autóbuszgyártás

Busztérkép: évente öt-hatszáz járművet állíthatnának elő a hazai gyártók

2013.12.17.

Egyetlen új magyar busz megrendelése hét-nyolc új munkahelyet jelent, ráadásul a hazai gyártók a külföldi típusoknál nagyjából húsz százalékkal olcsóbban készítik el a járműveket – derül ki a Magyar Autóbuszgyártó Klaszter által készített elemzésből.

Szerző: Jámbor Gyula

Megrendelések hiányában a korábban busznagyhatalomnak számító Magyarországon az utóbbi öt-hat évben szinte teljesen megszűnt az autóbuszgyártás. Az érintett cégek azonban még mindig nem mondtak le arról, hogy ez az ágazat feléleszthető. A szakemberek úgy vélik, hogy évi öt-hatszáz darabos ütemben lehetne lecserélni a gyorsan öregedő hazai buszállományt. Ehhez bőven megvan a hazai buszgyártó kapacitás.

A Kravtex Citadell 19 autóbusza

– A győri Kravtex–Kühne-csoport ötszáz, a szigethalmi Magyar Autóbuszgyártó Kft. kétszáz, a szeghalmi Csaba Metál száz busz előállítására alkalmas éves kapacitással bír. A NABI volt gyártelepén, Mátyásföldön évente egy műszakban 250– 300 buszt lehetne gyártani, nem is beszélve az Evopro elektromos buszterveiről. A Volvo–Rába-együttműködés hazai alkatrész-beszállítójaként az idén több mint 350 cég jelentkezett, és első körben ezeknek a háromnegyedét tartották megfelelő színvonalú potenciális közreműködőnek. A Magyarországon készülő buszokban a hazai munka aránya a gyártási költségeket is beszámítva 75-85 százalék. Megérné tehát magyar buszt rendelni – mondta Fórián István, a Magyar Autóbuszgyártó Klaszter elnöke.

A Rába-Volvo közös fejlesztésű autóbusza

A Kisalföld Volánnál szinte teljesen magyar gyártmányú a buszflotta. A cég az utóbbi tíz évben főként a győri Kravtex vállalat Credo buszait vette, összesen 170-et. A legrégebbiek több mint tízévesek, és túl vannak az egymilliomodik kilométerükön. Ezeket a járműveket eleve a magyar utakra tervezték, és figyelembe vették az üzemeltetők erősen korlátozott anyagi lehetőségeit is.

Szegeden 13 járművet rendeltek mintegy 3,1 milliárd forint értékben az Ikarus-Skoda Konzorciumtól. Az új csuklós trolibusz tesztüzeme már megkezdődött, a dízel- meghajtású változat prototípusa egy éve közlekedik Budapesten a BKV kelenföldi garázsának üzemeltetésében. A busz október közepéig 80 000 kilométert tett meg.

A hasonló kapacitású, de öt-hét évvel öregebb Volvo 7700-as csuklósokkal összehasonlítva erősebb a motorja, mégis jelentősen alacsonyabb a fogyasztása. A kelenföldi buszgarázsnak van egy másik magyar tesztbusza is, a Rába–Webasto–Molitus kooperációban készülő S91-es midibusz, a békéscsabai Csaba Metál TV84 Urbanus midibusza pedig a makói helyi közlekedésben gyűjti a tapasztalatokat. Kapacitás tehát bőven lenne rá, hogy a Magyarországon forgalomban lévő buszok zömét is az említett buszgyártók készítsék.

Megjelent a Magyar Nemzet dec. 3-i számában
 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.24
Az M0-s autóút déli szektorán, az M5-ös autópálya felé vezető oldalon, a 6-os főúti csomópontnál....
2024.04.24
- Áprilisban tíznapos amerikai egyesült államokbeli szakmai úton vettek részt a magyar....
2024.04.24
Értékes bajnoki pontokat veszített Losonczy Levente az elmúlt hétvégén a túraautós TCR Europe....
2024.04.24
Itt az új törvényjavaslat.   ..
2024.04.24
Zivatarok alakulhatnak ki, az elsődleges veszélyforrást a villámlás jelenti, emellett esetenként....
2024.04.23
A japán filmtörténet, sőt, a világ egyik legsikeresebb animációs alkotása adott ihletet ahhoz az....
2024.04.23
Izgalmas és világszintű versenyeknek ad otthont a hétvégén a Balaton Park Circuit. ..
2024.04.23
A világgazdaság következő éveit, évtizedeit leginkább az elektromos autóipari forradalom határozza....
2024.04.23
A japán vállalat hivatalosan is bejelentette, hogy a jövő év végéig Thaiföldön mutatja be népszerű....
2024.04.23
A Volvo EX30 elnyerte a rangos Red Dot 'Best of the Best' formatervezési díjat. ..