e-autó
Benzin helyett napenergia
Szupertakarékos belsőégésűvel kezdtek és sikeresek voltak, két éve elvetették a benzint és átálltak a napenergiára, vagyis eco-marathon versenyről Solar Challenge-re váltottak. A Kecskeméti Egyetem MegaLux autója 2015-ben Ausztráliában rendezett World Solar Challenge-n hetedeik lett, idén októberben pedig minden korábbi eredményüket felülmúlva szerepeltek a Sasol Solar Challenge-n.
A 2016-os dél-afrikai futamon harmadik lett a Pallasz Athéné Egyetem MegaLux autója és a kecskemétiek megkapták a legsikeresebb első alkalommal versenyző csapat díját is, sőt, harmadszorra is dobogóra kerültek azzal, hogy ők kapták a Nemzetközi Napelemes-autó Szövetség elismerő díját, mely annak jár, amelyik legjobban példázza az ISF küldetését: Figyelemfelhívás a fenntartható közlekedés fontosságára, az innovációra, és a mérnöki szemléletű technikai sport népszerűsítésére.
Defekt és antennatörés
Nehezen indult a dél-afrikai Sasol Solar Challenge a verseny a magyar csapatnak: ők is könnyedén rajtoltak a légiesen lengetett zászló alatt. A napelemes autók mezőnyét kísérőmotorok, furgonok és terepjárók is népesítették, némelyik csapatnak több is jutott belőle. Szélkerekekkel, legelőkkel, hegyekkel és tengerparttal tarkított tájakon haladtak, de sem a szűkös kabinban ülő pilótáknak, sem a kísérő kocsikban állandóan műszereket figyelő és adatokat elemző csapattagoknak nem jutott sok idő a nézelődésre.
Hiába a csodás táj, nem indult jól az első etap a magyar csapatnak: akadt gond az akkumulátorral, mely nem volt képes tárolni a napból nyert elektromos energiát, ráadásul a műszerek sem jelezték a töltöttségi szintet, vagyis hogy mennyi még a tartalék, letört a cb-antenna és gumidefektet is kaptak.
Minden jó, ha vége jó
A kecskemétiek napelemes autója és a tizenkét fős csapat végül nagyon jól szerepelt Dél-Afrikában, ahol Kutasi Zoltán vezetésével telejsítették a Pretoria és Fokváros közötti távot és napelemes autójukkal alaposan túlszárnyalták előzetes számításaikat, a kalkulált háromezer kilométert. Szénszálas kompozit anyagból készült, 130 km/órás tempóra képes és 170 kg-os tömegű járművük tetején hat négyzetméternyi napelem gyűjtötte az energiát, lítiumion akkumulátora pedig tárolta a felesleget, pontosabban a tartalékot.
Ember és technika is jól vizsgázott, mert 4033 kilométerrel sikerült elérniük a MegaLux autóval, amivel háromszoros dobogósok lettek. A sikeres befejezés után jött a mezcsere, és a mezőny többsége nem úszta meg szárazon a tengerparti célban, ahol kisebb felfújható gumimedencébe ugrottak a csapattagok, akik alaposan megizzadtak az utolsó métereken a kocsitolásban.
Rengeteg munka és tudás van a MegaLuxban és a magyar csapatban, mely azért is megérdemli az elismerést, mert a világ legjobbjaival szemben is megállta a helyét, annak ellenére, hogy a győztes hollandok éves költségvetése sokszorosa a kecskemétieknek.
A 2016-os Sasol Solar Challenge végeredménye
Csapat neve Jármű neve Megtett út
Delft University of Technology Nuon Solar 4716,7 km
Tokai University Tokai Solar 4544, 2 km
Kecskemét University GAMF Solar 4033, 2 km
North West University NWU Solar 3525,9 km
Lodz University of Technology Lodz Cruiser 2817, 8 km