XXI. Magyar Borok Útja Rallye

A Kishegy gyomrában lévő családi pincészetet is meglátogat a Magyar Borok Útja Rallye

2016.08.25.

A Pócz borászat úgy épült be a hegybe, hogy ne bontsa meg az ökológiai egyensúlyt, harmóniába legyen a környezettel és az emberekkel, akik épp bort kóstolnak, vagy azon dolgoznak, hogy bor kerülhessen a pohárba. A pincészet mottója szerint “A jó bor a szőlőben kezdődik, a borász csak ronthat rajta.” A megújuló XXI. Magyar Borok Útja Rally versenyzői a balatonlellei állomáson a pohár nyitottabb felével találkozhatnak augusztus utolsó hétvégéjén, persze csak akkor, ha addig is sikeresen teljesítik az akadályokat…

A Dél-Balatoni Borvidéken kiemelkedő, festői szépségű Kishegy kiváló adottságokkal rendelkezik. A Pócz Pincészet története az alapító gyerekkoráig nyúlik vissza, aki már úgy műveli szőlőit, hogy egyszer unokáinak is át tudja adni a szakma szépségét. A 2007-ben elkészült borászat méltó otthona lett a birtokon megtermett szőlőknek. A Kishegy oldalába bevágott szőlőfeldolgozó-, erjesztő-, tároló- és a dongaboltíves érlelőpince a raktár szervesen kapcsolódik egymáshoz a Kishegy gyomrában. A föld klímának köszönhetően, a közel állandó hőmérséklet segít megőrizni borok minőségét hosszú éveken át. A kishegyi pince építése 2003-ban kezdődött, 2007-ben beszüretelték az első szőlőt, elkészült a kóstolóhelyiség és ma már a nyugodt pihenésért sem kell tovább mennünk, 6 fős vendégszobák gondoskodnak a kényelemről.

A birtokon végbemenő 4 fajta szőlőtermesztést az a borfilozófia tartja életben, miszerint “Átmenteni és megőrizni a borokban a szőlő íz-, zamatgazdaságát, gyümölcsösségét. Miután sok szőlőfajtával dolgozunk, ez kiváló lehetőséget ad a borásznak a magas minőségű Cuvée borok készítéséhez. Azt gondolom, a „Cuvée”-k jelenítik meg igazán a pincészet egyediségét, a borász ízlésvilágát és a borvidék kiváló adottságait.” - vallja Pócz József, az alapító.

Tavasszal a mandulafa virágzása még inkább a pincészetbe csalogat. (Kép forrása: Pócz Pincészet facebook)

Aki ellátogat a pincészetbe, betekintést kaphat, hogy pontosan melyik fajtával, hogy bánnak. A fehérbor készítésénél fontos szempont, hogy a borvidékre jellemzően átmentsék a szőlőből az illat-, zamatanyagokat, gyümölcsösséget a mustba és megőrizzék az erjesztés során a borban is. Ennek megfelelően a must tisztítás után az erjesztés kontrolált körülmények között történik. A rosé bort a kék szőlőfajták “előszüretéből” készítik. Amikor eléri a technológiai érettséget a fajta (Merlot, Cabernet Sauvignon, Kékfrankos), akkor a szőlőhajtásokról leszedik a “második” fürtöt. Bogyózás után a cefre a léelválasztóba kerül, 2-4 órás áztatás után préselik.

Tudtátok, hogy mi a klasszikus Siller titka? Póczéknál megtudhatjátok! A klasszikus siller úgy készül, hogy az egy időben érő fehér- és kék szőlő fajtákat együtt szüretelik és néhány napig héjon tartják, majd préselik. A kék szőlőt megfelelő érettségi állapotban szüretelik. A szőlő bogyózás után az erjesztő tartályba kerül. A cefre lehűtve 3-4 napot „pihen”, ez után préselik. A mustot tisztítás után hűtve erjesztik. A vörösbor készítésénél a nap érlelte fürtök bogyózás után az erjesztő tartályba vagy erjesztő kádba kerülnek. A cefrét fajtától, minőségtől függően 3-6 hétig héjon erjesztik,- közben rendszeresen csömöszöljük-, hogy a borok színanyagban, tanninban gazdagok legyenek. Az erjedést követően kezdetét veszi a préselés. A könnyedebb vörösborok acéltartályban, a testes, nagy vörösborok 225 l-es Barrique hordókban érlelödnek. A tulajdonosok fontosnak tartják a biológiai almasav bontást minden vörösbornál, mert csak így lesznek finomak, bársonyosak.

Már látjuk magunkat a székeken. (Kép forrása: Pócz Pincészet facebook oldala)

 

 

A fürtöknek látni kell a napot…

A szőlőtermesztést nem is tudnák másképp elképzelni a Pócz Pincészeten. Hiszen úgy tartják, hogy csak a gondosan művelt, jó kondícióban lévő szőlőtőke képes ellenállni a kórokozóknak, kártevőknek és az időjárás viszontagságainak. A szőlő metszését az ápolási munkákat nagy gondossággal végezik A szőlők lombozatának egészségesnek, szellősnek kell lennie, mert csak így szüretelhetnek róla aranysárga fürtöket. A termés mennyiségét tudatosan szabályozzák metszéssel, és ha szükséges “zöld szürettel”, a fajtának, az évjáratnak és a várható bor minőségének megfelelően. Minden munkaművelet a minőségi szőlőtermesztést és a minőségi borkészítést szolgálja. A szüretet mindig a szőlő legoptimálisabb érettségi állapotában kezdik meg. Az érett fürtöket műanyag ládákba szedik, hogy törésmentesen kerüljenek be a szőlőfeldolgozóba.

Az itteni talaj, amiben gyökereznek löszös, agyagos kissé meszes – Kishegy – , löszös alap, barna feltalaj – Kokashegy – és mind ehhez a csodálatos Balaton egy karnyújtásnyira. Ez a mediterán környezet a magas minőség záloga. A szőlő sorközöket gondosan kaszált (mulcsozott) természetes gyomflóra borítja, ami remek ”búvóhelyet” biztosít a környezetbarát műveléshez szükséges – a szőlő számára hasznos rovaroknak, ragadozó atkáknak. A vegetációs időszakban környezetkímélő technológiával, a növényvédelmi munkák biztonságosan és időben elvégezhetők. Szüretkor a szőlő kiszállítása a mulcsozott sorokból nem jelent megoldhatatlan feladatot.

Ki tudna ellenállni ennek az ízelítőnek? (Kép forrása: Pócz Pincészet facebook oldala)

Érdemes tehát meglátogatni ezt a dél parton fekvő bájos vidéket is, aki esetleg mégsem tudja személyesen ezt megtenni, az online is megrendelheti kiszemelt póczi borát a pincészet saját webshopján keresztül. A XXI. Magyar Borok Útja Rallye augusztus utolsó hétvégéjén fedezi fel a Balatoni Borrégiót, ahol meglátogatjuk a Kishegy gyomrában fekvő Pócz Pincészetet is. A XXI. Magyar Borok Útja Rallye-val kapcsolatos legfrissebb hírek az Autószektor kiemelt rovatában, továbbá a rendezvény honlapján (www.borokutja.hu) és Facebook oldalán olvashatók.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.20
Az Energiaügyi Minisztérium közleménye szerint márciusban 80 százalékkal nőtt az értékesítés 2023-....
2024.04.20
A TCR World Tour egyetlen magyar versenyzője az első helyről indulhat a szombati első futamon....
2024.04.20
A címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull versenyzője volt a leggyorsabb a ....
2024.04.20
Rendkívül izgalmasan alakul a rali-vb szezon második aszfaltos versenye, ugyanis még Ogier is....
2024.04.20
Megközelítette az 1500-at a hazánkban a tavaly eladott kínai autók száma és ebbe nem számoltuk bele....
2024.04.20
Azt gondolta, jó ötlet felmászni a méregdrága szupersportkocsira. ..
2024.04.20
A negyedik helyről rajtoló Max Verstappen, a Red Bull címvédő és háromszoros világbajnok....
2024.04.20
Németországnak nem sikerült elérnie kitűzött klímaterveit, úgyhogy egészen szokatlan tervekkel....
2024.04.19
A debreceni autógyárát érintő társasági szerződést kötött a BMW Group a Lufthansa légitársasággal,....
2024.04.19
Koldus vagy királyfi, aki belépett? Örök dilemma ez ékszerüzletben, autókereskedésben,....