geotermikus energia

Gombgyártóként kezdték, ma az Audinak szállítanak geotermikus egergiát

2023.05.05.

Zöld energiával a CO2-kibocsátás csökkentéséért: a PannErgy Nyrt. által megvalósított három termelő és két visszasajtoló kútból, a Bőnyi Hőközpontból és a mintegy 17 km hosszú geotermikus hőszállító rendszerből álló Győri Geotermikus Rendszer az elmúlt évben rekordmennyiségű, több mint 1 millió GJ hőenergiát termelt, melynek két legnagyobb felhasználója Győr városa és az AUDI HUNGARIA Zrt. Ennek alkalmából Gyimóthy Dénes, a PannErgy Nyrt. igazgatótanácsának elnöke emlékplakettet adott át dr. Dézsi Csaba Andrásnak, Győr város polgármesterének, Alfons Dintnernek, az Audi Hungaria igazgatósága elnökének és Németh Zoltánnak, Győr-Moson-Sopron Vármegye Közgyűlése elnökének.

Balról jobbra: dr. Dézsi Csaba András, Győr város polgármestere, Gyimóthy Dénes, a PannErgy Nyrt. igazgatótanácsának elnöke, Alfons Dintner, az Audi Hungaria igazgatóságának elnöke és Németh Zoltán, Győr-Moson-Sopron Vármegye Közgyűlésének elnöke

Érdekesség, hogy 100 éve még gombokat gyártott a cég, jó, hogy nem az egymilliomodik gombot gyártottuk le, hanem a geotermikus energiatermelésben értünk el rekordot - fogalmazott a győri Városházán tartott sajtótájékoztatón Gyimóthy Dénes, a PannErgy Nyrt. igazgatótanácsának elnöke.

„Nagyszerű érzés olyan partnerekkel nap mint nap együtt dolgozni, akiknek az üzleti sikerek mellett a környezeti fenntarthatóság és a társadalom önzetlen támogatása ugyanolyan fontos. Győr városa és az AUDI HUNGARIA Zrt. kétségtelenül ilyen partnerek. A szakmai tudás mellett javarészt ennek köszönhetjük, hogy Győrben egy egyedülálló zöld energetikai rekord hőenergia átadást ünnepelhetünk a mai napon. Az üzleti élet ilyen felelősségteljes megközelítése biztosítja, hogy további kiemelkedő közös sikereket fogunk elérni”, mondta Gyimóthy Dénes, a PannErgy Nyrt. igazgatótanácsának elnöke.

A Bőnyi Hőközpont

„Orvosként is dolgozó polgármesterként az egyik legfontosabb feladatomnak tartom a rám bízott környezet védelmét. Ezt a szemléletet igyekszünk meghonosítani, szervezeti feltételeit pedig már meg is teremtettük az önkormányzatnál kollégáimmal. Polgármesterségem első heteiben létrehoztuk Győr Megyei Jogú Város Önkormányzatának Környezetvédelmi Bizottságát a Zöld Győr szellemében. Idén már harmadik alkalommal rendezzük meg a Győri klíma EXPO-t, amely jelentős szerepet játszik a lakosság szemléletformálásában. Büszke vagyok arra, hogy védetté nyilvánítottuk a Püspökerdőt és nap mint nap egyre többet teszünk annak érdekében, hogy városunk még élhetőbb legyen. Győr, mint a tavaly a Legelhetőbb város címet elnyert település különös gondot fordít az energiahordozók minőségére is, nemcsak az ár, hanem a környezet- és egészségvédelem szempontjából. Ezért is ösztönöztük a távfűtésért is felelős városi cégünket arra, hogy a lehető legnagyobb arányban használjon fel megújuló energiaforrásokat. A hőforrások közül a PannErgy által termelt geotermikus energia a város számára rendkívül fontos és előnyös, hiszen környezetkímélő, jelentősen csökkenti a szén-dioxid kibocsátást. A PannErgy Nyrt. az AUDI HUNGARIA Zrt. és a Győr-Moson-Sopron Vármegye környezetvédelmi együttműködését Győr városával együtt üdvözlöm”, fogalmazott dr. Dézsi Csaba András, Győr város polgármestere.

„Meggyőződésünk, hogy a gazdasági sikerek és a fenntarthatóság kéz a kézben járnak. Ennek szellemében tettük az ESG (Environment, Social, Governance – fenntarthatóság, társadalom, vállalatirányítás) szemléletet Next Level stratégiánk egyik központi elemévé. Vállalatunk 2020 óta mérlegében karbonsemlegesen működik és továbbra is azon dolgozunk, hogy folyamatosan csökkentsük tevékenységünk ökológiai lábnyomát. Ezen törekvésünk egyik alappillére a geotermikus energia felhasználása, melynek köszönhetően a 2022-2023-as fűtési szezonban néhány hét kivételével kizárólag geotermikus energiával fűtöttük központi gyáregységeinket”, mondta Alfons Dintner, az AUDI HUNGARIA Zrt. igazgatóságának elnöke.

Zöld Győr

„A zöldenergia ilyen mértékű igénybevétele a klímavédelem ünnepe. Mint környezetmérnök és mint a vármegye elnöke is kiemelten fontosnak tartom az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését, hisz a vármegyében lévő erdők csak a térségben kibocsátott CO2 töredékét képesek elnyelni, így a klímacéljaink elérése érdekében nincs más lehetőségünk, mint a kibocsátás csökkentése. A nagyipari szereplők és az önkormányzatok példamutatása elsődleges a lakosság tudatformálásának szempontjából is, ahol a legnehezebb eredményeket elérni. A geotermikus energia a zöldenergiák közül is a legjobb, hiszen az energiatermelés nem függ a napszakok, a szél erejének változásától, vagy a vízhozam ingadozásától, és az energiabiztonság szempontjából is a legkedvezőbb, hiszen a hőtermelés stabil, állandó. A gázfüggetlen energiatermelés pedig a környezetvédelmi mellett most már nemzetgazdasági szempontból is kiemelt érdekké vált”, hangsúlyozta Németh Zoltán, Győr-Moson-Sopron vármegye elnöke.

A PannErgy Nyrt. 100 éves vállalati múlttal, a közép-kelet-európai régió piacvezető nagymélységű geotermikus hőtermelője. Évente 1,8 PJ geotermikus hőértékesítése közel 60 ezer lakásba és egyéb intézménybe jut el. Évente 13 millió m3 hévíz energiájának hasznosítása történik meg a föld kincsének megőrzése, így teljes visszasajtolás mellett. Évente közel 80 ezer tonna CO2 egyenértékes ÜHG gázkibocsátás megtakarítását érte el a PannErgy Magyarországon. A PannErgy az ESG területen elnyerte a rangos „Felelősségvállalás, fenntarthatóság, felelős vállalatirányítási díjat” a Budapesti Értéktőzsde "BÉT Legek 2021" programjának keretében.

Az Audi Hungaria gyárterülete

Minden megújuló energiaforrás, ezen belül a geotermikus energia minél nagyobb arányú felhasználása a győri hőszolgáltatás határozott törekvése és érdeke. Győr hőszolgáltatásában most is kiemelkedő szerepet játszik a geotermikus energia. Ennek az aránya éves szinten már 2022-ben is több mint 40 százalékos volt. Tavaly március óta a hőforrások sorrendjében a geotermikus hő került az első helyre. A várost működtető cég abban a hónapban új szerződést kötött a PannErgy társasággal. Ennek köszönhetően tavaly nyáron a hőellátást száz százalékban a geotermikus energia biztosította. A város most is folyamatosan vizsgálja annak a lehetőségét, hogy miként növelhetné tovább a megújuló energiaforrások arányát. Győr, a vármegye, az Audi, és a PannErgy együttműködése hozzájárul a biztonságos, korszerű, környezetkímélő hőszolgáltatás megteremtéséhez, folyamatos fejlesztéséhez városunkban.

Az Audi Hungaria 2015 óta használ geotermikus hőenergiát. A vállalati hőenergiaigénye mintegy 5 700 háztartás hőenergia-felhasználásának felel meg. A vállalat a geotermikus energia használatának köszönhetően éves szinten mintegy 21 000 tonnával csökkenti szén-dioxid kibocsátását. Az Audi Hungaria 2020 óta mérlegben karbonsemlegesen működik. A vállalat energiaellátásának jelentős részét a megújuló geotermikus hőenergia és Európa legnagyobb tetőre épített, összesen 160 000 négyzetméteres napelemparkja biztosítja. Ezen felül a keletkezett hulladék szinte 100 százalékát hasznosítja – például az Aluminium Closed Loop projekttel, melynek keretében a gyártás során keletkezett alumínium egy részét zárt körforgásba vezette a vállalat, így jelentős mennyiségű nyersanyagot és CO2-kibocsátást takarít meg.

A klímaváltozás hatása nem csak globálisan, hanem regionális szinten is érezhető, – perzselő hőség, villámárvizek, orkán erejű szelek pusztítása – jelentős problémákat okozva a lakosság számára. Az éghajlatban történt változásokból eredő kihívások kezeléséhez és a változásokat előidéző kibocsátások csökkentéséhez összehangolt cselekvés szükséges. Felelősek vagyunk egymásért, hiszen a károsanyagkibocsátás nem áll meg a gyárkapunál és a város határánál, így mindannyiunk közös érdeke, hogy minél kevesebb szennyezőanyag terhelje a környezetünket. Győr-Moson-Sopron vármegyében a szén-dioxid legnagyobb arányban az energiafogyasztásból jut a légkörbe, mintegy 1,7 millió tonna, az erdőterületek természetes módon ennek mindössze 8%-át képesek megkötni. A vármegye klímastratégiájában megfogalmazottak szerint 2050-re legalább 35%-os csökkenést szeretne elérni a 2015-ös bázis évhez képest. A vármegye célkitűzése az energiahatékonyság növelése, – hiszen a fel nem használt energiának nulla a károsanyagkibocsátása, – valamint a megújuló energiaforrások minél nagyobb mértékű használatának ösztönzése. A Bőny-Pér térségében működő geotermikus erőmű klímabarát hőkitermelése nagymértékben hozzájárul e kitűzött cél eléréséhez.

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.19
Két ember meghalt, miután három autó összeütközött a XVIII. kerületben, a 4-es főút Liszt Ferenc....
2024.04.19
Ideiglenes kényszermegoldásokkal hozná versenyképes pozícióba az európai gyártókat az Európai....
2024.04.18
Vadat gázolt egy autó Fertőboz és Hidegség között - írja a Katasztrófavédelem az esti tíz után. ..
2024.04.18
A HangZóna mai vendége Piri András, a Q-Service partnerhálózati vezetője, a Young Car Mechanic....
2024.04.18
A rendőrség kijelölte a péntek reggeltől szombat reggelig tartó ellenőrzések helyszíneit - írja a....
2024.04.18
A Hyundai az éllovas ezen a furcsa sztrádán.   ..
2024.04.18
A gyermekek önállóan alapvetően gyalogosként vagy kerékpárosként vesznek részt a forgalomban, míg....
2024.04.18
Elsősorban szórakoztató divattermék és csak másodsorban autó az új Mini Countryman. Ez persze nem....
2024.04.18
A Peugeot tovább szélesíti a teljesen vagy részben elektromos modelljei számát, hiszen a kizárólag....
2024.04.18
A Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. Zöld....