Spanyolország

Imádják a spanyolok a fedélzeti kamerát, pedig nem sokra mennek vele

2020.04.04.

Spanyolországban hatalmas divat lett az autók műszerfalára felszerelt fedélzeti kamera, mely rögzíti mindazt, ami vezetés közben történik az úton. A kamerát annak ellenére szerelik fel sokan, hogy tudják: a balesetekről vagy annak áldozatairól készült videó rögzítése és sugárzása büntetendő cselekmény. Ráadásul a vitás közlekedési szituációkban készített felvételeket a bíróság sem fogadja el bizonyítékként – írja 20minutos.es spanyol hírportál autós rovata.

A fejlett technológia és az autókban elhelyezett elektronikus eszközök javíthatják a vezetés biztonságát, de mielőtt a műszerfalat teleaggatnánk újabb és újabb kütyükkel, érdemes meggyőződni arról, valóban hasznosak-e. Bizonyos esetekben ugyanis épp az ellenkező hatást érik el: veszélyforrást jelenthetnek magára az autósra és a közlekedés többi szereplőjére is.

A divatossá vált autós kiegészítő eszközök egyik a Dashcam, vagyis a fedélzeti kamera, amelynek használata számos vitát keltett már a spanyol közúti szabályozás során.

Ezeket a kamerákat általában a műszerfalra helyezik, tapadókoronggal a szélvédőhöz rögzítik, vagy beépítik a visszapillantó tükörbe. Az eszköz különféle funkcióval rendelkezhet: rögzíthet videót HD-minőségben, működhet Wi-Fi-ről, bekapcsolhat, amikor hirtelen fékez a jármű. A szolgáltatások tárháza szinte végtelen.  

Mire valók?

Az ilyen típusú kamerák nagyon hasznosak lehetnek például baleseti szituációk tisztázására. A felvételeket a biztosítók is használhatják csalások kiszűrésére. Az egyetlen „apró” probléma a jogi faktor. Vagyis az, hogy bizonyítani kell: a felvétel készítője a jognak megfelelően járt el, amikor videóra vett egy közlekedési helyzetet.

Néhány évvel ezelőtt Oroszországban nagy örömmel fogadták a fedélzeti kamerákat. Ott ugyanis a vitás közlekedési szituációkat kizárólag így lehetett hitelt érdemlően reprodukálni. A rendőri korrupcióról és a biztosítási csalásokról nem is beszélve. A kamerák terjedésével radikálisan csökkentek az ilyen típusú ügyek.  

Spanyolországban azonban más a helyzet. A kamera felszerelése ugyan nem illegális, de büntetést vonhat maga után, ha valaki menet közben igazgatja, programozza, kezeli. Hasonlóan a szabályozás a GPS esetében is. Ami az eszközzel rögzített képeket illeti, akkor nincs probléma, ha azok személyes célokra készültek.

A gond akkor van, ha a videókat bizonyítékként akarják használni egy bírósági tárgyalás során. Ezeket ugyanis a bíróság nem fogadja el, mivel a kamerák ilyen célú használata sérti a személyiségi jogokat Spanyolországban. Jelenleg kizárólag a rendvédelmi szervek jogosultak arra, hogy közterületen bárkiről felvételt készítsenek anélkül, hogy ahhoz előzetes engedélyt kérnének.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.19
Mostanában a szokásosnál is több szó esik a BMW legutóbbi 5-ös sorozatáról.  ..
2024.04.19
Az új BMW X3 a BMW Group dél-franciaországi, Miramasban működő tesztközpontjában a sorozatgyártás....
2024.04.19
A külső design alapján egy erőteljes és stílusos SUV rajzolódik ki, a frissítést követően a modell....
2024.04.19
Az idei első negyedévben megkötött teljes körű casco-szerződések átlagdíja 206 900 forint volt, 5,9....
2024.04.19
A kvalifikációt az első szakaszt követően negyedórára félbe kellett szakítani, mivel lángra kapott....
2024.04.19
A Mazda Motor megkezdte a MAZDA MX-30 e-SKYACTIV R-EV európai modelljének sorozatgyártását a....
2024.04.19
A hétvégén a Róma mellett található Vallelunga versenypályán kezdődik a túraautósok....
2024.04.19
A sanghaji aszfaltcsíkon öt év után rendeznek újra F1-es versenyt. ..
2024.04.19
Két ember meghalt, miután három autó összeütközött a XVIII. kerületben, a 4-es főút Liszt Ferenc....
2024.04.19
Ideiglenes kényszermegoldásokkal hozná versenyképes pozícióba az európai gyártókat az Európai....