Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
Szeptember 2-án ismét becsengetnek az iskolákban, és elkezdődik az új tanév, ami azt is jelenti, hogy véget értek a nyári szünet önfeledt napjai. Ezzel nemcsak a megszokott napi rutin tér vissza a családok életébe, de a közlekedésben is változások következnek be. A nyári időszakban megszokott kisebb forgalom helyett szeptembertől megtelnek az utak, újra mindennaposak lesznek a dugók, a reggeli és délutáni csúcsforgalomban pedig különösen figyelni kell a gyerekek biztonságára. Lássuk, mi várható a tanév kezdetekor, és hogyan tehetjük biztonságosabbá a közlekedést a gyerekek és mindenki más számára.
Vegyük át a szabályokat!
A megnövekedett forgalom mellett az is kihívást jelent, hogy szeptemberben a gyerekeknek sok hét kihagyás után kell visszatérniük a korábban megszokott közlekedéshez, még nem rázódtak teljesen vissza, félig szünidei hangulatban vannak, figyelmük elkalandozhat. Ezért nagyon fontos az életkoruknak megfelelően átismételni a legfontosabb közlekedési szabályokat, megbeszélni az iskolába vezető útvonalon található veszélyeket, nehezebb, bonyolultabb csomópontokat, átkelőket – akkor is, ha kisiskolás gyerekről van szó, és még nem közlekedik egyedül, mert így rögzülnek a tudnivalók a gyakorlatban.
Amennyiben kicsit nagyobb a gyerek, és az előző tanévben egyedül járt iskolába, akkor is ajánlott, hogy a szülő az első napokban elkísérje a suliba; ilyenkor együtt lehet gyakorolni az átkelést az úttesten, megbeszélni a szabályokat és a biztonságos közlekedés alapelveit. Ne feledjük, hogy nagyon fontos a példamutatás! Ha azt látják, hogy körültekintően és szabályosan közlekedünk, nagyobb eséllyel fogják a jó példát követni.
Óvatosan az iskolák környékén!
A tanév kezdetével az utakon közlekedő járművek száma is ugrásszerűen megnő, különösen a reggeli és délutáni időszakban válnak zsúfolttá az utak. Ez a szülőktől is extra odafigyelést igényel, nagyon fontos, hogy az iskolák, óvodák, bölcsődék és buszmegállók környékén fokozott figyelemmel közlekedjenek. Miután ugyanis elkezdődött a tanév, gyakoribbá válhat, hogy a parkoló járművek takarásából kellő körültekintés nélkül lépnek a gyerekek az úttestre, vagy nem a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen kelnek át. A tanév első heteiben sok iskolánál rendőrök és polgárőrök segítik a közlekedést.
A lassuló forgalom és a torlódások miatt lényeges, hogy számoljunk hosszabb utazási idővel. Érdemes korábban elindulni otthonról, így elkerülhetjük a kapkodást és a rohanást – ez nemcsak a közlekedésben jelent nagyobb biztonságot, de a gyereknek és a szülőnek is jobb, ha nem stresszesen, idegeskedve érkeznek meg az iskolához. Az is fontos, hogy ne a legrövidebb, hanem a legbiztonságosabb utat válasszuk.
Fotó: Police.hu
Az iskolák környékén hatalmas torlódások alakulhatnak is, ezért figyeljünk arra, hogy szabályosan parkoljunk, ne várakozzunk tilosban, és ne tartsuk fel a többi autóst. Biztonságos helyen álljunk meg, a gyerek pedig lehetőleg a jobb oldalon, a járda felől szálljon ki az autóból, mert úgy sokkal kevésbé balesetveszélyes. A nap végén pedig ne az út túloldalán várjuk a gyereket, mert előfordulhat, hogy miután meglát minket, figyelmetlenül átrohan az úttesten.
Biztonságban a bringán
Persze az a legjobb, ha nem autóval, hanem – ha van lehetőségünk rá – gyalog vagy biciklivel megyünk iskolába. Így nemcsak a zsúfoltságot kerülhetjük el az utakon, hanem élvezetesebb lesz eljutni az iskolába, és még mozgunk is egy kicsit.
Ha bringázik vagy rollerezik a gyerek, akkor erősen ajánlott kerékpáros fejvédőt adni rá, és jó szolgálatot tesz egy láthatósági mellény is, valamint ne feledjük a kétkerekűket lelakatolni. Bár most még nem sötétedik túl korán, napról napra korábban nyugszik a Nap, ezért nagyon fontos, hogy késő délutáni, kora esti elfoglaltság esetén legyen lámpa a kerékpáron.
Figyelmeztessünk a gyereket, hogy biciklin ne hallgasson zenét, és gyalog közlekedve is csak olyan hangerővel, hogy észlelje a környezeti zajokat, hangokat. Ha teljesen „süketen” sétál a bömbölő zene miatt, az nagyon balesetveszélyes!
Teendők baj esetén
A biztonságos közlekedésen kívül arra is hívjuk fel a gyerek figyelmét, hogy mit tegyen, ha bajba kerül vagy segítségre szorul. Készítsük fel, mit a teendője, ha kimarad egy járat, késik a vonat, vagy valami miatt nem közlekedik az az eszköz, amivel utazik. Vegyük át, hogy egy útlezárásnál milyen másik útvonalon, milyen egyéb járattal juthat haza.
Nyomatékosítsuk benne, hogy sose menjen el idegenekkel, még akkor se, ha az illető azt mondja, a szülő küldte. Akár egy titkos jelszót is kitalálhatunk, amivel hamar kiderül, ha valaki rosszat forgat a fejében. Legyünk tisztában a gyerek napirendjével, tudjuk, hogy nagyjából mikor hol tartózkodik.
Az iskolakezdés időszaka minden évben különleges kihívást jelent – nem csak a közlekedésben. Időbe telik, ami „átállunk”, ehhez pedig türelemre és odafigyelésre van szükség.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!