Teszt

Az attraktor - BMW 428i Cabrio Sport Line

2014.11.16.

Szinte minden évben kipróbálok (tesztelek) valamilyen nyitott tetejű autót, mert nálam ez olyan, mint a motorozás. Ha szezonja van, én biza’ ki nem hagyom. A kemény tetősökkel azonban más a helyzet, azokat akár egész évben is használhatjuk. Ezért mindig meglep, ha belefutok egy olyan beszélgetésbe, ahol azt hallom, hogy „nem kéne”, meg „ugyan má’…minek”. Rájöttem, hogy hazánkban - enyhe túlzással ugyan, de - diszkrimináció alá esik a kabriózás, pláne ha egy BMW-ről van szó.

Szöveg: Horváth Miklós, Fotó: Besenyei Gergely

A hármassal kezdődő típusjelzés és a vászontető immár a múlté. Előbbi változáson könnyen túltettük magunkat, mondván, hogy a kupék és a kabriók ezentúl páros szériaszámot viselnek magukon, remélve, hogy a kategória állóvizének ilyetén felkavarása nem okoz majd annyi bonyodalmat, mint mondjuk egy budapesti híd, utca vagy tér átnevezése. A vászontető elhagyása szintén nem ok arra, hogy könnyeink hulljanak a kiömlött tejbe, hiszen manapság a fémből készült tetőszerkezetek nem feltétlen nehezebbek, mint a vászonborításúak, továbbá pedig más szempontok miatt is előnyösebb a keménykalap, melyekre még később visszatérünk. A bajor márka rajongótábora azt azonban már nem fogadta felhördülés nélkül, hogy a 28i jelzés mögött az imádott sorhatos helyett egy új fejlesztésű négy hengeres áll, pedig a sokak szerint karaktert és presztízst degradáló downsizing jelen esetben egyáltalán nem kényszeríti a leendő tulajdonost vállalhatatlan kompromisszumokra.

Jobban fekszik az úton, mint egy 3-as Limousine - még több kép a galériában

Bármilyen szögből vizslatjuk a 428i kabriót, a külső méretek esetében - csakúgy mint a megjelenést illetően is - a 3-as Limousine génjei köszönnek vissza. Nem véletlen, hiszen a bajorok legnépszerűbb középkategóriása tökéletes donornak bizonyult a technikai alapokhoz, azonban számtalan részletében eltérnek egymástól az említett modellek. A négyes kabrió 14 mm-rel hosszabb (4638), ugyanennyivel szélesebb (1825) és 45 mm-rel laposabb (1384) azonos tengelytáv (2810) mellett, mint a jelenlegi hármas szedán, sőt! A jobb útfogás érdekében a nyomtáv is szélesedett, így akár rögvest rávághatjuk, hogy sportosabb is, de a személyes tapasztalataink szerint nem feltétlen erre hegyezték ki az autó menettulajdonságait. Sokkal inkább az attrakcióra, a kényelmes és méltóságteljes vonulásra, bár ilyen jelzőkkel ritkán illetjük a kék-fehér propellereseket.

Látványos, de lassú a vetkőző ceremónia

Mivel az éppen divatos barna színek nem tartoznak a kedvenceim közé, érdekes, hogy a 428i sparkling barna fényezése (279 600 Ft) semmiféle elutasítást nem szült bennem. A magam nevében azt mondhatom, ez nagy valószínűséggel annak köszönhető, hogy nincsenek túlzások, formai tobzódások az autón, és ez a harmónia kicsit magával ragadott, színvakká tett. Nem kellett sokáig körbejárni és keresni a kifogásolnivaló részleteket, hiszen akarva-akaratlanul is kiszúrták még laikusok is a rendszám tábla alatti radarlapot és az első kerekek mögötti bumeráng formájú fröccsöntött dekorációt, melyekre egyszerűen nem találtam magyarázatot azóta sem. A radarlap egyszerűen rossz helyen van és emiatt rendkívül könnyen sérülhet, de mentségére legyen a BMW-nek, hogy a korábban tesztelt Mercedes C220 BlueTEC AMG Line kivitelnél a lökhárítóba integrált ál-kipufogóvégek rontották az összképet.

A rendszám alatt jól látható a radar védtelen érzékelőlapja

Egyébként az autó frontrésze, mint az aranymetszet legexponáltabb része, nagyon vonzza a tekintetünket. Szépek a lámpák, és nagyobb hangsúlyt kapott a lökhárító alsó része. Oldalról nyitott tetőnél látszik a legjobban, hogy majdnem vízszintes az övvonal, amiből arra lehet következtetni, hogy az autó a sportos kiállását nem az ék alakú sziluettnek köszönheti. Típusjelzés híján egyébként tízből egy vagy két ember tudta csak, hogy egy négyessel és nem egy hármassal áll szemben, főleg ha hátulról közelítették meg a kérdést.

A 3-asból ismert műszerfal, no meg a helykínálat is tőle származik

Az enteriőr egy az egyben a 3-asé, annyi különbséggel, hogy a biztonsági öv rögzítési pontja az ülések támlájában található, és ha valaki a nyakmelegítő funkciót is beikszeli az opciós listán, akkor fix fejtámlákat kap. A tesztautó 7 milliót meghaladó extráinak nagy részét itt találjuk, a teljesség igénye nélkül, íme ezek közül néhány: komfort bejutás (196 400 Ft), harman/kardon hifi (362 700 Ft), head-up display (326 100 Ft), Professional navigációs rendszer (828 600 Ft), parkolás segítő rendszer (262 000 Ft), és a változtatható sportkormányzás (99 900 Ft), Steptronic váltó (782 000 Ft). A legnagyobb összegű tételek közül természetesen a Sport Line felszereltséget (1 227 900 Ft) és a LED-es, adaptív fényszórókat (632 300 Ft) említhetjük még, melyek közül az előbbi mellőzhető anélkül, hogy hiányérzetünk lenne később, utóbbit viszont minden BMW-t vásárlónak ajánlom a figyelmébe. Mivel azonban ez a kategória nem a spórolásról szól, én örültem a Sport Line-nak is, annak viszont nem, hogy a 21,4 millióra feltornászott vételárba nem fértek bele a hűthető ülések.

Itt azonban kétségtelenül prémium érzetet kölcsönöz minden

Az élményteli vezetés szerencsére nem csak egy szlogen a BMW-nél, hiszen ahogy mindig is, most is azzal indult minden, hogy miután beültünk, úgy éreztük, mintha ránk öntötték volna az autót. Az elöl ülők komfortérzete minduntalan kifogástalan lesz, hátul viszont ugyanez már testmagasság függvénye. A gázpedál és a kormány kezelésére úgy reagál a gép, ahogy mi szeretnénk, hiszen egyetlen gombnyomással kiválasztható, hogy fogyasztásra optimalizált vagy normál, esetleg sportos stílusban szeretnénk közlekedni, és itt egyértelműen nem a placebo-hatásra hagyatkoztak a mérnökök. Szóval a hangulatunknak és az útviszonyoknak megfelelően megválasztott beállításokkal haladva az úton arra lettem figyelmes, hogy egyáltalán nem igénylem a hat henger duruzsolását, nagyon is kedvemre van a szinte hangtalan sornégyes, ami persze magasabb fordulaton azért kimutatja a foga fehérjét, de az már a nem legális sebességtartományba sodorna minket.

Városban 10,6 literes átlagot jelzett a fedélzeti ezt az üzemmódot használva

A downsizing jelen esetben tényleg csak a motorra és azon belül is a hengerszámra vonatkozik, hiszen a teljesítmény adatokban (245 LE és 350 Nm) abszolút jó helyen áll a kétliteres, kettős leömlésű turbóval felvértezett sornégyes. A nyolcfokozatú ZF váltó pedig tökéletes társa a motornak a nyomatékátvitelben, és ezzel együtt a dinamikára és a pénztárcánkra is maradéktalanul jó hatást gyakorolt. A csúcsnyomaték már 1250-es percenkénti fordulaton rendelkezésünkre áll, turbólyukat szinte egyáltalán nem éreztünk, úgyhogy a legjobb bizonyíték arra, hogy nem okoz gondot a hajtásláncnak az 1700 kg-os induló tömeg, a mért fogyasztási érték volt. A gyári 6,6 literes vegyes átlagtól nem tértünk el nagymértékben, hiszen egy 700 km-es fővárosi, elővárosi és jelentős autópálya szakasz után 7,4 literes átlagot realizáltunk, ami a fenti adatok tükrében határozottan jónak tekinthető.

A haladási sebességen kívül a korlátozó táblákat és a navi instrukciókat is kivetíti a HUD

A tető és a csomagtartó fejezeténél akad néhány pro és kontra érv, amit érdemes figyelembe venni. Először is a vászontetők is folyamatos fejlődés alatt állnak, de ennek ellenére zajszigetelésben és sérülékenységben elmaradnak a fémszerkezetű társaik által nyújtottaktól. Másodsorban pedig a keménytetős kabriók sokkal praktikusabbak a mindennapokban. Nagyobb hátsó üvegfelületet képesek magukba foglalni, négy évszakos használatot tesznek lehetővé, és nem feltétlen okoznak akkora súlytöbbletet, hogy azzal hátrányba kerüljön az adott modell bármelyik vászontetős kategóriatársával szemben. Lássunk néhány vászontetős középkategóriást, melyek tömegükben nem feltétlen tettek szert bármiféle előnyre a könnyebb szerkezet alkalmazása révén. Audi A5 (1700 kg), Mercedes E-osztály (1719 kg), Opel Cascada (1701 kg). Összehasonlításul két keménytetős: Volvo C70 (1684 kg), Lexus IS 250 (1730 kg). Jól látható tehát, hogy a 428i és kategóriatársai minimális eltérést produkálnak e téren, viszont abban nagy az eltérés, hogy egyik-másik vetélytárs kétliteres benzinese képes-e olyan teljesítményre, mint a bajor tesztautónk. A válasz határozottan nem. Literteljesítményben most nagyon jók a BMW-k, viszont a menet közbeni tetőmozgatásban a sor végén kullognak. A felsoroltak közül a legjobb és a legújabb is talán az Opel Cascada, melynél 50 km/h-ig engedi a rendszer, hogy elindítsuk a topless show-t és 17 másodperc alatt be is fejezi, ezzel szemben a bajor prémium kabriónál csak 18 km/h-ig engedélyezett a művelet megkezdése és 20 másodpercig készül a tetőszendvics.

Zárt tetőnél 370 liter áll rendelkezésünkre, ha lenyitjuk a kupolát 150-nel kevesebb

Összességében egy nagyon letisztult formavilágot és kifinomult technikai arzenált rejt a 428i keménytetős variánsa. Ha kell, sportosra is vehetjük vele a figurát, de lámpánál spontán gyorsulások és a gumifüstölés nem illik az autó karakteréhez. Ellenben a másik oldalon – a konszolidált, higgadt helyzetváltoztatásnál - nagyon is napos, vidám kilométerek megtételére számíthat az, aki megengedheti magának az alapáron 14,4 milliós vételárat. Vágykeltőnek mindenesetre bevált, hiszen vagy a birtoklási vágyat ébreszti fel bennünk, vagy arra invitál, hogy nézzük meg jól, érintsük meg, vagy akár üljünk be utasként és pózoljunk vele.

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.25
Több mint egy tucat elektromos autó hirtelen lángra lobbant egy Eibesbrunn melletti cég telephelyén....
2024.04.25
Több mint 20 év után megújult a márka logója és vizuális arculata – írja honlapján a német....
2024.04.25
Tudja mi a különbség a sales maneger, a business development manager és account manager munkakörök....
2024.04.25
A Porsche újabb változattal teszi teljessé a 2023-ban teljes modellfrissítésen átesett Cayenne....
2024.04.25
A Magyarországon működő járműipari vállalatok, beleértve a nagy autógyárakat és azok széles....
2024.04.25
A BMW Group debreceni gyára és a Lufthansa együttműködése révén kapacitás bővítés valósult meg a....
2024.04.25
A Hyundai Motor Company a németországi Nürburgring versenypályán tesztelte az IONIQ 5 N - a márka....
2024.04.25
A Blaha Lujza téri állomáson végeznek műszaki mentést a tűzoltók - írta a Katasztrófavédelem....
2024.04.25
Komoly mérnöki feladatot könnyít meg a két vállalat közös fejlesztése: a villamosenergia-....
2024.04.25
Július 1-jétől Achim Grewe Dr. Patrick Heineckétől veszi át az igazgatóság Pénzügy, IT, Beszerzés....