Forma-1

Büntetéssel fenyegetik az új rajtszabállyal trükköző Forma-1-es csapatokat

2026.04.29.

Nem fogja hagyni az FIA, hogy a Forma–1 csapatai előnyszerzésre játsszák ki a rajtok biztonságosabbá tételére bevezetendő új szabályt.

Egy sor szabálymódosítást fog bevezetni az FIA a hétvégi Miami Nagydíjon. Ezek elsődlegesen az energiahasználattal kapcsolatosak, a célt pedig az időmérő edzések javítása, valamint a közelítő sebességek és az emiatt kialakuló kockázat csökkentése jelenti. Lesz viszont egy változás, amit egyelőre csak tesztelni fognak a versenyzők: egy, a rajtok biztonságát növelő újítást tesznek próbára.

A rajtok az idei motorszabályok miatt váltak problémássá 2026-ban. Az elektromotor csak 50 km/óra feletti tempónál kapcsolódhat be a hajtásba a versenyek startjánál, és mivel az MGU-H kiesésével nincs, ami meghajtsa a turbókat, azokat a versenyzőknek a fordulatszám hosszas magasan tartásával kell felpörgetniük az indulás előtt.

Fotó: hirado.hu/XPB

Az eljárás nem egyszerű, és ebből már adódtak veszélyes helyzetek. Az év első versenyén, Ausztráliában Liam Lawson egyszerűen lefulladt a rajtrácson, és kisebb csoda volt, hogy nem lett ebből nagy baleset: a nagy tempóval érkező Franco Colapinto az utolsó pillanatban ki tudta kerülni a Racing Bullst.

Miamival kezdve az FIA tesztelni fog egy új rendszert, ami ezen veszélyt próbálja kiiktatni. Mostantól amennyiben a rendszer rendellenes lassúságot észlel közvetlenül a rajt utáni pillanatban, az MGU-K segítséget nyújthat, és gondoskodhat az autó meghajtásáról a lefulladásközeli veszélyes helyzetekben, hogy legalább mozgásba hozza, illetve mozgásban tartsa a bajba jutottat. A cél csökkenteni a rajtnál kialakuló sebességkülönbségeket és megelőzni egy leálló és egy felgyorsult autó ütközését.

Normál esetben az MGU-K nem segítheti az autók gyorsulását az első pillanatokban, felmerült azonban, hogy az új szabályozás akár lehetőséget kínálhat a trükközésre is. Az FIA együléses részlegét irányító Nikolasz Tombazisz egyértelművé tette: büntetni fogják, aki nem a megfelelő módon használja az új rendszert.

„Lényegében lesz egy érzékelő, ami figyeli, hogyan gyorsul az autó a rajt utáni rövid időszakban. Ha egy bizonyos határ alatt marad, akkor bekapcsol. Csak viszonyításképp: idén szerintem összesen két-három alkalommal lépett volna közbe. Verstappen kínai rajtjánál például nem avatkozott volna be, de Liam Lawsonnál Ausztráliában igen, ez nem is kérdés. Verstappen kínai rajtja nem lépte volna át a küszöböt” – mondta az új rendszerről Tombazisz, majd jelezte, előnyszerzésre nem használható e mechanizmus.

„Nos, egyértelművé tettük, hogy a résztvevők még csak nem is kacérkodhatnak a szándékos használatával a jobb indulás érdekében. Ez arra való, hogy a katasztrofális rajtot rossz rajttá tegye, nem arra, hogy a rosszat jó rajttá. És amikor először egyeztettünk erről a csapatokkal, jeleztük, hogy amennyiben bármelyik autónál alkalmaznák, áthajtásos büntetést kapnának az első kör végén. Csak hogy teljesen elrettentsük őket a furcsa játszmázástól.”

„A csapatok általános álláspontja az volt, hogy amikor ilyen helyzetbe kerülnek, már nem ők irányítanak, nehéz helyzetben vannak, ezért nem is lenne szükséges ilyet tenniük. És mi elfogadtuk ezt. De ha látjuk, hogy valamit figyelmen kívül hagytunk és egyesek előnyszerzésre próbálják használni, akkor természetesen közbe fogunk lépni. De nem hinném, hogy ez lesz a helyzet” – mondta Tombazisz.

E lehetőség azok után jogosan vetődik fel, hogy nemrég kiderült, egyes csapatok az időmérőkön apró előnyszerzésre használtak egy alapvetően vészhelyzetre kitalált motormódot, melynél az elektromotor maximális teljesítményről egyből lekapcsol, miközben normál esetben fokozatosan csökken az erőleadás mértéke. Az FIA időközben már betiltotta ezt a trükközést.

Ami az új rajtrendszert illeti, Miamiban (és a következő eseményeken) egyelőre csak tesztelni fog a mezőny, és csak ezek eredményének kiértékelése után dől el, hogy mikor és hogyan vezeti be az FIA a módosítást. „Figyelni fogjuk a tényleges rajtokat, és látni fogjuk, mi történik. De lesznek rajtgyakorlatok a szabadedzéseken is. Eldöntöttük, hogy ezt tesszük, de szeretnénk pár tesztet is, mielőtt bevezetnénk a versenyek rajtjánál. Szóval Miamiban még nem fog működni a verseny rajtjánál” – tette egyértelművé Tombazisz.

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.07.30
A BMW a Sony Pictures új egészestés filmjében, a Pókember – Vadonatúj nap című alkotásban tér....
2026.07.30
Ittas vezetésért ítélték el, pedig csak egy ritka betegségben szenved. ..
2026.07.29
A hat vagy hét üléssel kérhető Q9 szabadidő-autó a BMW X7 és a Mercedes-Benz GLS riválisa lesz, de....
2026.07.29
A Magyar Nemzeti Múzeum az Amerikai Egyesült Államok függetlenségének 250. évfordulója alkalmából "....
2026.07.29
A kínai elektromos teherautó-gyártók egyre nagyobb figyelmet fordítanak az európai piacra, ami a....
2026.07.29
Az Aegis Gold Brick akkumulátor elsőként lépte át a 1000 kW-os teljesítményfelvételi kapacitást a....
2026.07.29
Brian May neve összeforrt a Queen legendás slágereivel, a gitáros azonban nemcsak a rockzene, hanem....
2026.07.29
A vállalat a jövőben megszünteti az egymásból származtatott modelleket és negyedére csökkenti a....
2026.07.29
A vegyes méretű, elöl 235/40 ZR19, hátul 295/35 ZR20-as gumiabroncsokat kizárólag a Carrera....
2026.07.29
Csütörtökön 0 órától kedd 24 óráig rendelte el az ország egész területére az országos tisztifőorvos....