Kína

Mind számottevőbb a kínai jelenlét Európában

2013.12.06.

Az elmúlt két évben 60 százalékkal nőtt az Európában befektető kínai cégek száma, melyek egyre több munkahelyet teremtenek a kontinensen, ugyanakkor a veszteséget elkönyvelő vállalatok száma is nő - hangzott el péntek délelőtt Sanghajban az Európai Kereskedelmi Kamara (EUCCC) helyi tagozatának rendezvényén.

Az EUCCC meghívására Csang Haj-jen, az Antwerpeni Egyetem menedzsment karának európai-kínai központját vezető professzora ismertette a kínai tulajdonú vállalatok európai jelenlétéről szóló 2013-2014-es jelentést.

A több mint 80 oldalas átfogó tanulmány szerint jelenleg 35 országban több mint 7300 kínai cég van jelen Európában, számuk két évvel ezelőtt még csupán 4500 volt. Emelkedett az ezen cégek által foglalkoztatottak száma is, 2013-ra a 2011-es 21 ezer hatszorosára, 124 ezerre nőtt. A kontinensen jelen lévő kínai cégek működési bevétele és eszközértéke is bővült, mindkettő átlagosan ötszöröse ma a két évvel korábbinak. Az Európában működő cégek maguk is növekedést mutatnak: átlagosan ma már 22 embert foglalkoztatnak, szemben a korábbi 15-tel. A cégek jelenlétének erősödésével a veszteséget elkönyvelők száma is nő, az a két évvel ezelőtti 36 százalék után idén már  47 százalékot teszi ki.     

Csang arra is rámutatott: az Európában beruházó kínaiak fele saját vállalatot alapít, másik fele inkább vegyesvállalattal próbálkozik. Utóbbiak fele leggyakrabban kínai partnerrel szövetkezik, s csupán egynegyedük lép közösségre helyi társsal - mondta az Antwerpeni Egyetem professzora.

A statisztikákból egyértelműen azt mutatja: a kínai vállalatok 2011 óta fokozták európai felvásárlásaikat, elsősorban a tudásintenzív iparágakban és high-tech termékek gyártásának terén, valamint a szolgáltatási szektorban. Az elmúlt két évben főként Nyugat- és Észak-Európában erősítettek, de a termelővállalatok az alacsonyabb költségeket ígérő közép- és kelet-európai országokban is növelték befektetéseiket. Utóbbiakban jellemzően a fogyasztási és ipari cikkek ágazataiban, valamint az alacsonyabb fokú technológia terén aktívak a cégek - mondta Csang kérdésre válaszolva.     

A legtöbb kínai tulajdonú cég Romániát, Németországot és Szerbiát választotta székhelyéül, Magyarországon az összes vizsgált cég 6 százaléka található - derül ki az adatokból. Miközben a legkevesebb kínai tulajdonú céget, az összesnek mindössze négy százalékát az észak-európai régió jegyzi, a vállalatok eszközállománya viszont ott a legmagasabb, az összesített 88 milliárd euróból 48 milliárd ott összpontosul.

A kereskedelmi minisztérium legfrissebb statisztikái szerint Kína teljes külföldi közvetlen befeketéseinek 2011-ben hat százaléka áramlott Európába, miközben tíz évvel ezelőtt ez az érték még csupán 3 százalék volt - emelte ki Csang, aki szerint a befektetések gyarapodása a jövőben is folytatódni fog.

MTI

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.18
Vadat gázolt egy autó Fertőboz és Hidegség között - írja a Katasztrófavédelem az esti tíz után. ..
2024.04.18
A HangZóna mai vendége Piri András, a Q-Service partnerhálózati vezetője, a Young Car Mechanic....
2024.04.18
A rendőrség kijelölte a péntek reggeltől szombat reggelig tartó ellenőrzések helyszíneit - írja a....
2024.04.18
A Hyundai az éllovas ezen a furcsa sztrádán.   ..
2024.04.18
A gyermekek önállóan alapvetően gyalogosként vagy kerékpárosként vesznek részt a forgalomban, míg....
2024.04.18
Elsősorban szórakoztató divattermék és csak másodsorban autó az új Mini Countryman. Ez persze nem....
2024.04.18
A Peugeot tovább szélesíti a teljesen vagy részben elektromos modelljei számát, hiszen a kizárólag....
2024.04.18
A Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. Zöld....
2024.04.18
Nagyra értékeli a Széchenyi István Egyetem elmúlt években megvalósult fejlődését dr. Glenn Tiffert....
2024.04.18
A Maserati „Folgore Day” névre keresztelt nagyszabású eseményén mutatta be első 100%-ban elektromos....