KRESZ
Aki még nem találkozott a kérdésekkel itt válaszolhat azokra: www.kreszprofesszor.hu
A tesztet eddig 25 ezren töltötték ki, és a 20 kérdésből átlagban hetet elrontottak. Ez azt jelenti, hogy a feladványok egyharmadát a közlekedő járművezetők nem jól, vagy nem pontosan tudják.
Sorozatunkban mind a húsz kérdést kielemezzük:
Az 1. részt itt olvashatja el.
A 2.-at pedig itt.
A 3. részt ide kattintva nézheti meg.
16. Meddig érvényes a képen látható „Várakozóhely” tábla?
a.) A következő útkereszteződésig.
b.) A következő megállni tilos tábláig.
Helyes válasz: a
Magyarázat:
Igazából az első válasz sem felel meg teljesen a jogszabályban leírtaknak. Ugyanis a várakozóhely tábla térbeli hatályát, bármilyen hihetetlen is, a KRESZ nem szabályozza megfelelően.
Még egy kihelyezett megállni tilos tábla sem érvényteleníti, hiszen a várakozóhely az úttesten kívül helyezkedik el, a képen látható helyen például a járdán. A megállni tilos tábla viszont az úttestre vonatkozik.
Ettől függetlenül úgy gondolom, hogy mivel a megállási tilalmakat, illetve a mozgó járművekre vonatkozó tilalmakat a kereszteződések feloldják, ezért a kijelölt várakozóhelyek esetében is az a szerencsés, ha azt az útkereszteződésekig értelmezzük. Főleg, hogy egy másik útról bekanyarodó jármű is jó, ha tisztában van a várakozóhely létéről.
A legkorrektebb megoldás egyébként az lenne, ha a várakozóhely végét is jelzőtáblával jeleznék.
17. Megállhat-e egy jármű a képen zöld vonallal megjelölt helyen?
a.) Ha a zebra után, a megállni tilos tábla előtt elfér a jármű, akkor igen.
b.) Nem, mert a zebra után 5 méteren belül tilos megállni.
Helyes válasz: a
Magyarázat:
A KRESZ a következőképpen fogalmaz:
„Tilos megállni kijelölt gyalogosátkelőhelyen, valamint a gyalogosátkelőhely előtt személygépkocsival, motorkerékpárral, segédmotoros kerékpárral, kerékpárral és kézikocsival 5 méter, egyéb járművel 15 méter távolságon belül.”
Aki figyelmesen elolvassa a meghatározást, az észre veheti, hogy csak a zebrán, és előtte tilos megállni. A mondatban nem szerepel a gyalogosátkelőhely utáni terület.
Így közvetlenül zebra után nem tiltott a megállás.
18. Az áruház parkolójában ezen a helyen várakozhat-e olyan jármű is amelyik nem mozgáskorlátozott személyt szállít?
a.) Igen, mivel csak útburkolati jel látható, tábla nem került kihelyezésre.
b.) Nem, mert az útburkolati jel önmagában is érvényes.
Helyes válasz: b
Magyarázat:
A szabály meghatározza, hogy a mozgáskorlátozottak gépjárművei részére fenntartott várakozóhelyen látható piktogram útburkolati jelként önállóan is alkalmazható. Azaz nem szükséges ezt táblával megerősíteni.
Ugyanakkor ez az előírás több kérdést is felvet, mer például mi van olyankor, ha esik a hó és nem látható az útburkolati jel, vagy ami a kép kapcsán is tapasztalható, hogy olyan erősen megkopott, hogy szinte azonosíthatatlan a hely. Pedig az ezzel kapcsolatos jogszabály (11/2001 KöViM rendelet) egyértelműen rögzíti:
„Az útburkolati jeleket tisztán, jól látható állapotban kell tartani. Ahol ezek a követelmények nem teljesülnek, az útburkolati jeleket fel kell újítani. Különös gonddal kell megítélni azoknak az útburkolati jeleknek a felújítási gyakoriságát, amelyek kötelezettségekre hívják fel a járművezetők figyelmét.”
19. A kép bal oldali részén látható autó melyik esetben tartózkodik ezen a helyen szabálytalanul?
a.) Ha négy perce állt meg, a vezető benne ül és telefonál.
b.) Ha két perce állt meg, a vezető beszaladt a trafikba, és egy percen belül tovább indul.
Helyes válasz: b
Magyarázat:
A képen egy merőlegesen kialakított várakozóhelyet láthatunk, a személygépkocsi az itt parkoló autók előtt tartózkodik.
A KRESZ külön foglalkozik ezzel az esettel, amikor azt, írtja, hogy:
„Tilos várakozni ott, ahol a jármű szabályosan várakozó másik jármű megközelítését vagy elindulását akadályozhatja.”
Ebből viszont az is következik, hogy a várakozás ugyan tiltott, de a megállás nem. Abban az esetben, ha a vezető elhagyja a járművét, akár csak egyetlen percre is, várakozás történik, ami ezen a helyen tilos. Ha viszont benne ül, akkor 5 percig csak megállásnak, ez viszont megengedett.
Nagyon sokan reklamáltak, hogy hibás ez a kérdés. Mint kiderült azok, akik figyelmetlenül olvasták el a kérdést, és azt hitték, hogy a feladvány a szabályosan itt tartózkodóról szól.
20. Szabályosan várakozik a kék személyautó előtti kistehergépkocsi ezen a helyen?
a.) Nem, mivel ezen a várakozóhelyen csak személygépkocsik parkolhatnak
b.) Igen, ha a kistehergépkocsi 3,5 tonnánál kisebb és B kategóriával vezethető.
Helyes válasz: a
Magyarázat:
Ezen az úton egy olyan Várakozóhely táblát helyeztek el, ami alatt a kiegészítő jelzés azt mutatja, hogy itt kizárólag személygépkocsik parkolhatnak.
Tény, hogy B kategóriás vezető engedéllyel jogszerűen nem csak személyautó, hanem 3500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó gépkocsi is vezethető, de ha egy jármű forgalmi engedélyében tehergépkocsi meghatározás szerepel, akkor arra a tehergépkocsikra érvényes KRESZ szabályokat is alkalmazni kell.
Azaz ezen a helyen a fehér furgon, mint kistehergépkocsi várakozása nem szabályos.
Pető Attila