Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
A mentők, a tűzoltók és rendőrök gyakran szirénázva, villogó fénnyel sietnek valahová, ahol nagy szükség van a segítségükre. Ha használják a megkülönböztető hang- és fényjelzésüket, akkor a közlekedőknek el kell engedniük őket. Mindegy, hogy milyen járművel vagyunk – legyen az személyautó, bicikli, motorkerékpár vagy kamion – biztosítanunk kell a szirénázó autó továbbhaladását. Ha pedig a helyzet úgy kívánja, lehúzódással vagy megállással kell szabad utat adnunk számukra.
Akadálytalan továbbhaladás
A megkülönböztető jelzéssel haladó járművek elengedése az autópályán egy önálló, speciális helyzet, amelynek külön neve is van: biztonsági folyosó. Lényege, hogy az autósok lehúzódva kialakítanak egy szabad folyosót az úttesten a sürgős feladatot ellátó járművek számára.
A biztonsági folyosóval szabad utat kap a dugóban a mentő (Fotó: Wikipedia)
Németországban már több mint 50 éve létezik a biztonsági folyosó, az ottani KRESZ 1971-es módosításával vezették be a fogalmat és a rá vonatkozó szabályokat. 2012 óta a magyar KRESZ is előírja, hogy „az azonos irányú forgalom számára két vagy ennél több forgalmi sávval rendelkező autópályán és autóúton kialakult forgalmi torlódás esetében” le kell húzódni, hogy a meghatározott járművek akadálytalanul továbbhaladhassanak.
A biztonsági folyosót ezeknek a járműveknek kell biztosítani:
Belül balra, a többi jobbra
Azt már tudjuk, hogy milyen járműveket kell biztonsági folyosó létrehozásával elengedni, de az még fontosabb, hogy miként, merre húzódjunk le az autópályán, ha például egy mentő siet a baleset helyszínére. Nem mi döntjük el, merre húzódunk le, hanem pontos, a KRESZ-ben is megfogalmazott szabályok vonatkoznak erre:
A belső sávban balra, a többi sávban jobbra kell lehúzódni (Fotó: Wikipedia)
A KRESZ azt is hozzáteszi, hogy „ha az így kialakuló »folyosóban« történő biztonságos elhaladás azt szükségessé teszi, a forgalmi sávokat kijelölő terelővonalak átlépésével kell haladni és megállni”. Vagyis lehúzódáskor figyelmen kívül hagyhatjuk a sávokat, ha másképp nem lehet elegendő helyet biztosítani. Olyan széles folyosó – lehetőleg három méter széles szabad út – kialakítására van szükség, mely a nagyobb járművek (katasztrófavédelmi járművek, elszállítást végző járművek) gyors áthaladását is biztosítja. Mindig figyeljünk a többi közlekedőre is, hiszen egy különleges forgalmi helyzetről van szó, nem biztos, hogy mindenki higgadtan és rutinosan reagál.
A biztonsági sáv persze csak akkor működik, ha minden érintett járművezető tudja a dolgát, és megfelelőn cselekszik. Biztos, hogy időre van szükség, amíg mindenki megtanulja és megszokja az alkalmazását, bár a mentők korábban már nagyon kedvező tapasztalatokról is beszámoltak.
Életek múlhatnak rajta
Egyelőre csak néhány országban emelték be a hivatalos közlekedési szabályok közé a biztonsági sávot: Németország és Magyarország mellett Ausztriában, Svájcban, Csehországban, Lengyelországban, Szlovéniában és Luxemburgban. A németek nagyon komolyan veszik az előírást, aki nem húzódik le, több mint kétszáz eurós bírságot is kaphat.
A kutatások alapján a biztonsági folyosó akár 40 százalékkal is megnövelheti a súlyos balesetben megsérült személyek túlélési esélyeit azáltal, hogy lehetőség nyílik a sürgősségi ellátás és a szükséges orvosi segítségnyújtás mielőbbi megkezdésére. Vagyis nagyon fontos, hogy minden autós lehúzódva elősegítse a szabad folyosó létrejöttét, hiszen életek múlhatnak rajta.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!