hibrid

Hyundai Tucson hybrid teszt

2021.05.06.

Az eladási darabszámokat nézve úgy tűnik, a vásárlóknak bejön a Tucson új, világító ábrázata, a modell sikeres a magyar piacon is. Hibridként 230 lóerős összteljesítménnyel, elsőkerék-meghajtású változatban tettem próbára és nem bántam meg.

 

Jól néz ki

A Hyundai húzott egy merészet, olyan arcot rajzolt a Tucsonnak, amivel egyértelműen kilóg a szabadidő-autók tömegéből. A világító hűtőmaszk teljesen egyedi (öt-öt részes, szárnyszerű LED-es menetfény határolja), ahogy az oldalsó papírhajtogatott törések, duzzanatok és a formás hátsó (a LED-es fényívvel) is végig gondolt dizájnmunkáról árulkodnak. A számok alapján úgy tűnik, bejött a szándék: 2021 első három hónapjában 622 Tucson talált gazdát Magyarországon.

Nekem elsőre - egy áruház folyosóján találkoztam vele - nem jött be, nem volt meg hozzá az alkalom, a képi háttér és a befogadás szándéka. Néhány hónappal később már barátibb lett a viszonyunk, beülve és kipróbálva pedig csak elismerően tudok nyilatkozni róla. Jó kocsi. Legalábbis a kipróbált hibrid változat. Erős, takarékos, kényelmes. Csak a 19-es kerekek miatt feszes felfüggesztésbe és a lanyha fékekbe tudok belekötni. Előbbi egy kisebb és magasabb oldalfalú mérettel megoldódik, utóbbi esetében pedig meg kell szokni a határozottabb fékezést.

Elődjéhez képest nőtt a Tucson, hossza 4,5 méter, szélessége 1850 milliméter, magassága 1653 milliméter (tetősínnel), tengelytávja 2680 milliméter (érdekes, hogy más földrészeken létezik egy nyújtott, 2755 milliméter hosszú tengelytávú változata a Tucsonnak, abból készül például a pickup is). Könnyű terepen (földutakon, mezőn) elboldogul, szabad hasmagassága 170 milliméter. A nehezen kibontakozó tavaszt nyitható panorámatetőn engedhetjük be, a Krell hifi hangzása tetszetős.

A csomagtartó nagy (rekeszekkel együtt mérve, alapáras defektjavítóval 626 literes), a hátsó üléspad 40:20:40 arányban dönthető (több fokozatban), ha szállítani kell vele, a kalaptartó sincs útban, van helye a padló alatt, ahol amúgy egy egész teszkós bevásárlókosár tartalmát elrejthetjük. Én pár kisebb bútort szállítottam vele úgy, hogy a méretes hokistáskámnak is maradt hely benne, lehajtott ülésekkel 1795 liternyi hellyel gazdálkodhatunk.

A kijelzők és műszerek a legutóbbi digitális trendet követik, a kép tűéles, a processzor gyors, a 10,25 hüvelykes műszerfali kijelző testre és ízlésre szabható, a szintén 10,25 hüvelykes középső kijelzőn pedig jól megfér egymás mellett a Waze, a Spotify és a fedélzeti menü. A Bluetooth egyszerre két telefont is képes az autóhoz kapcsolni. Hagyományos gomb vagy kapcsoló nincs a műszerfalon, mindent érintésérzékeny kapcsolókkal vezérelhetünk. Könnyen (persze, rossz úton folyton mellé nyúlunk, de ennek is megvan a maga romantikája) és többé kevésbé biztonságosan. Az anyaghasználat példás, kárpit jutott a műszerfalra is, az ülések kényelmesek.

A szellőzés, fűtés kellemes, van ülés- és kormányfűtés, a tolatókamera képe mindig tiszta és éles, fura viszont, hogy a hátsó ablaktörlő felülről lefelé dolgozik. Kis területet takarít és a képbe még belerondít a hatalmas és önérzetes Hyundai logó is.

Takarékos és erős 

Halk az autó, a hangszigetelés kiváló. Már a 180 lovas motor sem piskóta, de a villanymotor erejével kiegészített 230 lovas összteljesítmény sokat sejtet. Csalóka ám a hibrid Tucson. Hiába a sok lóerő, az embernek nincs kedve agyonhajszolni. Sokkal inkább a kényelmes kocsikázás igénye keríti hatalmába a sofőrt. Nem a sietés, hanem az elegáns türelem a karaktere. Ha kell, megy a gép - ilyenkor az addig szótlan motor kiereszti egyáltalán nem szép hangját -, de sokkal üdítőbb az 5,5 literes átlagfogyasztásra összpontosítani. Közel 800 kilométeren át hajtottam, jártam vele autópályán (nem sokat, mintegy 100 kilométert) és országúton, városban és fővárosban, fűtöttem és klímáztam, a vége mégis ennyi lett: 5,5 liter 100 kilométerenként. Ha azt mondom, hogy a hármas Prius ugyanilyen használat mellett 5,4 litert fogyasztott 100 kilométerenként, akkor elmondtam mindent. Nem, Ildikó?

A négyhengeres, turbós benzinmotorhoz 44,2 kW-os villanymotor csatlakozik, amelyet 1,49 kWh kapacitású lítium-ion polimer akkumulátor táplál energiával (önállóan csak 1-2 kilométeren át képes mozgatni az autót). Az összesített nyomaték 350 Nm (265 Nm + 264 Nm), ami határozottan ugrasztja meg az autót. Álló helyzetből 100 kilométer/óra sebességre kereken 8 másodperc alatt jut el az autó, végsebessége 193 kilométer/óra. Üres tömege 16 mázsa.

Szinte észrevehetetlen az átmenet a benzines és a villanyos hajtás között, a rendszer a lassulás és fékezés által termelt energiát összegyűjti és tárolja. Az akkumulátor töltöttségét többnyire 50 százalék körül tarja és gyorsan képes visszatermelni a gurulásra felhasznált áramot.

Nem kanyarművész

Futóműve elöl MacPherson, hátul multilink, ezzel nem is lenne baj, ha kissé puhábban rugózna. Viszont ezektől a malomkerekektől mit várunk? Nem billeg, nem bólogat, de rossz úton és merev keresztbordákon csúnyán felüt. A feszes futómű révén jó vezetni szerpentineken is bár nem kanyarművész. Nem is az a dolga. 

A hatfokozatú, hidrodinamikus nyomatékváltós automata elektronikus fokozatválasztójának a kapcsolgatását szokni kell. Nem vagyok a nyomógombos váltó híve, előfordult, hogy nem eléggé nyomtam meg a D-t vagy az R-t és nem abba az irányba indult el az autó, amerre szerettem volna. Nem veszélytelen. Jópofa a műszerfalon az indexkar működtetésével felugró - az irányjelzésnek megfelelő - oldalsó hátranéző kamera képe, amely a holttér megjelenítésével segít az előzésben, kanyarodásban. 

Zsebbe kell nyúlni

Jól felszerelt már alapból is a Hyundai Tucson: visszagurulásgátlót és lejtmenetvezérlőt, illetve automatikusan oldó elektromos rögzítőféket mindenképp kapunk, ahogyan sávtartót is, de a LED-es menetfényekért és a többi vezetésbiztonsági, akár félautomata vezetést is lehetővé tevő segédért már fizetni kell, vagy lehet megfelelő felszereltségi csomagot választani. Ködlámpát azonban a világ összes pénzéért sem kapunk, mert azt kihagyták a tervből, cserében a távolsági fény szépen szór oldalra is. Kedvezménnyel 7,999 millió forintért juthatunk legolcsóbban a Tucsonhoz (1.6 T-GDi, 150 lóerő), az automatikus váltóval szerelt hibrid ára 10,499 milliótól indul. Megnyugtatásul: a Hyundai öt év kilométerkorlát nélküli garanciát ad mellé (az akkumulátorra ennél is többet: nyolc évet vagy 160 ezer kilométert), a navigáció mellé pedig 10 évig ad ingyenes támogatást. Tesztautónk (2WD, Executive) kedvezményes listaára 12,699 millió forint. Extrák nélkül. Az összkerék-meghajtás felára nem vészes, 650 ezer forintot megér.

Kép és szöveg: Biró Csongor

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.24
Zivatarok alakulhatnak ki, az elsődleges veszélyforrást a villámlás jelenti, emellett esetenként....
2024.04.23
A japán filmtörténet, sőt, a világ egyik legsikeresebb animációs alkotása adott ihletet ahhoz az....
2024.04.23
Izgalmas és világszintű versenyeknek ad otthont a hétvégén a Balaton Park Circuit. ..
2024.04.23
A világgazdaság következő éveit, évtizedeit leginkább az elektromos autóipari forradalom határozza....
2024.04.23
A japán vállalat hivatalosan is bejelentette, hogy a jövő év végéig Thaiföldön mutatja be népszerű....
2024.04.23
A Volvo EX30 elnyerte a rangos Red Dot 'Best of the Best' formatervezési díjat. ..
2024.04.23
Kicsi a világ: szoktuk mondani, amikor egy rég nem látott ismerőssel találkozunk. De ki gondolta....
2024.04.23
Újabb légijárat indul Magyarország és Kína között, idén nyártól már egy hatodik kínai nagyváros,....
2024.04.23
Közel 450 kiállító több, mint 12 ezer négyzetméteren várja a szakembereket 2024. május 7-10. között....
2024.04.23
Súlyos baleset történt az M2-es autóúton Vác térségében kedd délután, a forgalmat megállították -....