közlekedésbiztonság

Ne ússz fel az esőben

2020.08.13.

A tavasz jellemzően nagyon csapadékos. A francia Közúti Kockázatok és Mobilitás Új Megfigyelőközpontja ezért készített egy tanulmányt a nagy zuhéval szembesülő járművezetők viselkedéséről.

 

A franciák közlekedésbiztonsági szakemberek által írt tanulmány azt mutatja be, hogy noha az autósok többsége aggódik, ha heves esőben kell vezetniük, a valóságban ugyanakkor nem változtatnak a hozáállásukon, és a sebességen sem.

Mi a járművezetők legnagyobb félelme a nagy esőzések alatt?

  • A láthatóság hiánya (51%)
  • Az út állapota (42%)
  • A féktávolság (41%)
  • A többi jármű sebessége (41%)
  • A jármű kormányzása (38%).

A vizsgált esetek egyharmadában a járművezetők alábecsülték a féktávolság megnövekedését, és ezzel veszélybe sodorják magukat és másokat is.

A tanulmány és a kapcsolódó kampány címlapja (forrás: preventionroutiere.asso.fr)

Milyen a járművezetők viselkedése nagy esőben?

A Megfigyelőközpont által készített tanulmány a járművezetők által kinyilatkoztatott és a valós viselkedéseket hasonlítja össze egy alkalmazáson keresztül. 2018 óta 69 ezer órányi adatgyűjtés történt 1 997 000 km-en lévő vezetés alatt, 1 473 sofőr bevonásával a tanulmányba.  A járművezetők nagy esőzések alatt átlagosan csupán 1 km/órával csökkentették a sebességet. Ugyanakkor a személyi sérüléssel járó balesetek előfordulásának kockázata megduplázódik esős időben, mivel a járművezetők alig módosítanak a sebességen ahhoz, hogy kompenzálják a tapadási veszteséget ill. a látóság hiányát.

Hogyan előzzük meg a bajt?

  • Tájékozódjunk előre az időjárási és forgalmi viszonyokról!
  • Ellenőrizzük az ablaktörlők, gumiabroncsok, világítás állapotát!
  • Alkalmazkodjunk a megváltozott vezetési körülményekhez! Csökkentsük a sebességet, növeljük a követési távolságot, kapcsoljuk fel a világítást!

 

A képek illusztrációk, egyes esetekben mesterséges intelligencia által generáltak.

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.08.30
Az export hajtja fel az elektromos járművek eladási számait Kínában, ám a belföldi kereslet elmarad....
2026.08.30
Kilencen megsérültek, az egyikük életveszélyesen, amikor egy autóbusz összeütközött egy....
2026.08.30
Első pillantásra talán csak egy kedves, dobozszerű városi kisautónak tűnik, ám a Suzuki e-SKY jóval....
2026.08.29
Az autókban eddig vezérlőegységek tucatjai irányították külön-külön a jármű funkcióit, ezt a....
2026.08.29
A több vármegyét érintő rendőri összefogás eredményeként elfogták azt a 24 éves szomori férfit, aki....
2026.08.29
Miközben Washington drákói, százszázalékos behozatali vámokkal sújtja a kínai autóipart, a Waymo....
2026.08.29
Augusztus 30-án, vasárnap hajnalban megindulhat a közúti forgalom a megújult északi felüljárón a....
2026.08.29
Idén Bécs különleges évfordulót ünnepel a Nemzetközi Közlekedési Lámpa Napján: 100 évvel ezelőtt....
2026.08.29
Az eset után órákig nem járt a 1-es villamos. ..
2026.08.29
Sugározni és gyártani továbbra is a BBC fogja, de a műsorvezetők kilétét még homály fedi. ..