Akkumulátorok

Magnézium akksik váltják a lítium-ionosokat

2019.02.18.

Az E-Magic projekt keretén belül Karlsruhében magnézium alapú akkumulátorokat fejlesztenek. A lítium-ionos egységek utódjai a jobb energiasűrűségű és a Földön sokkal gyakoribb magnézium alapú energiatárolók lehetnek.

Az Európai Magnézium Interaktív Akkumulátorközösség (E-Magic) kutatóprojekt keretén belül lázas munka folyik a magnézium alapú akkumulátorok fejlesztésének terén. A Karlsruhe-i technológiai intézet, egy ulmi központ és egyéb más tudományos intézmények az alapötlettől a gyártásra kész megoldásig vizsgálódnak a magnézium anód alkalmazásának témakörében.

A magnézium alapú akkumulátorok egyik erőssége a lítium-ionos társakéhoz képest a jobb energiasűrűség. „A magnézium egy igen ígéretes anyag és az egyik legfontosabb utódjelölt a lítiumos stratégiát követően” – fogalmazott egy ulmi professzor.

A másik előnye a magnézium alkalmazásának, hogy nem formálnak elektrokémiai maradványokat az elektródákon. Ugyanakkor a legnagyobb kihívást a jó életartam jelenti: ez utóbbi még okoz fejtörést a kutatóknak.

A projekt résztvevői szerint a magnézium akkumulátorokat olcsóbb lesz gyártani a lítium-ionosokhoz képest, mivel ezen fém 3 ezerszer gyakoribb anyag a Földön a lítiumhoz képest. Ezáltal csökkenhet az iparág és a gyártók lítium függése (illetve megváltozhat pl. Kanada és Kína nyersanyagbeli szerepe is – utóbbi országban emberi léptékkel nehezen értelmezhető nyersanyagkészletek vannak olyan különleges anyagokból, amelyek szinte csak azon a vidéken fordulnak elő világszerte, ez pedig a legnagyobb fegyver lehet az elektromos autók forradalmában). Az EU által alapított Horizon 2020 programba illeszkedő E-Magic projekt összesen tíz tudományos intézet szakértőit fogja össze.

Forrás: 
www.springerprofessional.de

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.07.03
A hétszeres világbajnok Lewis Hamilton, a Ferrari hazai közönség előtt szereplő versenyzője volt a....
2026.07.03
Megduplázta japán eladásait márciusban a BYD, amely egyre nagyobb hangsúlyt fektet a külpiacokra az....
2026.07.03
Töretlen a BYD kínai autómárka szárnyalása a magyarországi újautó-piacon: az új energiákkal hajtott....
2026.07.03
Egyre nagyobb gyártótempóra kapcsol a BMW tavaly beindított, több mint kétmilliárd euró....
2026.07.03
Lewis Hamilton, a Ferrari brit pilótája volt a leggyorsabb a Forma-1-es Brit Nagydíj pénteki....
2026.07.03
Új fejezetébe lép a Joby Aviation és a Toyota Motor Corporation együttműködése. A függőlegesen fel....
2026.07.03
A vállalat történetének legátfogóbb modellfrissítését követően veszi kezdetét a sorozatgyártás. ..
2026.07.03
Rekordértékesítésről számolt be 2026 első félévében és június hónapban is a Geely Auto, amelynek....
2026.07.03
Június elején lezajlott a minden évben kiemelt akcióként hazánkban is megtartott ROADPOL „2Wheelers....
2026.07.03
Szeretne dobogóra állni a Hungaroringen Molnár Martin a brit Forma-3-as (GB3) versenysorozat....