ADAC
A 7 fok alatti hőmérsékletre ajánlott téli gumit az oldalfalba préselt hópehely szimbólum mellett a számos lamelláról lehet felismerni, amelyek megfelelő tapadást biztosítanak havas és jeges körülmények között. A téli abroncsok a nyáriaknál lágyabb gumikeverékből készülnek, amelyek a fagypont alatti hőmérsékleten sem keményednek meg, így biztosítva a tapadást és a rövid fékutat.
A felhevült nyári aszfalton azonban a téli keverék ugyan nem olvad meg, de erős igénybevételkor – vészfékezés, tempós kanyarvétel – kenődik, ezért az autó nemcsak a menetstabilitását veszti el, hanem jóval később képes megállni, mintha nyári abroncs lenne rajta.
A német autóklub, az ADAC erre vonatkozóan komoly teszteket végzett, és a szakemberek megállapították, hogy 30-36 fok közötti hőmérsékletű aszfalton a nyári abronccsal szerelt tesztautó 100 kilométeres sebességről 36,3 méteren megállt, de ugyanez a kocsi ugyanilyen sebességről téli abronccsal fékezve még 36 kilométeres sebességgel haladt, és még 5,6 méter kellett ahhoz, hogy megálljon.
Most képzeljük el, mekkora lehet a különbség a kánikulában felforrósodott aszfalton, főleg, ha autópálya-tempóban még inkább felmelegszik az abroncs.
Ezért az ADAC külön felhívja a figyelmet arra, hogy a téli gumiabroncsok különösen veszélyesek, ha nagy sebességgel vagy magas aszfalthőmérsékleten használják őket, hiszen a nagy sebességek túlmelegedést okozhatnak, ami súlyosan rontja a gumiabroncs teljesítményét.
Forrás: dasblog.hu
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!