WRC

Rovanperä könnyed győzelmet aratott Lettországban, Ogier lett a második

2024.07.22.

Kalle Rovanperä domináns rajt-cél győzelmet aratott a vb-naptárba első alkalommal bekerült Lett-ralin, ahol a Toyota rögtön kettős sikert ünnepelhetett. A nap vesztese a helyi ász, Mārtiņš Sesks volt, aki az utolsó gyorsaságin bukta el a dobogós helyezését.

A verseny csütörtök este a fővárosból, Rīgából indult, mielőtt nyugatra, Liepāja felé vette volna az irányt. Rovanperä, aki több mint 10 évvel ezelőtt, 12 évesen indult először a Lett-ralin, visszapörgette az idő kerekét, és megnyerte a balti ország első WRC futamát. Soha nem érte komoly kihívás a négynapos verseny során, igaz, a késői rajtpozíciója komoly előnyt jelentett számára a Hyundai pilótáival szemben. A 23 éves finn már az első két szakaszon kényelmes előnyt épített ki a Toyota GR Yaris Rally1-gyel, és a vasárnapi fináléban 39,2 másodperces előnnyel nyerte meg a szezon nyolcadik fordulóját.

„Ez egy igazán nagyszerű hétvége volt számunkra és a csapat számára is. Lettország egy különleges hely nekem, és bizonyos értelemben szinte a hazai ralimnak számít, így nagyon klassz, hogy megnyertem az első WRC versenyt itt. Nagy köszönet a csapatnak, mert azt hiszem, nagyon erősek voltunk itt, talán jobbak is, mint amire számítottunk. Seb második helyezésével együtt újabb fontos pontokat szereztünk a csapat számára. Köszönet Jonnénak is: úgy gondolom, hogy egész hétvégén jó munkát végeztünk. Most élvezni fogjuk ezt az eredményt, és aztán várjuk a soron következő Finn-ralit, amely egy újabb kihívás lesz.”

Sébastien Ogier révén a Toyota kettős győzelmet aratott, míg Ott Tänak ellopta az utolsó dobogós helyet a helyiek kedvence, Mārtiņš Sesks elől, akit váltóhiba hátráltatott a Wolf Power Stage-en, és emiatt közel két percet vesztett. Sesks-szel kegyetlenül elbánt a sors, mert e nélkül a műszaki hiba nélkül mindössze második versenyén felállhatott volna valószínűleg a dobogóra a legmagasabb kategóriában, ráadásul a leggyengébb autóval, a Forddal. A 24 éves versenyző pénteken két gyorsasági szakaszt is megnyert, és a vasárnapi utolsó gyorsaságit is 4,6 másodperces előnnyel kezdte Tänak előtt, annak ellenére, hogy a délelőtt két apró hibát is vétett a vezetésében. A sorsát az pecsételte meg, hogy M-Sport által felkészített Rally1-es Ford Pumában váltóprobléma lépett fel az utolsó gyorsasági első kanyarjában.

„Az első kanyarban történt” – magyarázta Sesks, aki a Power Stage-en a hetedik helyre zuhant vissza. „Nem tudjuk, hogy ez egy differenciálmű probléma vagy valami hasonló volt-e, de azonnal leesett, hogy a versenyünknek vége. Ennek ellenére azt hiszem, megmutattuk a tempónkat, és mindenkit boldoggá tettünk a pályák szélén.”

Tänak megint a maximális 12 pontot szerezte meg a szupervasárnapi értékelésben, mivel a négy gyorsaságin összességében és a záró Power Stage-en is a leggyorsabbnak bizonyult. Remek teljesítményének köszönhetően feljött a második helyre a pilóták bajnokságában. Öt fordulóval a vége előtt már csak nyolc pont a hátránya a Hyundai-os csapattársával, Thierry Neuville-lel szemben, míg Elfyn Evans, aki a harmadik helyre csúszott vissza, mindössze öt ponttal van az észt mögött. Neuville és Evans a nyolcadik, illetve az ötödik helyen végzett Lettországban, mindketten nehezen tudták ellensúlyozni a korai rajtpozícióval, vagyis a pályatisztítással járó időveszteséget, ami főleg pénteken bizonyult komoly hátránynak.

Az M-Sport első számú versenyzője, Adrien Fourmaux 27 másodperccel Tänak mögött a negyedik helyen végzett, annak ellenére, hogy az utolsó két szakaszon kisebb motorproblémával küzdött. A Toyota sztárja, Evans pedig további 11,2 másodperccel hátrébb, az ötödik pozícióban ért célba.

Kacuta Takamoto a hatodik helyre hozta haza a negyedik Toyota GR Yarist Sesks és Neuville előtt. Grégoire Munster kilencedik lett, egy pozíciót nyerve, amikor Esapekka Lappi Hyundai i20-asának a motorja megadta magát az utolsó gyorsaságin. A WRC2-ben Oliver Solberg zárt az élen Skodával.

A WRC Észak-Európában marad egy újabb gyors murvás versenyre, a Secto Rally Finlandra a jövő hónapban. A szezon kilencedik fordulóját augusztus 1. és 4. között Jyväskylä közelében rendezik meg.

 

Végeredmény, Lett-rali:

1 Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 2ó31p47.6mp

2 Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +39.2mp

3 Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +1p04.5mp

4 Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Ford PUMA Rally1 HYBRID) +1p31.5mp

5 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1p42.7mp

6 Kacuta Takamoto/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +2p07.0mp

7 Mārtiņš Sesks/Renārs Francis (Ford PUMA Rally1 HYBRID) +2p45.4mp

8 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +2p46.4mp

9 Grégoire Munster/Louis Louka (Ford PUMA Rally1 HYBRID) +5p23.1mp

10 Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) +8p37.9mp

 

 Az egyéni vb állása nyolc verseny után:

1 Thierry Neuville 145 pont

2 Ott Tänak 137

3 Elfyn Evans 132

4 Sébastien Ogier 117

5 Adrien Fourmaux 101

6 Kalle Rovanperä 86

7 Takamoto Katsuta 65

8 Andreas Mikkelsen 29

9 Dani Sordo 27

10 Esapekka Lappi 23

 

Gyártók világbajnoksága:

1 Hyundai Shell Mobis World Rally Team 351 pont

2 TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team 350

3 M-Sport Ford World Rally Team 177

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.02.18
Kínai kutatók áttörést értek el a szilárdtest lítiumakkumulátorok egyik legkritikusabb területén, a....
2026.02.18
A szlovák kormány szerda délelőtti ülésén úgy döntött, a stratégiai tartalékaiból 250 ezer tonna....
2026.02.18
A hidrogéntechnológia egyre fontosabb szerepet tölt be az energiaátmenetben, különösen a megújuló....
2026.02.18
A NiT Hungary a legfrissebb ágazati elemzés, a DigiLog Consulting KFX jelentése alapján felhívja a....
2026.02.18
Az MGS5 EV bekerült Európa egyik legfontosabb autós megmérettetésének döntőjébe, és idén a közönség....
2026.02.18
Alapfelszereltségként hirdetett, havi fizetős szolgáltatások.     ..
2026.02.18
Ma ünnepeljük vállalatunk 33. születésnapját – több mint három évtizednyi innováció, fejlődés és....
2026.02.18
A zalaegerszegi ZalaZone járműipari tesztpálya ma már nemcsak ipari fejlesztések, hanem....
2026.02.18
A használt autók továbbra is kulcsszerepet játszanak Szlovákiában, mivel az új járművek sok vásárló....
2026.02.18
Burgenland tartományi fővárosa 2040-re klímasemlegessé szeretne válni. A folyamatra kidolgozott....