közlekedésbiztonság

Érted vagyunk – Így viselkedjünk az autóban

2021.12.13.

Az autós utazás írott és íratlan szabályai.

Az autózásnak, mint minden tevékenységnek, megvannak a maga írott és íratlan szabályai, ha úgy tetszik az etikettje. Ki ne szörnyülködött volna utazás közben egyes autós társak viselkedésén, és ki ne vitt volna már olyan embert a saját autójával, aki nem viselkedett megfelelően… amit akár már a beszállás után néhány perccel meg is bánt.

Mai írásunkban nem fogunk olyan magatartásformákról értekezni, ami a kulturált viselkedéssel függ össze, hacsak nincs hatással a közlekedés biztonságára. Az egyszerűen csak neveletlenségnek nevezhető dolgokat, mint a szemetelés vagy az utastér bármilyen összekoszolása, ezúttal nem vesszük górcső alá.

Söfőrként

A sofőr elsődleges feladata, hogy vezesse az autót, méghozzá biztonságosan és a szabályok betartásával. A KRESZ nem nyilatkozik arról, hogy tilos lenne enni, vagy inni vezetés közben, de jól tesszük, ha lehetőség szerint kerüljük ezeket a dolgokat.

Most nem arról van szó, hogy egy hosszú út során nem ihatunk egy kis vizet, hiszen ezt mindenki megteszi. Néhány korty folyadék elfogyasztása abszolút belefér, főleg, ha ezt előre jól belátható útszakaszon tesszük meg és a lehető legrövidebb ideig vesszük le tekintetünket az útról.

De az ivás is rejtegethet veszélyeket. Nem ajánlott például forró italok, kávé vagy tea fogyasztása, kiváltképp olyan pohárból, amiből kilöttyenhet az ital. A forró folyadékkal való érintkezés ugyanis heves testi reakciókat válthat ki, aminek a vége indokolatlan fékezés, vagy gázadás, esetleg a kormány megrántása lehet, de bajba kerülhetünk a kiömlött ital takarítása közben is, hiszen addig bármi történik az úton, nem fogjuk észrevenni.

Enni sem tilos, mégsem ajánljuk. Az étellel nem csak koszt csinálunk az autóban, hiszen a zsíros kezünkkel összetapogatjuk a kezelőszerveket és óhatatlan, hogy ételdarabkák lepotyogjanak le, hanem az evés annyi ideig vonja el a figyelmünket az útról, ami komoly balesethez is vezethet. Járulékos hatásként a zsíros kormányon nem esik olyan biztonságos fogás, és így is okozhatunk balesetet.

Utasként

Autós utasként az elsődleges vezérelv, hogy ne korlátozzuk a sofőrt a biztonságos vezetésben. Vonatkozik ez a szabad kilátás akadályozására, a vakító tárgyak kézben tartására, de még a kommunikációra is, úgyhogy, ha lehet, akkor a régi sérelmeinket se akkor hozzuk fel, amikor autót vezet az illető. Ne bosszantsuk a vezetőt, igyekezzünk a kellemes légkör megőrzésére! Éjjeli utazáskor vegyük figyelembe azt is, hogy az utastérben felkapcsolt világítás tükröződést okoz az üvegfelületeken, így zavarhatja a vezetőt!

Törekednünk kell tehát arra, hogy az út a lehető legnyugodtabban teljen. Igaz ez akkor is, ha a rádió éppen a kedvenc slágerünket játssza: ne hangosítsuk fel túlzottan a zenét, mert a vezető számára a közlekedés minden zaja fontos információt hordoz, jusson eszünkbe például a mentőautónak, tűzoltóautónak való szabad út biztosítása.

Ne pakoljunk szét az autóban! A legtöbb korszerű jármű ma már számtalan kis rekesszel, tárolóhellyel rendelkezik. Próbáljunk meg rendet tartani az autóban is. Igyekezzünk a vezetőt zavaró tényezők minimalizálására. Zörgős kulcscsomók, leesés ellen nem biztosított tárgyak mind-mind veszélyt jelenthetnek ránk az autóban.

Hosszabb utakon érdemes fél szemmel a vezetőt is figyelni. Ha több száz kilométert utazunk, és befeledkezünk a telefonunkba, vagy egy jó könyvbe, talán észre sem vesszük, hogy vezető elfáradt. Ha a vezetőt nem zavarja, olvassunk nyugodtan utazás közben, de azért néhány percenként váltsunk is pár szót a sofőrrel, illetve javasoljunk pihenőt, ha fáradság jeleit látjuk rajta.

Csomagok

Fontos része a biztonságos autózásnak, hogy hirtelen fékezés esetén se repkedjenek csomagok az utastérben. Ezért minden holmit úgy kell betenni az autóba, hogy az ne tudjon elmozdulni egy vészfékezés során.

Tipikus hiba a kalaptartóra hanyagul elhelyezett tárgy. Nem muszáj annak nehéznek lenni, hogy kárt tudjon okozni. Elég, ha kemény anyagból készült és intenzív lassításkor előre repülve megüt valakit, vagy kiveri a szélvédőt.

Azokban az autókban, amelynél a csomagtér az utastérrel egy légtérbe esik (ezek a kombik, az egyterűek, mikrobuszok) ügyeljünk rá, hogy a csomagok a hátsó ülés felső szintjénél lehetőleg ne kerüljenek magasabbra. Ha ez nem megoldható, akkor mindenképpen használjunk csomagtér-elválasztó hálót, vagy egyéb biztonságos rögzítési megoldást!

Cikkünk megjelenését a Generali Biztosító támogatta.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.12
A nyolcszoros világbajnok 7,9 másodperccel előzte meg a Hyundai versenyzőjét, Ott Tänakot. ..
2024.05.12
A MÁV-Start a vakáció előtt már egy hónappal, május 13-tól az előszezoni menetrend szerint,....
2024.05.12
A kormány marad, de kecsesebb arcot kap és változik a fénytechnikája. ..
2024.05.12
A heti rajzunk készítője Kelemen István. Rajzának címe: Így marad tiszta az autó. ..
2024.05.12
Úgy tűnik, hogy a Toyota Gazoo Racing zakatoló vonatán nincs fék, ugyanis kiterjedt sport- és....
2024.05.12
Hat jármű sérült a közlekedési balesetben a Róbert Károly körúton – írta a katasztrófavédelem. ..
2024.05.12
Az elektromos autók iránti kereslet közelmúltbeli csökkenése arra készteti az autógyártókat, hogy....
2024.05.12
Különleges pályázatot írt ki külső szakértők számára a Toyota kutatóintézete: jelentős támogatással....
2024.05.12
Élénk, sárga színű, a nagyobb méretű járművek holtterére figyelmeztető matricákat helyez ki....
2024.05.12
A Nissan bemutatta a Townstar Evalia változatát, ami egy élvonalbeli kombi autó, amely egyaránt....