BYD

Törökország előrehaladott tárgyalásokat folytat BYD-val és a Chery-vel gyárépítésről

2024.05.27.

Ankara előrehaladott tárgyalásokat folytat a kínai BYD és a Chery vállalattal elektromos járművek gyártásáról Törökországban.

A nyugati szaksajtó idézte Bloomberg hírügynökséget, amely szerint a BYD és a Chery jelentős járműipari beruházásokat hajthat végre Törökországban, miközben a kínai autógyártók továbbra is terjeszkednek szerte a világon, és növelik eladásaikat Európában. A törökországi gyárak alapítása rendkívül előnyös lehet a kínai autógyártók számára, mivel Törökországnak vámuniós megállapodása van az Európai Unióval. Az elektromos járművek a helyi piacon is jól fogynak: 2023-ban az összes újautó-eladás 7,5 százalékát tették ki Törökországban, és ez a szám 2032-ben a várakozások szerint  30,4 százalékra fog nőni.

A BYD Europe ügyvezető igazgatója, Michael Su a közelmúltban azt mondta, hogy a cég a egy második európai gyár létesítése iránt érdeklődik, amely támogatná a jelenleg épülő magyarországi telephelyet. A Bloomberg megjegyzi, hogy további európai befektetések segíthetik a kínai cégeket abban, hogy elkerüljék azokat az esetleges uniós vámokat, amelyek a kínai vállalatok állami támogatása miatt sújthatják őket.

Mehmet Fatih Kacir, Törökország ipari és technológiai minisztere is megerősítette, hogy a kormány előrehaladott tárgyalásokat folytat a BYD-val és Cheryvel. Kacir szerint szeretnék a lehető leghamarabb befejezni a tárgyalásokat, és mindkét céggel ezen a téren már „hosszú utat tettek meg”. A tárcavezető hozzátette, hogy másik két kínai vállalattal, így az MG-t birtokló SAIC-kal és a Great Wall-lal is folynak tárgyalások.

"A globális márkák jelentős érdeklődést mutatnak az elektromos autók törökországi gyártása iránt. Törökország európai uniós vámuniós tagsága továbbra is nagy előnyt jelent számos globális márka számára" – mondta Kacir.

Törökország tavaly 40 százalékos vámot vetett ki a Kínában gyártott elektromos járművekre, hogy megvédje egyetlen EV-gyártóját, az állami kézben lévő TOGG vállalatot. Kacir szerint azonban ha egy kínai autógyár úgy döntene, hogy autógyárat épít Törökországban, az „kiváltságos lehetőségeket kínálna az akkumulátoros befektetésekhez is”.

A nyugati szaksajtó szerint BYD magyarországi összeszerelő üzeme körülbelül 200 ezer jármű gyártására lesz képes évente, s noha ez sok, nem elég ahhoz, hogy a vállalat elérje távlati célját, s 2030-ra Európa vezető elektromos járműgyártójává váljon. Ésszerű választás lenne számára gyáregység telepítése Törökországba, amely összeköti Ázsiát Európával.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.06.17
Június elején a hazai motorpiacra is berobogott a BMW vadonatúj kétkerekűje, a CE 02. Elektromos és....
2024.06.17
Javítási munkálatok miatt forgalomkorlátozás lesz az M0-s autóúton keddtől csütörtökig a Soroksári....
2024.06.17
Plágiumvádat fogalmazott az AvtoVaz ellen egy tekintélyes finn autós szaklap, azt állítva, hogy a....
2024.06.17
Baleset miatt több kilométeres a torlódás az M5-ös autópálya Szeged felé tartó oldalán....
2024.06.17
Az Automobili Lamborghini és a Lavazza új partnersége mindent megtestesít, amit a Made in Italy....
2024.06.17
A hétvégén kerül sor a részben már felújított Hungaroringen az International GT Open nagytúraautós....
2024.06.17
A közelmúltban átadott, Tolnát és Bács-Kiskun vármegyét összekötő Tomori Pál híd közelében....
2024.06.17
A címvédő Nagy Norbert nyerte az autós hegyi Eb németországi állomását és továbbra is vezet. ..
2024.06.17
Egymást érik a súlyos esetek az M3-as autópályán: Mezőkövesd térségében baleset, Bagnál autótűz....
2024.06.17
Jet-ski élménynappal, mentett kutyák strandolásával, és vegán ebéddel ajándékozza meg a Jet Power....