elektromos járművek

Euro 7-es kibocsátási norma: az e-autóknak is környezetbarátnak kell lenniük

2023.01.11.

Az elektromos autók nem bocsátanak ki égésből származó szennyezőanyagokat. A környezetszennyezés egy másik formájában azonban mindenképpen részt vesznek. Az EU új károsanyag-kibocsátási előírásai most ezt célozzák meg.

 

A Tallano megoldása szerint a fékbetéteken lévő tömlők a fékekből származó finom port egy szűrőbe szállítják.

A korábbi kipufogógáz-kibocsátási normák az e-autók esetében szinte lényegtelenek voltak. Amikor azonban az Euro 7 a tervek szerint 2025-ben hatályba lép, az akkumulátoros járművek is érintettek lesznek. Mindenekelőtt a részecskeszintű határértékek okozhatnak nekik gondot.

Mivel az e-autók helyi kibocsátása nulla, a kibocsátási határértékek nagy része nem releváns számukra. Sem a nitrogén-oxidokra, sem a szén-monoxidra, sem a szénhidrogénekre vonatkozó, részben szigorított határértékek nem alkalmazhatók az akkumulátoros autókra, egyszerűen azért, mert nincs kipufogójuk. A villamosenergia-termelésből származó kibocsátás nem tulajdonítható az egyes járműveknek. Az éghajlatra ható szennyezőanyag, a CO2 egyáltalán nem játszik szerepet az európai kipufogógáz-szabályozásban. Ez ellen uniós szinten a flottahatárérték segítségével kell fellépni. A kipufogógáz-kibocsátási szabvány viszont nem a globális felmelegedésről, hanem a levegő minőségéről szól.

A klasszikus gáznemű égéstermékek mellett a finom porszemcsék is szerepet játszanak az egészséges levegőért folytatott küzdelemben az Euro 5 2009-es bevezetése óta. Eddig azonban elsősorban a szénhidrogének elégetésekor korom formájában keletkező részecskéket vették figyelembe. Az Euro 7-es normával most először mérik és értékelik a fékport és a gumiabroncsok gumikopását is. Mindkettő keletkezik elektromos autóknál is.

Nagyobb gumikopás az e-autóknál

A gumiabroncsok kopását tekintve az elektromos autók még hátrányban is vannak a belső égésű modellekkel szemben, mivel az akkumulátor miatt jelentősen nehezebbek. A nagy súly pedig nagyobb súrlódást okoz a gumi és az út között. A kilók a fékezésre is negatívan hatnak; de mivel az elektromos autó az esetek 90 százalékában a rekuperációs motorral lassít, ez a gyakorlatban nem játszhat döntő szerepet. Ezenkívül sok e-autó nem hagyományos, nyitott tárcsafékkel, hanem dobfékkel rendelkezik, amelyekben a kopópor kezdetben egy házban gyűlik össze.

Az iparág évek óta dolgozik azon, hogy a fékporral megbirkózzon. A szabályozás hiánya miatt azonban a technológia még alig került be a járművekbe. A francia Tallano cég például olyan fékbetéteket fejlesztett ki, amelyek szívócsatornával rendelkeznek, amely egy tömlőn keresztül a motortérben lévő mini porszívóhoz csatlakozik. A fékpor akár 90 százaléka is felszívódik így. Egy másik megközelítést alkalmaz a német Buderus Guss féktárcsagyártó, amely normál szürkeöntvény féktárcsákat kínál keményfémréteggel és opcionálisan titán-karbiddal. Az így kapott felület nagyon kemény és így különösen kopásálló. Ez állítólag 80-90 százalékkal kevesebb finompor kibocsátását eredményezi. 

A Mann + Hummel szűrőspecialista ezzel szemben egy passzív szűrőrendszert fejlesztett ki, amelyben a finom por a tárcsafék tetején lévő házban gyűlik össze. Végül pedig a Német Űrkutatási Központ olajfürdős rendszert javasol a féktárcsákhoz. A zárt rendszer állítólag a kopás akár 100 százalékát is kiszűri.

Nagy különbségek a gumiabroncsok kopásában

Nehezebb megoldani a gumiabroncsok kopásának kérdését. Szigorúan véve, legalábbis a laboratóriumon kívül, a gumiabroncsból és az útról származó anyagokból áll, tehát nem tiszta részecsketömeg. Mindazonáltal, ha a kibocsátás csökkentéséről van szó, az elsősorban a gumiabroncsgyártókon múlik. Az ADAC tesztjei szerint nagy különbségek vannak az egyes márkák között. Különösen a Michelin és a Goodyear meggyőző a gumiabroncsok olyan összetételével, amely kevés kopást tesz lehetővé. A kisebb kopás érdekében történő optimalizálás művészete abban rejlik, hogy a kopás csökkentése során nem szabad elhanyagolni a gumiabroncs egyéb jellemzőit, például a biztonságot és a teljesítményt. 

Az új vegyületek megtalálásán túl a megoldások korlátozottak: Az elmúlt évtizedben felmerült, hogy az út menti csatornákat szűrőkkel szereljék fel, de a költségek miatt gyorsan elvetették. Az Euro 7 logikán belül az ilyen rendszereknek szintén nincs hatásuk, mivel nem csökkentik a kibocsátást a jármű gumiabroncsán.

Jelenleg azonban még mindig sok megválaszolatlan kérdés van a fék és a gumi kopásával kapcsolatban. Például sem az összes határértéket nem határozták meg, sem az nem teljesen világos, hogyan kell mérni azokat. A járműfejlesztésben gyakoriak a kerékjárati ívek burkolatai, amelyeket az Euro 7-es laboratóriumi mérések során is fel lehetne használni. Alternatívaként szívóeszközök is használhatók. A gumiabroncsok kopása meghatározható és extrapolálható próbapadi tesztekkel vagy valós közúti forgalomban.

Cs.A.-Ő.P.

Cikkünk megírását az InterCars támogatta.

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.19
A külső design alapján egy erőteljes és stílusos SUV rajzolódik ki, a frissítést követően a modell....
2024.04.19
Az idei első negyedévben megkötött teljes körű casco-szerződések átlagdíja 206 900 forint volt, 5,9....
2024.04.19
A kvalifikációt az első szakaszt követően negyedórára félbe kellett szakítani, mivel lángra kapott....
2024.04.19
A Mazda Motor megkezdte a MAZDA MX-30 e-SKYACTIV R-EV európai modelljének sorozatgyártását a....
2024.04.19
A hétvégén a Róma mellett található Vallelunga versenypályán kezdődik a túraautósok....
2024.04.19
A sanghaji aszfaltcsíkon öt év után rendeznek újra F1-es versenyt. ..
2024.04.19
Két ember meghalt, miután három autó összeütközött a XVIII. kerületben, a 4-es főút Liszt Ferenc....
2024.04.19
Ideiglenes kényszermegoldásokkal hozná versenyképes pozícióba az európai gyártókat az Európai....
2024.04.18
Vadat gázolt egy autó Fertőboz és Hidegség között - írja a Katasztrófavédelem az esti tíz után. ..
2024.04.18
A HangZóna mai vendége Piri András, a Q-Service partnerhálózati vezetője, a Young Car Mechanic....