Kína

Önvezető kisautók szállítják ki az interneten vásárolt árucikkeket Kelet-Kínában

2019.08.19.

Vezető nélküli, ötödik generációs (5G) technológiával működő autókat állítottak szolgálatba Kelet-Kínában az internetes rendelések gördülékenyebb kézbesítésére - olvasható egy hétfőn közzétett cikkben a China Daily kínai pártlap internetes oldalán. 

A távol-keleti ország keleti részén található Csiangszu tartomány székhelyén, Nankingban a múlt hétvégén kezdték meg működésüket a csaknem fél méter magas, fehér kisautók a Suning kínai e-kereskedelemmel foglalkozó óriásvállalat egyik helyi leányvállalatának szolgálatában.

Az önvezető kisautókba helyezett árucikkekhez a megrendelő egy egyedi jelszó segítségével juthat hozzá, amelyet azután kap meg, hogy a bepakolt jármű útnak indul. A megadott címre érve a kisautó üzenetben értesíti a vásárlót.

Fotóillusztráció

Ling Jün-fej, a Suninghoz logisztikai kutatóintézetének vezetője elmondta: az önvezető kézbesítő jármű egy 2018 áprilisa óta működő, hasonló autó tovább fejlesztett változata. A fejlesztéseknek köszönhetően a kisautó vezetési teljesítménye nagy mértékben javult: képes magától értelmezni a közlekedési lámpák jelzéseit, érzékelni és elkerülni a 100 méteren belül lévő akadályokat. Az átlagsebességét is növelni tudták, ami így óránkénti 8 és 15 kilométer között alakul - tette hozzá Ling.

Az önvezető kisautók helyzetét egy vezérlőközpontban figyelik folyamatosan, ha pedig egy jármű valamilyen problémába ütközik vagy túl hosszú időre leáll, figyelmeztetést küld a központ technikusainak, akik szükség esetén kézi vezérlésre átállítva át tudják venni az irányítást az autók felett - magyarázta, kiemelve: az 5G adta nagyobb sávszélességnek és alacsony késleltetésnek köszönhetően a járműveket kézi vezérléssel félre lehet állítani az útról, majd a probléma megoldása után újra vissza lehet őket kapcsolni automata működésre.

A jövőben a vezérlőközpontból több száz önvezető autót tudnak majd irányítani és összetettebb helyzetekben is alkalmazhatják őket - mondta Ling, példaként említve a liftekkel és az portákkal való interakciót.

MTI

 

Az oldal fő támogatója

 

2026.03.28
Az év első negyedében jó szokás szerint összegyűjtöm azokat az autókat, amik kerek évfordulót....
2026.03.28
Néhány hete robbant a hír: a világ egyik vezető autógyártójaként és az új energiás meghajtások....
2026.03.28
Sokan, sokféleképp megpróbálták már csillapítani az autókba beszűrődő gördülési zajt, de a....
2026.03.28
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) utóvizsgálatot indított a Wizz Air-nél, a versenyhatóság pénteki....
2026.03.28
Bár Magyarországon ritka a kemény tél (utoljára 2012-ben volt komoly), idén kijutott nekünk a....
2026.03.28
Hétfő reggeltől engedélyhez kötik az autóbuszok behajtását a Gellérthegy térségébe - közölte a....
2026.03.28
Péntektől minden külföldi rendszámmal rendelkező gépjármű sofőrje 2,012 eurót fizet majd a....
2026.03.28
Súlyos közlekedési baleset történt szerdán este a Tiszacsernyő és Kistárkány (Tőketerebesi járás)....
2026.03.28
Andrea Kimi Antonelli, a Mercedes olasz versenyzője nyerte a Forma-1-es Japán Nagydíj szombati....
2026.03.28
Eddig sok autó „biztonságosnak tűnt”, miközben kritikus helyzetben magára hagyta a sofőrt. A Euro....