téli felkészülés
Az autó téliesítésén már túl vagyunk: a téli gumikat felszereltük, a hűtőfolyadék fagyállóságát ellenőriztettük, gondoskodtunk a téli ablakmosó folyadékról, és bekészítettük azokat az eszközöket, amelyek a téli hidegben hasznosak lehetnek az autózáshoz. Már csak a legfontosabb maradt hátra: járművezetőként magunkat is fel kell készíteni a havazás okozta körülményekre.
A reggeli hó- és jégeltakarításkor ne csupán az ablakokat és a visszapillantó tükröket tisztítsuk le, az autó tetejéről is távolítsuk el a hóréteget. Egy hirtelen fékezésnél ugyanis a gépjármű tetejéről a szélvédőnkre zúduló hólepel a legrosszabbkor akadályozhat minket a kilátásban, de a csomagtartón hagyott komolyabb mennyiségű hó a mögöttünk lévőnek is gondot okozhat. Söpörjük le a havat a lámpákról is, és az ablaktörlő lapátok jégtelenítésére is érdemes gondolnunk. A járó motor, esetleg a bekapcsolt fűtés mellett végzett takarítás nemcsak a külső hóréteg olvadását segíti, de a páraképződést is gátolja.
A frissen leesett hónál előfordulhat, hogy jégréteg van alatta, ezért érdemes lassabban haladni rajta. Ha azzal nem veszélyeztetjük a forgalmat, óvatos fékezgetésekkel mérjük fel az útszakasz tapadási viszonyait, illetve menet közben, a csúszós úton figyeljünk a finom pedálhasználatra is.
A havas, jeges úton könnyebben megcsúszhat az autónk, és arra kényszerülhetünk, hogy korrigálnunk kell a jármű helyzetét. Ilyen esetben kerüljük a hirtelen kormánymozdulatokat. Ha az autónk orra hagyja el a nyomvonalat, a kormány tartásával és óvatos fékezésekkel vehetjük vissza az autó feletti uralmat. Előfordulhat, hogy a jármű hátsó része csúszik ki, amit erős fékezéssel nem tudunk orvosolni: ebben az esetben a csúszás irányába történő ellenkormányozással foghatjuk meg az autónkat.
Havazáskor vagy hóesés után, főként a ritkábban tisztított útszakaszokon, nyomvályúk alakulhatnak ki, és ezek az előzést vagy a sávváltást megnehezíthetik. Ilyen helyzetben kellő körültekintéssel kezdjünk bele a manőverekbe, olyan sebességgel, amivel sem a magunk, sem mások épségét nem veszélyeztetjük és meg tudjuk tartani az uralmunkat az autónk felett.
Havas időben tartsunk megnövelt követési távolságot a balesetek elkerülése érdekében. Emelkedőre történő felhajtáskor fontos, hogy elegendő lendülettel vágjunk neki az adott szakasznak, lejtőről lefelé pedig a legnagyobb segítségünkre a nagyon lassú sebesség lehet.
A téli időszakban a hólánc használatával is érdemes tisztában lennünk, főként abban az esetben, ha síelésre készülünk. Az osztrák, francia, olasz vagy éppen szlovén síparadicsomok esetében a hólánc kötelező felszerelés, és akár már a határon is ellenőrizhetik meglétét. Indulás előtt próbáljuk ki a láncok felszerelését is, hogy az a tényleges használat során se okozzon problémát.