hajózás

Kiemelték a legendás gőzöst, az 1917-ben épült Szőke Tiszát I. rész

2020.02.01.

Január utolsó hétvégéjén partra került a legnagyobb Magyarországon épült lapátkerekes gőzhajó, a 2012-ben elsüllyedt Szőke Tisza roncsa Szegeden, a tápéi kikötőben. Hosszú előkészítő munka után a vártnál kicsit tovább, csütörtök reggeltől vasárnap délutánig tartott a mentés, a hajó szárazra vontatása – semmit sem akartak kockáztatni.

A Szőke Tisza kiemelést több hónapos előkészítés előzte meg, a 2012-ben elsüllyedt, feneket ért és megdőlt roncsot tavaly októberben hozták a felszínre. Pontosabban tették újra úszóképes, vontatható állapotba, ami már maga is óriás munka volt. Ezt követően elvontatták a csónakkikötő bejáratától legtávolabbi pontra, oda, ahol a kiemelést tervezték. A hajótest köré vízforgató rendszert telepítettek, hogy a jégréteg ne okozhasson további károkat. Szerencsére nem voltak szigorú fagyok, így legalább az nem károsította tovább a hajótestet.

2012 tavaszán süllyedt el a Szőke Tisza.

Arra, hogy megmozdult, több olyan hír is megjelent a Szőke Tisza gőzösről, hogy a hajótestet feldarabolják, és egy hulladékudvarba viszik, de ez már a KÉSZ Csoport mentőakciójának része volt. – A parton a kárfelmérés után derül majd ki, hogy mennyire súlyos a helyzet, a Szőke Tisza jövőjéről csak ezután érdemes komolyan gondolkodni – nyilatkozta a MA-HARD Vízépítő Kft. ügyvezetője. Heizler Tamás egyben a roncsot tulajdonló Hajózásért Alapítvány egyik kurátora is, amit kifejezetten a gőzös megmentésére hoztak létre. (A közlekedés nem áll tőle messze, évekig sikerrel vezette a Porsche Szegedet.)

A szakember a kiemelés előtt azt hangsúlyozta, hogy nem lehet tudni, egyben marad-e a hajótest, de mindent megtesznek ezért. Kiderült, kiemelésére több szakértő is tett már javaslatot az elmúlt években, de senki sem tudta garantálni, hogy a gőzöst épségben kiemeli. A Szőke Tisza romjaiban is túlságosan nagy ahhoz, hogy elvontathassák a kikötőből a közelben található hajójavító sójához. Ehhez sokkal magasabb vízállás kellene, de olyankor a folyó sodrása is felerősödik, és nagy felelőtlenség lenne kockáztatni, hogy a Tisza főágában történjen valami váratlan a gőzössel.

2018 őszére csak ennyi maradt a gőzősből. A képre kattintva videó indul.

A szárazon eközben óriási munka kezdődött, a parton földből hatalmas rámpát építettek, és kialakították a műszaki feltételeket is. Nagy vonóerejű csörlővel, csigákkal és kötélzettel. Két csigasort alakítottak ki, ezekbe körülbelül 600 méternyi sodronykötelet fűztek be oldalanként, majd ezekhez csatlakoztatták a kötélzet speciálisan erre a célra gyártott további részeit. A kiemeléshez bekötési pontokat alakítottak ki a hajótestben és a szárazföldön is.

A 300 tonnásra becsült, erősen megrongálódott hajó egyenletes alátámasztása érdekében 15 felfújható ballont gyártattak. Ezek tíz méter hosszú és másfél méter átmérőjűek, egyenként akár 80 tonna teherbírásúak, hogy a test alatt gördülve segíthessék a kiemelést. Úgy tervezték, hogy legfeljebb 0,7 bar nyomású levegővel töltik fel a ballonokat, amelyeknek a nyomástól függően változik a terhelhetőségük. Tudták, hogy lesz olyan pont, ahol a gőzös alatt összeér a ballon gumifelülete, de kétoldalt a hajótestet megtámasztja majd.

2020 január 1-én már a tápéi kikötő végénél várta a kiemelést.

Tisztában voltak azzal, hogy a hajóval úgy kell bánni, mint a hímes tojással. Többek között azért, mert hiába úszott már, bőven volt még benne belül víz és iszap. Ezeket nem akarták előzetesen teljesen kiszivattyúzni, mert egyes helyeken továbbra is szivárgott a víz a hajótestbe. Azt feltételezték, hogy van valahol egy sérülés, jobb, ha nem bolygatják meg. A hajó a víz felszínén volt, tudták mozgatni, inkább nem kockáztatak. Hasonló okokból nem próbálták a megdőlt hajótestet vízszintesbe hozni, nehogy egy újabb vízbetöréssel szembesüljenek. 

Tudták, hogy napokig tart majd a kiemelés. Először abban bíztak, az lett volna az optimális, ha a ballonokon olyan könnyedén gördül a hajótest, hogy egy darabig munkagépek segítségével is lehet húzni. Természetesen a 200 tonnás csörlőkkel kontrolláltabban irányítható a műveletet, lassabb is sokkal, ám váratlan eseménynél könnyebb a beavatkozás.

Az egyik csörlő és a munkások étkező asztala a forró teával. Fotók: Kovács András

– A legnagyobb fejtörést az okozza, miként változik a hajótest dőlésszöge a vontatás során. A faránál fogva húzzuk a rámpára, körülbelül 130 centiméterrel van magasabban a bal oldala. Lehet, hogy a vontatás közben le kell állnunk kompenzálni a dőlést ahhoz, hogy folytathassuk a munkát – mondta előzetesen Heizler Tamás, a KÉSZ Csoporthoz tartozó MA-HARD Vízépítő Kft. ügyvezetője. Őket bízta mag a Hajózásért Alapítvány az 1917-ben készült legnagyobb magyar folyami gőzös megmentésével.

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.26
- Lezárták az M7-es autópálya Letenye felé vezető oldalát Balatonfürednél, ahol egy teherautó és....
2024.04.26
A YouTube-on jelent meg egy nem mindennapi felvétel, amin rendkívüli zajhatások közepette "görgőzi....
2024.04.26
Leküzdi még az árvizet is.   ..
2024.04.26
Frontálisan karambolozott egy busz és egy személyautó Sopronnál, a 8518-as út 26-os....
2024.04.25
A HangZóna mai vendége Rusznák András igazságügyi járműszakértő. ..
2024.04.25
Április 25-én a pekingi Auto China 2024 járműipari konferencián mutatta be legújabb fejlesztését a....
2024.04.25
Megszólalásig hasonlít a Citroen C5 Aircrossra és osztozik is majd technikai alapjain az új Opel....
2024.04.25
Több mint egy tucat elektromos autó hirtelen lángra lobbant egy Eibesbrunn melletti cég telephelyén....
2024.04.25
Több mint 20 év után megújult a márka logója és vizuális arculata – írja honlapján a német....
2024.04.25
Tudja mi a különbség a sales maneger, a business development manager és account manager munkakörök....