Rekordszámú elektromos autót értékesítettek tavaly a világon

2018.05.30.
Az IEA (International Energy Agency) statisztikái szerint forgalomban lévő hárommillió elektromos autóból 1,23 millió Kínában állt szolgálatba, 760 ezer az Egyesült Államokban és 820 ezer Európában van forgalomban, míg a világ fennmaradó részén 300 ezer. Az elektromos autók forgalomba helyezésében Norvégia érte el a legmagasabb arányt 2017-ben, 39,2 százalékosat. A második legnagyobb arány Izlandon volt, 11,7 százalékos, a rangsorban harmadik Svédországban pedig 6,3 százalékos - írja az MTI. A szám szerint legnagyobb piacon, Kínában 2,2 százalék volt tavaly az elektromos autók részesedése a forgalomba helyezésekben. Németország 1,6 százalék, az Egyesült Államok 1,2 százalék, Japán pedig 1,0 százalék forgalomba helyezési arányt ért el. A villanykutak száma mintegy harmadával nőtt tavaly. A magán és vállalati használatú elektromos autó töltőállomások száma már megközelítette a hárommilliót, a nyilvános villanykutaké pedig 430 ezerre rúgott. Az utóbbiak mintegy negyede, 112 ezer volt a sűrűn lakott területek kellő mértékű ellátásához és az elektromos autók hosszú távú használatához elengedhetetlenül fontos gyorstöltő állomás, úgynevezett villámkút. Az IEA becslése szerint a világszerte már érvényben lévő és még várhatóan érvénybe lépő ösztönzők és támogatások hatását figyelembe véve 2030-ig 125 millióra nőhet a forgalomban lévő elektromos autók száma. Amennyiben azonban sikerül megvalósítani az EVI elektromos jármű kezdeményezés EV30@30 programját, ami 30 százalékos forgalomba helyezési arányt tűzött ki célul 2030-ra, a forgalomban lévő elektromos autók száma elérheti a 220 milliót is. Az EVI tagjai Kanada, Kína, Finnország, Franciaország, Németország, India, Japán, Mexikó, Hollandia, Norvégia, Svédország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok. A program végrehajtását az IEA koordinálja. A villanykutak száma 2030-ra az IEA becslése szerint tíz százalékkal haladja majd meg a forgalomban lévő elektromos autók számát. A magánhasználatú töltőállomások aránya csökken majd, mivel egyre többen vásárolnak majd elektromos autót azok közül is, akiknek nincs sem saját garázsuk, sem saját parkolóhelyük. Ezzel szemben viszont a munkahelyeken egyre több töltőállomás válik majd elérhetővé az alkalmazottak számára. Az elektromos autók elterjedésének a kilátásai nagyban függenek néhány kulcsfontosságú nyersanyag, így a kobalt és a lítium elérhetőségétől, valamint az akkumulátor technológia fejlődésétől - jelzi az IEA tanulmánya. Az EV30@30 program megvalósításához még a technológiai fejlődést figyelembe véve is huszonötször annyi kobaltra lesz szükség mint manapság.

640 lóerős királyt avattak az Aston Martinnál

2018.05.30.
2017-ben az Aston Martin rekordnak számító, negyedmilliárd fontos plusz profitra tett szert, miután eladásai először lépték át az 5 ezres küszöböt 2008 óta. A 2018-as márciusi, Genfi Autószalonon Andy Palmer elnök elmondta, sikerült stabillá tenni a céget, és egy új fejezet kezdődik a Second Century Plan névre keresztelt fejlődési ütemtervben. A DB11-es modellcsalád 610 lóerős, V12-es motorral szerelt változatától búcsúzunk a modell harmadik évében. A trón azonban nem üresedik meg, hiszen az Aston Martin Racing (AMR) keze nyomán 639 lóerős kivitellel búcsúzik az általunk Genfben meglesett, 5.2-es erőforrás. Nyomatéka megmaradt a lenyűgöző, 700 Nm-es szinten, azonban 0-100-as sprintideje két tizedmásodperccel 3,7-re csökkent. A sebességváltó fokozatait újra osztották, emellett finomítottak a karosszérián és a kipufogórendszeren is. A komoly, 334 km/órás végsebességhez 255 és 295 mm széles abroncsok, 20 colos felnik, elöl 400, hátul 360 mm átmérőjű féktárcsák tartoznak – 6, illetve 4 dugattyús féknyergekkel! A kizárólagos hátsókerékhajtáshoz széria az adaptív lengéscsillapítás, a rajtautomatika és a stabilitáskontroll. Az Aston Martin Racing nemrég létesített új tesztközpontot a Nürburgringen, így nem volt indokolatlan a csúcsmodellt ehhez kapcsolódóan bemutatni. A VIP vendégek és az újságírók övezte megnyitó az Aston Martin Festival keretén belül zajlott. A létesítmény teljeskörű támogatást nyújt az ügyfeleknek, vezetéstechnikai oktatások és nürburgringi taxi szolgáltatás is szerepel a terítéken – természetesen 600 lóerő felett. A szerviz terén képesek helyben kiszolgálni a vérbeli ritkaságokat is, nevezetesen a One-77, a Vulcan és a nemrég bemutatott Valkyre modelleket is. Az AMR gárda keze nyomán még több teljesítményorientált modell érkezhet a jövőben, mindegyik szériából terveznek egy AMR verziót is a 2017-es, genfi bejelentések alapján – a már meglévő Vantage AMR és AMR Pro mellet hamarosan a Rapide-ból is. Andy Palmer elnök megjegyezte, idejét látták egy erősebb változat bemutatásának, az 5,2 literes motorban rejlő lehetőségek kihasználásának. Mivel a DB11 2016-ban debütált, jó ötlet volt egy átdolgozott csúcsverzió piacra dobni. A koronát viselő királymodell így nemcsak színesíti a kínálatot, de kétség kívül a korábbi ínyencségekhez hasonlóan a gyűjtők nagy kedvencévé válik idővel. A nagy elismerések közé tartozik egyébként például a francia Aston Martin klubba való bekerülés, erről a 2018-as párizsi Rétromobile-on tudtunk meg többet. Nos, egy ilyen 639 lóerős ritkasággal ez sem lesz annyira nehéz! Hiszen egy 100 darabos különkiadás is készül a DB11 AMR-ből: három féle, egyedi dizájncsomagokból választhatunk. Az alapár ilyenkor meghaladja a 200 ezer fontot… Akik még tovább szeretnék fokozni az alapmegjelenést és a versenyzős életérzést, azoknak karbon motortakaró burkolat, karbon kormánykerék és egyedi hátsó légterelő jár – természetesen felár ellenében. Az egyedi bőröndszett most is elérhető, a táskák méreteikben igazodnak az autóhoz, no és persze milliós nagyságrendű árukkal sem állnak távol attól. Az alapjaiban véve inkább kényelmes, mint sportos márka egyedülálló vezetési élménnyel jutalmaz. A kínálat oszlopos részét jelenleg a James Bond-inspirált Vantage és a DB11 alkotja V8-as és utóbbihoz opcionálisan elérhető V12-es motorral. A DB11 kiszállításai 2018 második felében kezdődnek. Németországban például közel 220 ezer eurót kell érte leszurkolni, ezt csak növelni lehet az extrákkal.

Rali Eb: Herczigék új versenybenzinnel indulnak Görögországban

2018.05.30.
A négyszeres abszolút magyar bajnok pilóta és navigátora, Ferencz Ramón a márciusi nyitányon hatodikként végzett az Azori-szigeteken, majd defektje ellenére 11. lett május elején a Kanári-szigeteken. A MOL Racing Team színeiben versenyző magyar páros Skoda Fabiájába az Akropolisz-ralin Hi5 elnevezésű, nemzetközi szabványoknak megfelelő versenyüzemanyag kerül. A MOL és a Hexán közös szakértői csapata 2015-ben fejlesztette ki a MOL Racing Fuel RST üzemanyagot, amely a nemzetközi szövetség, az FIA előírásainak megfelelő, kifejezetten versenyfelhasználású benzin. A MOL elsőgenerációs versenybenzinével szemben az új, Százhalombattán kifejlesztett Hi5 üzemanyag sokkal inkább koncentrál az FIA R5 géposztályú versenyautók motorjainak az elvárásához. Az üzemanyag nemcsak a csúcskategóriás motorral rendelkező versenyautóknak nyújt gyorsabb nyomaték felfutási lehetőséget, hanem az alacsonyabb fordulatszámon üzemelő egyéb turbós versenyautók is élvezhetik a kigyorsításoknál érezhető erőtöbbletet - olvasható a cég közleményében. Herczig és navigátora hosszú évtizedek óta az első magyar kettős, amely teljes szezont teljesít az ERC legmagasabb kategóriájában - két állomás után a tizedik helyen állnak a pontversenyben. A görögországi futam után Cipruson, majd Olaszországban, Csehországban, Lengyelországban és Lettországban versenyez a mezőny - írja az MTI.

Az Audi Hungaria újabb három évre a Győri Balett főtámogatója

2018.05.30.
„A Győri Balett művészi produkcióiban a profizmust, az innovációt és a prémium minőséget élhetjük át, amire vállalatunk is törekszik az autóiparban. Örömmel tölt el, hogy az Audi Hungaria főtámogatóként állhat a világhírű társulat mellett” - mondta Dr. Knáb Erzsébet, az AUDI HUNGARIA Zrt. személyügyekért felelős igazgatósági tagja. Az AUDI HUNGARIA Zrt. 2002 óta főtámogatója a Győri Balett társulatának, melyet a pénzügyi támogatáson túl Audi személygépjárművek rendelkezésre állításával is erősít.   A prémiumgyártó számos kulturális rendezvényt és kezdeményezést támogat Győrben és a régióban, többek között a Győri Balett által minden esztendőben megrendezett Magyar Táncfesztivált.

Fellélegezhetnek az Opel dolgozói Németországban

2018.05.30.
A tulajdonos, az üzemi tanács és a dolgozók érdekképviseletének megállapodása szerint a veszteséges cég mintegy 19 500 munkavállalója közül legfeljebb 3700 távozik, valamennyien önkéntes alapon, és a munkaadó vállalja, hogy 2023 nyaráig nem bocsát el másokat - írja az MTI. A menedzsmenttel több hétig folytatott egyeztetés végén azt is rögzítették, hogy valamennyi üzemben végrehajtanak a termelést és a foglalkoztatást biztosító beruházásokat.  Az Opel közleménye szerint a beruházások révén az eisenachi üzemben gyártják a Grandland X városi terepjárót 2019 közepétől, és 2020-tól a  hibrid meghajtású változatot is. A rüsselsheimi kutatás-fejlesztési központnak is fontos szerepe lesz a PSA globális hálózatában, onnan irányítják majd az EP jelzésű motorcsalád új generációjának fejlesztését, és valamennyi európai forgalmazásra szánt új Opel modell fejlesztését. A társaság a leépítésekkel kapcsolatban hozzátette, hogy a 3700 fős keretet már majdnem betöltötték, 3500 dolgozóval egyeztek meg az önkéntes távozásról.  A Szentgotthárdon motorgyárat működtető Opel legutóbb 1999-ben ért el nyereséget. A vállalatot tavaly vásárolta meg a PSA az amerikai General Motorstól. A francia csoporthoz tartozik a Citroen, a Peugeot és a DC, valamint az Opel és brit testvérmárkája, a Vauxhall. A cégcsoport bevétele tavaly 65,21 milliárd euró (20 867,2 milliárd forint) volt, ami 20,7 százalékos növekedés az egy évvel korábbi 54,03 milliárd euróhoz képest. Az adózott eredmény 1,929 milliárd euróra nőtt a 2016. évi 1,730 milliárd euróról.  A PSA tavaly 3,63 millió járművet adott el, ami 15,4 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. Ezen belül az Opel és a Vauxhall márkájú gyártmányokból 1,09 millió darabot értékesítettek, ami csaknem 6 százalékos csökkenés. A társaság 2018-ra fordulatot vár, főleg az Insignia új változatától, a Grandlandtól és egy másik városi terepjárótól, a Crosslandtól reméli az eladások növekedését.

Lendületben a Krone pótkocsik

2018.05.30.
Figyelemre méltó átalakításokat vezényelt le a Krone pótkocsik magyarországi képviseletének nemrégiben kinevezett ügyvezető-igazgatója, Somogyi Gábor. Drasztikusan átszervezésre került a társaság értékesítési csapata, merésznek tűnő célokat tűzött ki, és minden eddiginél ügyfélközpontúbb üzletpolitika alapjait fektette le, miközben több új szolgáltatás bevezetését is elkezdte. Noha a rapid és mélyreható átalakítások a közelmúltban történtek, már most több jel mutat arra: sikerült új lendületet adni a Krone Trailer SE Kft.-nek. Somogyi Gábor, a Krone Trailer SE Kft. ügyvezető-igazgatója Az előző pénzügyi félévben ugyanis a cég eddigi rekordjánál 40 százalékkal több pótkocsira, összesen közel 300 darabra vettek fel rendelést a Krone hazai ügyfelei. Somogyi Gábor szerint ez az adat igazolja, hogy jó irányba indultak el, ráadásul az eladásokat elemezve több részlet is további bizakodásra ad okot. Az például: a darabszámot nem egy-két nagy flottamegrendeléssel növelték, hanem sok új ügyfél bizalmát sikerült elnyerniük. Ezzel az értékesítés kiegyenlítettebb lett, rengeteg a kisebb „egy-két-öt darabos” megrendelés. Ez pedig Somogyi Gábor szerint remek visszajelzés számukra, hiszen épp az volt a a cél, hogy a nagyobb partnerek mellett megpróbálják megszólítani kisebb társaságokat, egyéni fuvarozókat is. Az eladásokról szólva Somogyi Gábor megemlítette: az évi 50 ezer darab pótkocsit gyártó Krone Európában a „top egy-kettőben van”, piaci részesedése megközelíti a 35 százalékot, s bár Magyarországon ugyanez az érték csak cél, tudatos építkezéssel fokozatosan közelíteni kívánnak ehhez. Itthon egyébként a Krone pótkocsik kínálatából a hűtős, a ponyvás és a konténeres verziók voltak a legkeresettebbek. Az ügyvezető megemlítette azt a piaci sajátosságot is: a szállítmányozási cégek most nem szűkölködnek megbízásokban, forrást is lehet találni az eszközbeszerzéshez, a legnagyobb gondot a sofőrhiány jelenti. Ennek egyik következménye az: a sofőrök ma már könnyedén megtehetik, hogy nem csak a korszerű és új vontatót várják el, hanem a minőségi pótkocsit is – ez pedig kedvez a Krone Trailer SE Kft.-nek, hiszen a márka neve egyet jelent a megbízhatósággal és a minőséggel. Ez utóbbi kapcsán Somogyi Gábor többek között azt emelte ki: a Krone telematika-rendszere nyerte el 2017-ben az Év Telematika Díját. Az ügyvezető-igazgató értékelője szerint erős félévet zárt az alkatrész-értékesítésük is, mintegy 50 százalékkal teljesítették túl a tervet. Keresettnek számít például a Krone tengely, amelyre hat év, illetve kilométer korlátozás nélküli garanciát adnak. Emellett bombasikernek bizonyult a Krone saját márkás, Easy Rider gumiabroncsa, amely elsősorban ár-érték arányával vált vonzóvá a piacon. Somogyi Gábor megemlítette azt is: a Krone mintegy 8 millió eurós beruházással új, a szegmensben rekord nagyságúnak számító alkatrészközpontot épített. A beruházás, az átállás miatt olykor akadozott az alkatrészellátás, hosszabb várakozásra kényszerültek ügyfeleik, mára viszont a központ elkészült, az átállás befejeződött, ennek köszönhetően pedig a kiszállítási határidő a korábbihoz képest jelentően rövidült. Várakozáson felül teljesít Somogyi Gábor szerint a nemrég létrehozott pótkocsi bérbeadási ágazatuk is. A jelek szerint a fuvarozó cégek sorra ismerik fel, hogy sok esetben kifizetődőbb számukra a bérlés a vételnél: a Krone Trailer SE Kft. két hónap alatt teljesítette az éves üzleti tervét, s ma már a pótkocsiállományuk gyarapításán múlik csak, hogy mennyit bővülhetnek ebben a szegmensben. Az viszont már most biztos, hogy a képviselet szervizpartnereinek a száma kilencre nőtt, és még az idén további 3-4 taggal bővülhet.

A gyártásban is együttműködik a Suzuki és a Toyota

2018.05.30.
A 2017. február 6-án aláírt szándéknyilatkozatot követően a két vállalat már konkrét lépéseket tett a partnerség irányába: így kölcsönösen szállítanak egymásnak hibrid, illetve egyéb járműveket az indiai piacra. A Suzuki és a Toyota most a gyártás és piacfejlesztés terén is kibővítené a közös munkát.   A két vállalat legutóbbi megbeszélésén három főbb témában történő együttműködésről állapodott meg, amelyek további részleteiről később tárgyalnak:  - A Denso Corporation és a Toyota műszaki támogatást nyújt a Suzukinak egy kompakt és rendkívül nagy hatékonyságú hajtáslánc kifejlesztéséhez.  - A Toyota Kirloskar Motor Private Ltd. (TKM) gyártja a Suzuki indiai piacra fejlesztett modelljeit. A járműveket a Toyota és a Suzuki márkahálózatán keresztül közösen értékesítik. - A Suzuki modelleket - ideértve a Toyota által a fentiek szerint gyártott járműveket is – közösen szállítják Indiából az afrikai és egyéb piacokra. A folyamatban a Toyota és a Suzuki értékesítési hálózatai együtt vesznek részt, emellett további lépéseket tesznek a logisztikai és a szolgáltatási együttműködés fejlesztése érdekében is.     „A japán vállalatok közül elsőként a Suzuki lépett az indiai piacra jelentős szerepet vállalva India autóipari fejlődésének előmozdításában” – méltatta partnerét Akio Toyoda, a Toyota Motor Corporation elnöke. „Együtt mindent megteszünk annak érdekében, hogy India lakossága megtapasztalhassa a gépjárművek nyújtotta szabadság élményét, és hogy a „Gyárts Indiában” kezdeményezés keretében előállított járműveket Afrikában és a világ más országaiban is örömmel fogadják” – tette hozzá az elnök.   „Az Akio Toyoda elnök vezette Toyota töretlen lelkesedést tanúsított a partnerségről folytatott a Suzuki kezdeményezte tárgyalások során. Szívből hálás vagyok a pozitív hozzáállásukért. Bízom benne, hogy az új közös projektek hozzájárulnak mindkét vállalat jövőbeni sikeréhez, nemcsak Indiában, hanem a globális piacon is” – jegyezte meg Osamu Suzuki, a Suzuki Motor Corporation elnöke a tárgyalásokat követően.  

Buszvezetőre támadt egy solymári férfi

2018.05.30.
Mint írták, a 45 éves gyanúsított egy közlekedési konfliktus miatt vitába keveredett a 64A jelzésű járat sofőrjével, akit a vita során többször megütött.  A Budaörsi Rendőrkapitányság nyomozói azonosították a bűncselekmény feltételezett elkövetőjét, és gyanúsítottként kihallgatták. Ellene közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt eljárást indítottak, amelyet szabadlábon hagyása mellett a kapitányság vizsgálati osztálya folytat - olvasható a közleményben.

Jázmin, a magyarok kamionja futotta az EB idei leggyorsabb versenykörét

2018.05.30.
Misanóban, május 26-27-én kezdetét vette a 2018-as Kamion Európa-bajnokság. Míg a versenysorozatban a korábbi években átlag 15 versenykamion indult, az idei évben 21-re nőtt a mezőny. Mindez jól jelzi, hogy míg például a DTM egyre csökkenő létszámmal veszít a népszerűségéből, addig a kamionversenyzés iránt csapatszinten is egyre nagyobb az érdeklődés - írta közleményében a csapat.     Az idei Kamion Európa-bajnokságon egyetlen magyar csapatként az OXXO Hungary Truck Racing Team indult Ryan Smith pilótával, és már az első futamhétvégén óriási sikert ért el. A kétszeres Európa-bajnok, kétszeres angol bajnok csapat kamionja, Jázmin futotta a leggyorsabb versenykört, sőt, a négy futamból álló hétvégén egy futamot meg is nyert.     Utóbbi eredménnyel az OXXO Hungary Truck Racing Team megszerezte az idei év első magyar futamgyőzelmét az EB-n!   Pedig a csapatnak nem indult jól a hétvége: az első futamban két boxáthajtásos büntetést is kapott, a másodikban pedig egy komolyabb ütközés csaknem totálkárosra törte a kamionjuk pilótafülkéjét. A csapat szerelői egész éjszaka dolgoztak rajta, hogy a másnapi versenynapra működőképes állapotba hozzák az autót. Ezután a gyors felkészítés után nyerte meg a csapat a hétvége negyedik futamát.      A bravúros eredményt a versenyhétvége hivatalos kommentátora is értékelte, aki megszakítva a műsort az OXXO Hungary Truck Racing Team teljes stábját felhívta a tribünre, bemutatva őket a nézőknek és újságíróknak.  

Oldalak

 

Az oldal fő támogatója