Elektromos buszokra áll át Pécs

2020.08.01.
Átadták Pécs tíz új elektromos hajtású helyi járatú autóbuszát. Az önkormányzat a ténylegesen ősztől forgalomba álló alacsonypadlós, légkondicionált, USB-töltőpontokkal felszerelt, 64 utast befogadó járműveket 1,7 milliárd forint uniós pályázati támogatásból vásárolta - írja az MTI. A projektnek része volt egy a buszok töltésére, kiszolgálására alkalmas garázs építése is a helyi tömegközlekedésért felelős Tüke Busz Zrt. telephelyén. "2022-től kizárólag elektromos buszok helyezhetők üzembe a 25 ezernél több lakosú magyarországi településeken. Erre 36 milliárd forint jut a következő évtizedben. A fejlesztéssel elérhető, hogy a buszok fele környezetbarát, a városok pedig környezetbarátabbak legyenek" - mondta a ceremónián Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti és stratégiai államtitkára Péterffy Attila, Pécs polgármestere a buszok beszerzését komoly vívmánynak nevezte a modern, zöld Pécs kialakításában. Kiemelte: a járművek csendesek, nincs kibocsátásuk, hozzájárulnak ahhoz, hogy a város levegője tisztább legyen. A baranyai megyeszékhelyen 180 busz szolgálja a közösségi közlekedést, a tíz új jármű csökkenti a Tüke Busz Zrt. költségeit, egyúttal jelentős presztízsnövekedést jelent a városnak – ismertette. Megjegyezte, ez talán „még a legnotóriusabb autóhasználókat is” meggyőzi, hogy álljanak át a közösségi közlekedésre. Jelezte, hogy a városvezetés tervezi a közműcégek dízelüzemű járműveinek elektromosra cserélését. A polgármester szerint Pécs kiváló helyszíne lehet a „zöld busz”-programnak. Az önkormányzat szeretné, ha a városban is folyna elektromos hajtású csuklós autóbusz tartós tesztüzeme. Krenner László, a BYD Europe B.V. kelet-közép-európai értékesítési vezetője arról szólt, hogy a beruházással jelenleg Pécsé a legnagyobb elektromosautóbusz-flotta Magyarországon. Kiemelte, hogy BYD márkájú, 12 méter hosszú járművek Komáromban, magyar munkaerő bevonásával készültek, és a legmagasabb világszínvonalat képviselik.

Brit Nagydíj: Hamilton rajtolhat az élről vasárnap

2020.08.01.
A 35 éves Hamiltonnak ez az idei harmadik és pályafutása 91. pole pozíciója, Silverstone-ban pedig már hetedszer nyerte meg az időmérőt. Mellőle csapattársa, a finn Valtteri Bottas startolhat a versenyen, míg a harmadik rajtkockát Max Verstappen, a Red Bull holland pilótája foglalja majd el. A negyedik pozícióból a monacói Charles Leclerc kezdheti meg a futamot a Ferrarival, négyszeres vb-győztes márkatársa, a német Sebastian Vettel viszont csak tizedik lett a kvalifikáción. A koronavírusos Sergio Pérezt helyettesítő Nico Hülkenberg a 13. rajtkockát szerezte meg, miközben a másik Racing Pointtal a kanadai Lance Stroll hatodik lett. Az 52 körös Brit Nagydíj vasárnap 15.10 órakor kezdődik.  A teljes rajtsorrend:     -----------------------     1. sor: Lewis Hamilton (brit, Mercedes) Valtteri Bottas (finn, Mercedes)     2. sor: Max Verstappen (holland, Red Bull) Charles Leclerc (monacói, Ferrari)     3. sor: Lando Norris (brit, McLaren) Lance Stroll (kanadai, Racing Point)     4. sor: Carlos Sainz Jr. (spanyol, McLaren) Daniel Ricciardo (ausztrál, Renault)     5. sor: Esteban Ocon (francia, Renault) Sebastian Vettel (német, Ferrari)     6. sor: Pierre Gasly (francia, Alpha Tauri) Alexander Albon (thaiföldi, Red Bull)     7. sor: Nico Hülkenberg (német, Racing Point) Danyiil Kvjat (orosz, Alpha Tauri)     8. sor: George Russell (brit, Williams) Kevin Magnussen (dán, Haas)     9. sor: Antonio Giovinazzi (olasz, Alfa Romeo) Kimi Räikkönen (finn, Alfa Romeo)     10. sor: Romain Grosjean (francia, Haas) Nicholas Latifi (kanadai, Williams)

Letenye betelt

2020.08.01.
Takács Tivadar elmondta: az autópálya-átkelőn Horvátország irányába öt sávon engedik az autósokat, de az oda utazók kötelező regisztrációja miatt mintegy két és fél órás várakozási idővel kell számolni. A 7-es főúton lévő közúti átkelőhelyen egyórás várakozási idő alakult ki, itt ugyanis a Mura-híd áteresztőkapacitása csak egy-egy sávos forgalmat tesz lehetővé. A szóvivő jelezte: a turistáknak érdemes még otthon, indulás előtt kitölteniük elektronikus formában a horvát regisztrációs ívet, hogy meggyorsítsák a határon az átkelést. Lehetőség van arra is, hogy Szlovénia irányába kerüljenek a turisták. Arra is felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy a kialakult torlódásra tekintettel legyen elég üzemanyag a gépkocsiban, így a klímaberendezéseket a várakozás ideje alatt is működtetni tudják, illetve a nagy meleg miatt vigyenek magukkal elegendő italt is a tengerpartra igyekvők.

Bemutatkozott az első hibrid Maserati

2020.08.01.
A Ghibli frissített változatát kívülről az új hűtőmaszkról, a módosított fényszóró burákról, és a bumeráng-motívumot tartalmazó hátsó lámpákról lehet felismerni. No meg a hibridséget jelképező kék színről, amely a három oldalsó légbeömlőn, a féknyergeken, és a C-oszlopokon lévő szigonyos emblémák körül bukkan fel. De a lényeg a motorháztető alatt található, ahol egy vadonatúj, kétliteres, benzines turbómotor dolgozik, amely leváltja a régi V6-os dízelt. A négyhengeres erőforrást lágy hibrid technológiával szerelték fel, a teljesítmény 330 lóerő, a nyomaték 450 Nm, ami nagynak számít ekkora lökettérfogatból. Ez a motor 5,7 másodperc alatt gyorsítja fel 0-100 km/órára a régi dízel Ghiblinél 80 kilóval könnyebb Ghibli Hybridet, az olasz sportszedán végsebessége 255 km/óra. A 48 voltos hibrid rendszer különlegessége, hogy a normál, kipufogógázzal hajtott turbó mellett tartalmaz egy második feltöltőt, egy elektromos meghajtású kompresszort is, amely a hibrid akkumulátorból nyeri az energiát. A megoldás előnye, hogy már akkor is felépül a töltőnyomás, amikor a kevés kipufogógáz miatt a normál turbó még nem dolgozik hatékonyan. A hibrid rendszer akkumulátorát a Ghibli hátuljában helyezték el, gondolva a megfelelően semleges súlyelosztásra is. Mivel a motornak csak négy hengere van, a Maseratikra jellemző sportos hangot inkább a kipufogó szolgáltatja, amely a speciális rezonátoroknak köszönhetően hörög és durrog, ha a vezető úgy kívánja. A Ghibli Hybrid átlagfogyasztása 8,5-9,6 liter a WLTP ciklus szerint mérve. A Maserati azért döntött a lágy hibrid megoldás mellett a plug-in hibrid helyett, mert ez csak minimálisan növeli meg az autó tömegét és nem rontja el a súlyelosztását. Mellesleg a Ghibli Hybrid ára is alacsonyabb lehetett így, bár így is több mint 22 millió forintot kell majd fizetni érte.

Vasárnap hajnalban nem lehet majd matricát venni

2020.08.01.
A tervezett karbantartás az autópálya-matricával, a viszonylati jeggyel közlekedő és a fedélzeti eszközt használó ügyfeleket egyaránt érinti. A jelzett időszakban többek között nem lehet majd vásárlást kezdeményezni, egyenleget feltölteni. A fedélzeti eszközzel közlekedők útdíjbevallásai, megfelelő egyenleg esetén, a karbantartást követően befogadására kerülnek. A Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt. felhívja a figyelmet arra, hogy a fizetős útszakaszokat a rendszerfejlesztés ideje alatt sem lehet ingyenesen igénybe venni. Az úthasználati jogosultságot (e-matrica, e-útdíj) érdemes a karbantartási időszakot megelőzően, előre megváltani az ematrica.nemzetiutdij.hu, illetve a hu-go.hu weboldalakon, a NÚSZ Zrt. ügyfélszolgálati irodáiban vagy viszonteladó partnereinél.  A vasárnap hajnalban elvégzendő informatikai karbantartás célja az üzembiztonság és az ügyfélkiszolgálás minőségének növelése - írja a NÚSZ közleménye.

Az olaszok visszaadják az autókulcsot

2020.08.01.
A koronavírus vészhelyzet legkritikusabb fázisa után az autópiac a maga módján a kialakult helyzet lakmuszpapírjává vált. Az Aniasa és a Bain & Company stratégiai tanácsadó cég elemzése bonyolult forgatókönyveket vetít előre a gépjármű-értékesítési trendekkel kapcsolatban.  Ami azonban egyértelmű és mellbevágó: a kutatás szerint az olaszok 84 százaléka lemondott az új autó vásárlásáról vagy elhalasztotta azt. Várakozó állásponton Vegyek vagy ne vegyek új autót? A döntést kétségtelenül negatív irányban befolyásolja a gazdaság leállását követő nehéz helyzet. Nem segít az sem, hogy a római kormány még mindig nem tudott egyértelmű döntést hozni arról, milyen módon támogatja majd az autóipar talpra állását, a kereslet beindítását. Ebben a helyzetben a potenciális vásárlók 24 százaléka már bedobta a törölközőt, míg 60 százalékuk jobb időkre vár. Ez a kiváró 60 százalék két fő csoportra oszlik. Az egyik része – 47 százalékuk -  saját anyagi helyzetének javulásában bízik, a másik kategória pedig az autóárak csökkenésében reménykedik. Optimizmusra az ad okot, hogy az olaszok döntő többsége potenciális vásárló maradt, de 70 százalékuk csak akkor hajlandó vásárolni, ha a mostaninál nagyobb kedvezményekkel, promóciókkal és rugalmasabb vételi kondíciókkal számolhat.  Az is igaz viszont, hogy 12 százalékuk végleg lemondott az autóvásárlásról. Úgy gondolja, hogy a gépkocsi már nem nélkülözhetetlen velejárója az életének. Egyéni vagy tömegközlekedés? Furcsa ellentmondás, hogy míg az autóvásárlással kapcsolatban szkeptikusabbak az olaszok, amikor a közlekedési eszközt kell választani, akkor a döntő többség az egyéni megoldásokat preferálja. Az autópártiak aránya magasabb minden eddiginél. Jelenleg az olaszok 60-70 százaléka gondolja úgy, hogy saját autóval közlekedik a jövőben és csak 20-30 százalékuk térne vissza a tömegközlekedéshez. A koronavírus rányomta bélyegét az olaszok mobilitási szokásaira. A korábbi „normális” állapotokhoz való visszatérés aligha lesz gyors. A megkérdezettek több mint 50 százaléka úgy gondolja, hogy csak nagyon fokozatosan, mintegy hat hónap alatt tud visszatérni korábbi életmódjához, ezen belül utazási és közlekedési szokásaihoz. A szkepticizmus elsősorban a helyi tömegközlekedést érinti, amit jelenleg 70 százalékkal kevesebben vesznek igénybe, mint a járvány előtt. A fertőzésveszélytől való félelem miatt a nyilatkozók 47 százaléka mondta azt, hogy a jövőben nem ül taxiba, vagy jóval ritkábban használja majd ezt a szolgáltatást.   Ritkább a buli is Általános tendencia, hogy az olaszok kevesebbet mozdulnak ki otthonról. Négyből hárman mondták azt, hogy a jövőben ritkábban mennek étterembe, illetve shoppingolni. Aki teheti, otthonról fog dolgozni. Ezek a megfontolások azonban drámai következményekkel járhatnak az autómegosztó cégekre és az autókölcsönzőkre nézve. Júniusban bezuhant az olasz autópiac Júniusban a korábbi hónapoknál valamivel kisebb veszteségeket szenvedett el az olasz autóipar, de továbbra is mély válságot él át. Az év 6. hónapjában forgalomba helyezett autók száma 132 457 darab volt, ami az egy évvel ezelőtti mennyiség 23,1 százaléka. Az év eleje óta a visszaesés több mint 46 százalékos. Vagyis csaknem fél millió autóval kevesebb fogyott az év első hat hónapjában, mint egy évvel korábban..   A Fiat-Chrysler eladásai egy hóap alatt negyedével csökkentek. Az itáliai gépjárműgyártók a kormány azonnali beavatkozását sürgetik.    Az év első hat hónapjában az ágazat körülbelül 9 milliárd veszteséget könyvelt el, ami közvetlen károkat jelent az olasz költségvetés számára is, amely 2 milliár eurós ÁFA-bevételtől esik így el.   

Gázolt a vonat a siófoki állomáson

2020.08.01.
Siófok állomásnál egy tehervonat elgázolt egy embert. A férfi a helyszínen meghalt - tájékoztatott a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság a rendőrség honlapján. Azt írták, hogy a 32 éves homokszentgyörgyi áldozat a Fenyves sornál lévő vasúti átjárón haladt át, amikor a baleset bekövetkezett. A helyszínelés miatt Siófok és Zamárdi felső között nem közlekedhettek a vonatok. A dél-balatoni vonalon megnőtt a menetidő. Eredetileg úgy tervezték, hogy az utasokat pótlóbuszok szállítják majd Siófok és Zamárdi felső között, de a Mávinform Facebook-oldalán kiadott frissítés szerint 11:28-kor újraindult a vonatforgalom Siófok és Zamárdi felső között. A dél-balatoni vonalon fokozatosan áll helyre a menetrendszerű vonatközlekedés.    
Címkék: 

Hatéves kislány tervezte Norris silverstone-i sisakját

2020.08.01.
Az FIA az idei szezontól újra engedélyezi a versenyzőknek, hogy akkor és úgy módosítsanak a sisakfestésükön, amikor és ahogyan akarnak. Lando Norris korábban jelezte, élni is fog ezzel a szabadsággal, és minél többször igyekszik majd variálni a sajátját. A Brit Nagydíjra bemutatott fejvédője viszont egészen meglepőre sikerült. A McLaren versenyzője Twich-oldalán leplezte le azt a fehér sisakot, amelyet egy hatesztendős kislány tervezett számára, és amellyel a következő három napban versenyezni fog. A sisakon gyerekrajzok és -írás látható. Noha elsőre talán csak egy sima firkának tűnhet, Norrist mégis megfogta, mégpedig személyes okokból. „Ezt a sisakot Eva tervezte. Ő hat éves, és az édesapja küldte be a tervét. Ez nagyon a fiatalkori önmagamra emlékeztet, amikor sisakot tervezgettem és firkálgattam” – mesélte. „Százával rajzoltam a sisakterveket, és kiszínezgettem őket.” „Nagyon eredeti, nem a megszokott tervezői dolog, amikkel csillogó-villogó külsőt akarnak. Oldalt a logóm és a nevem van, narancs és kék színekkel, mint a McLaren színei. Elöl két szív, valamint ismét csak a logóm. A másik oldalán is a nevem, és az S alulra került. A hátulján pedig a McLarenünk. Ilyen lesz az autónk az újításokkal ezen a hétvégén…” – viccelődött a nem teljesen élethű rajz kapcsán.   Norris több mint 4000 sisaktervet kapott a meghirdetett pályázatára, és ennyiből esett a választása a fiatal rajongója tervére. „Én imádom. Sok rajta a fehér, de közben nagyon cuki. Tetszenek a színek, és nagyon eredeti” – kommentált széles mosollyal.

Négyes karambol - mentőhelikopter a helyszínen

2020.08.01.
A közlemény szerint a baleset a főút 199-es kilométerénél történt. A katasztrófavédelem azt közölte, hogy az egyik jármű az árokba sodródott. Az elsődleges orvosi vélemény szerint egy ember súlyos, három pedig könnyű sérülést szenvedett. A helyszínre mentőhelikopter is érkezett - tették hozzá. A forgalmat Kaba és Nádudvar felé terelik a rendőrök.   

Oldalak

 

Az oldal fő támogatója