Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai – Mikor bringázz? | Autoszektor

Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai – Mikor bringázz?

2021.04.18.

Szinte nincs olyan helyzet, amikor ne válna be a bicikli mint közlekedési eszköz. Mutatjuk a lehetőségeket és az alapvető szabályokat. 

A címben feltett kérdésre a rövid válasz: mindig. Bár most nagyon sokan sehová nem mennek a járvány miatt, a bringa tökéletes közlekedési eszköz, ha suliba vagy munkába mész, ha bevásárolni indulsz vagy edzésre sietsz. Környezetbarát, olcsó, kiszámítható, hiszen nem kerülsz dugóba, jót tesz az egészségednek, élhetőbbé teszi a várost, és az sem utolsó szempont, hogy a bringázás feldob, jó kedved lesz tőle. 

Olcsó, egészséges, környezetbarát és jó kedved lesz tőle

Télen sem muszáj letenni

A kerékpár a rövidebb, 3-5 kilométeres távolságokon a legideálisabb közlekedési eszköz, de persze hozzáállástól és erőnléttől függően 10-12 kilométeres távokon is remek választás. Sokan azt hiszik, hogy bringázni csak jó időben lehet, pedig a biciklizés egész évben tökéletes közlekedési eszköz. Az igaz, hogy télen kicsit több dologra kell odafigyelni – például tekerj óvatosabban és öltözz fel megfelelően –, de ezeket bárki hamar megtanulhatja. 

Télen sem kell letenni a bringát

Úgy tűnik, egyre kevesebben teszik le télen a biciklit, legalábbis a Magyar Kerékpárosklub felmérése szerint. 2020 decemberében 65 százalékkal többen tekertek a fővárosban, mint 2019 decemberében. Ebben bizonyára közrejátszik, hogy a koronavírus-járvány miatt többen pattantak nyeregbe, és talán az enyhébb teleknek is köszönhető. 

A teljesítménytúrától a közös családi tekerésig

Magyarországon a felnőtt lakosság 16 százalékának elsődleges közlekedési eszköze a kerékpár, ez azt jelenti, hogy ők leginkább biciklivel közlekednek a mindennapokban. Budapesten 6 százalék az arányuk, de például a nagy bringásnak számító dél-alföldi régióban 35 százalék, azaz minden harmadik ember főként kerékpárral közlekedik. Valamilyen rendszerességgel egyébként  magyar lakosság 71 százaléka szokott kerékpározni. 

Könnyed családi kirándulás bringával

A bicikli nagyon sokoldalú, nem csak mindennapi közlekedésre használhatjuk! Sportolásra, kikapcsolódásra is remek választás. Bárki megtalálhatja magának a megfelelő szabadidős elfoglaltságot biciklivel: lehet sok kilométeres, embert próbáló túrákat tenni, ami a teljesítményről szól; nyeregbe pattanhat az egész család, így pedig a közös időtöltés kerül a középpontba; és túrázhatunk is két keréken olyan helyeken, ahol lenyűgöző a természet, hogy csak néhány példát említsünk. 

Hol szabad biciklizni?

Ha már szó esett arról, mikor és hogyan biciklizzünk, arra is ki kell térni, hogy a KRESZ szerint hol szabad kerékpározni. Fontos, hogy tudd, mikor és hol biciklizhetsz szabályosan, így elkerülheted a veszélyes helyzeteket, de a vitákat is az autósokkal vagy a gyalogosokkal.

  • Ha az úttest mellett van kerékpárút, akkor csak ott szabad biciklizni. 
  • Ha közös gyalog- és kerékpárút van, akkor azon kell bringázni. A legnagyobb megengedett sebesség 20 kilométer/óra.
  • Ha az úton kerékpársáv van felfestve (folytonos sárga vonallal), akkor kötelező ott biciklizni. 
  • A kerékpáros nyom ajánlott haladási felületet jelöl az úttesten. Csak ajánlás, nem kötelez semmire, el lehet térni tőle. A sárga útburkolati jel egy kerékpárt és két nyilat ábrázol. 
  • Ha nem látsz kerékpárutat, gyalog- és kerékpárutat vagy kerékpársávot, akkor az úttest jobb oldalán kell közlekedned biciklivel. Kivéve, ha tábla tiltja.
  • Egyirányú utcába csak akkor szabad az ellenkező irányból biciklivel behajtani, ha ezt tábla engedélyezi.
  • A buszsávban csak akkor szabad biciklizni, ha ezt tábla engedélyezi.
  • Járdán csak akkor szabad biciklivel közlekedni, ha nincs kerékpárút, gyalog- és kerékpárút vagy kerékpársáv, az úttest pedig biciklizésre alkalmatlan. De ilyenkor is csak fokozott óvatossággal, legfeljebb 10 kilométer/órás sebességgel.

Bringa + közösségi közlekedés

Bár egyre több kerékpároznak, az még mindig nem annyira széles körben elterjedt, hogy a közösségi közlekedést kombináljuk a biciklizéssel. Pedig ennek nagy hagyománya van vidéken, ami szerencsére máig nem tűnt el. A kisebb városokban, községekben teljesen bevett szokás, hogy a buszhoz, de különösen a vasútállomásra bringával mennek az emberek, ott lezárják a biciklit, és közösségi közlekedéssel mennek tovább munkába vagy iskolába.

Jellemző látvány például a vasútállomásokon a rengeteg lezárt kerékpár, amellyel reggel kitekertek a vonathoz az emberek, a nap végén pedig hazabringáznak. Olcsó, gyors, praktikus megoldás. Ehhez persze az is kell, hogy legyen olyan esővédett, biztonságos, akár kamerával védett tároló, ahol nyugodtan ott meri hagyni az ember a kerékpárját, pláne ha egy drágább darabról van szó. 

A bringázás Budapesten és az agglomerációban is jól kombinálható a közösségi közlekedéssel. A Budapesti Közlekedési Központ számos járatán szállíthatsz kerékpárt: hajón, fogaskerekűn, valamint több autóbuszon és villamoson is, valamint a HÉV-eken.

Ha például olyan helyen van dolgod, ami elsőre messzinek tűnik biciklivel, ülj fel a villamosra, dobd fel a bringát, majd miután kényelmesen utaztál fél órát, leszállsz, és az utolsó pár kilométert már két keréken teheted meg. Kényelmes és gyors így az utazás, és 15 kilométer helyet elég csak 4-5 kilométert tekerni. Aki pedig a fővárosi agglomerációból ingázik vonattal vagy HÉV-vel, annak akár az is praktikus lehet, ha magával viszi a Budapestre a biciklijét, és napközben a saját bringáján közlekedhet a városban. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.08.31
A toplistát teljes egészében német prémiummárkák uralják, megközelítőleg 39 és 60 millió forint....
2024.08.31
Bringázás jogokkal, kötelességekkel, esetleg büntetéssel. ..
2024.08.31
Egy baleset miatt kidőlt fa ráesett egy nőre és lányára szombat délután Budapest 14. kerületében, a....
2024.08.31
A második generációs Ford GT és számos más Ford modell megálmodója, Todd Willing lesz az amerikai....
2024.08.31
Az első futamot a pole pozícióból rajtolva megnyerte, majd a második viadalon harmadik lett a....
2024.08.31
Lando Norris, a McLaren brit versenyzője volt a leggyorsabb a Forma-1-es Olasz Nagydíj szombati....
2024.08.31
Az új verzió lesz a francia márka kínálatának csúcsán - míg a C5 X-et sem cserélik le.  ..
2024.08.31
A BMW M Visionary Materials Seat elnevezésű sportülés-koncepció ökológiai lábnyoma 90 százalékkal....
2024.08.31
A baleset a Nyíregyháza felé vezető oldalon, Kál térségében történt – írta az Országos....
2024.08.31
Lewis Hamilton autózta a leggyorsabb köridőt pénteken a Forma-1-es Olasz Nagydíj második....