyamatát. Sokkal kreatívabbak lehetünk a lehetséges megoldások keresésében, így a vásárlóknak olyan járműveket kínálhatunk, amelyek fejlesztésénél a legújabb technológiai- és dizájn-irányzatokat vesszük alapul,” mondta el Sandro Piroddi, a Ford Európa rapid technológiákért felelős vezetője.

A prototípustól a gyártásig

A Ford az amerikai Carbon3D vállalattal együttműködve fejleszti a jövő gyors prototípus-rendszereit és tanulmányozza az apró alkatrészek gyártási lehetőségeinek kibővítését. A közös munka hangsúlyos eleme a jövőbeli 3D nyomtatógyanták kifejlesztése is, amelyek nagy teherbírásúak, és elviselik a járművek tesztelésénél gyakori magas hőmérsékleteket és kemény rázkódásokat.

A Folyamatos Folyadékkal Érintkező Gyártás (CLIP) egy olyan 3D nyomtatási technológia, amit a filmiparban a különleges effektek előállításánál használnak. Ez az eljárás olyan fényérzékeny gyantát használ, amely UV-fényre reagál, és a hagyományos 3D nyomtatási eljárásoknál 25-100-szor gyorsabb.

A késztermék tulajdonságai a Ford járműveinek számos igényét kielégítik. Az amerikai formatervezők ezt a technológiát használták fel a Ford Focus Electric és a Ford Transit Connect apró belső alkatrészeinek elkészítéséhez.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.04
Rajtbalesetes ütközések után is első a Túraautó Világbajnokságban a magyar pilóta. ..
2024.05.04
Mire jó ez az amerikai nagyzolás?   ..
2024.05.04
Már az iskolai szünidő kezdete előtt egy hónappal, május 13-tól sűríti a Balatonhoz induló....
2024.05.04
Használtautó tesztünk közelgő főszereplője egy Fiat Panda lesz, ez adta az ötletet a mai cikkemhez....
2024.05.04
Knezsik Istvánnal, az Autós Nagykoalíció (ANK), valamint a Magyar Gépjárműimportőrők Egyesületének....
2024.05.04
A Budapesti Rendőr-főkapitányság budai kerületi kapitányságai közlekedésrendészeti akciót tartottak....
2024.05.04
Az EU-s rendelet alapján március végén kellett volna bevezetni Szlovákiában az egynapos autópálya-....
2024.05.04
2024-ben Tim Gábor kategóriát váltott, a márkakupás sikerek után a GT autózás világa felé fordult a....
2024.05.04
Ha a felreppentett híresztelések helytállóak, akkor a kínai Great Wall Motor Co. (GWM) autógyárat....
2024.05.04
Gondoltátok volna, hogy ezért a tökéletes formáért a mi munkatársaink is megdolgoztak? - írja....