"BMW lett a Hondából"

2017.08.17.
A járőrök 2017. augusztus 16-án  Keszthelyen, igazoltattak egy helyi férfit, aki egy BMW525 típusú személyautót vezetett. Az igazoltatás során a rendőrök megállapították, hogy a járműre egy Honda Civic forgalmi rendszáma lett felszerelve, ezért a 19 éves sofőrt előállították a Keszthelyi Rendőrkapitányságra, majd gyanúsítottként hallgatták ki egyedi azonosító jellel visszaélés bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt. A gyanúsított a bűncselekmény elkövetését beismerte. A rendőrök a gépkocsira szerelt rendszámtáblát lefoglalták. (a kép illusztráció) (police.hu)

666 kilométer kétszázzal

2017.08.17.
A Virgin vasúttársaság a csúcstechnológiára szakosodott Hitachi japán vállalattal együttműködve alakítja ki az új szolgáltatást, amellyel negyvenéves vonatokat cserélnek le. Az Azuma nevű szerelvények egyikét szerdán tesztelték először vasúti síneken, a szerelvény a Doncaster és Dunbar közötti utat tette meg. Maximális - óránként hozzávetőleg 200 kilométeres - sebességgel haladva a vonat 22 perccel négy órára rövidíti le a London és Edinburgh közötti 666 kilométeres utat. A Virgin Train East Coast vasúttársaság más, például a brit főváros és Aberdeen, valamint a London és Inverness és a London és Glasgow közötti járatain még inkább lerövidül majd az utazás időtartama.  A tesztelés alatt álló Azuma (japán jelentése: kelet) a napokban Glasgow-ba, majd Aberdeenbe és Invernessbe is befut. A Virgin 65 vonatot helyez üzembe. Az Azumákat Japánban tervezték, de az északkelet-angliai Durham közelében építik. A vonatok közül néhány teljesen elektromos lesz - ezek közlekednek majd Edinburgh-ba és Glasgow-ba -, míg mások dízelre is tudnak majd váltani. Ezeket alkalmazzák majd az Edinburgh-tól északra lévő vonalakon, amelyeket még nem tettek elektromossá. A Virgin és a Hitachi között tárgyalások folynak arról, hogy a vonatok legnagyobb sebességét óránkénti 225 kilométer fölé növeljék. Az Azuma-flotta révén a londoni King's Cross pályaudvar kapacitása 28 százalékkal nő majd csúcsidőben. (mti)  

Mázlijuk volt!

2017.08.17.
Közúti közlekedési baleset történt 2017. augusztus 17-én 9 óra 50 perc körüli időben az M3-as autópálya fővárosból kivezető oldalán, a 42-es kilométerszelvényben, Bag magasságában, ahol eddig tisztázatlan körülmények között három személygépkocsi ütközött össze. A balesetben nem sérült meg senki. A helyszíni szemle és a műszaki mentés idejére a rendőrök belső sávot lezárták. A közlekedők torlódásra számítsanak!   (police.hu)
Címkék: 

Beindul itthon is a NEXT-E

2017.08.17.
Az Európai Bizottság 2017. június 23-án jelentette be, hogy az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF – Connecting Europe Facility) keretében 18,84 millió euróval támogatja a hálózatról tölthető járművek elterjedését célzó NEXT-E projektet, amely Csehországban, Szlovákiában, Magyarországon, Szlovéniában, Horvátországban és Romániában összesen 222 darab 50 kW teljesítményű, többféle szabvány szerint használható gyorstöltővel, 30 darab villámgyors, 150 – 350 kW teljesítményű töltőoszloppal, egy intelligens központi járműtöltési hálózattal és számos TEN-T kiegészítő ággal építi ki Közép- és Délkelet-Európában a tisztán elektromos meghajtású és plug-in hibrid hajtáslánccal szerelt gépkocsik jövőbe mutató járműtöltési infrastruktúráját. A közlekedésfejlesztés témakörében benyújtott 349 darab pályázat közül a NEXT-E projekt azon 152 sikeres kezdeményezés egyike, amelyek együtt az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz 7,5 milliárd euró összértékű támogatását élvezik. A NEXT-E projekt a villamosipar, az autógyártás, valamint az olaj- és üzemanyag-szektor egyedülálló együttműködésének kiváló példája, amelynek célja egy olyan intelligens járműtöltési infrastruktúra kiépítése, amely gyártmánytól és szabványtól függetlenül mindegyik hálózatról tölthető gépkocsival kompatibilis, és így életképes háttértámogatásról biztosítja a belsőégésű erőforrással szerelt járművek alternatíváit. A konzorcium tagja a Szlovákiában, Csehországban, Magyarországon és Romániában is jelenlévő E.ON Group, a projekt által érintett mindegyik országban szereplő MOL-csoport, a horvátországi Hrvatska elektroprivreda villamosenergia-szolgáltató, a szlovéniai és a horvátországi PETROL töltőállomás-hálózat, valamint a Nissan és a BMW Group.

A Toyota Prius Plug-in a világ legnépszerűbb elektromos járműve

2017.08.17.
Egy igen jelentős mérföldkövet ért el idén júniusban az elektromos járművek globális piaca: a villanyautók piaci részesedése most először haladta meg az egy százalékot. A mintegy 105 ezer darab eladott jármű (a havi forgalmi érték most másodszor lépte át a százezres határt) 38 százalékos növekedést képvisel az előző év azonos időszakához képest. Ami a teljes első félévet illeti, a növekedés még lenyűgözőbb: 41 százalékos. A januártól júniusig gazdára talált, közel 450 ezer konnektoros gépkocsi azt jelenti, hogy ha váratlan, előre nem várt akadály nem gördül a villanyautók térhódításának útjába, eladásaik 2017 végére elérhetik az egymillió darabot, ami történelmi jelentőségű világcsúcs lenne. Ebből a további sikerekkel kecsegtető, de önmagában is elismerésre méltó teljesítményből oroszlánrészt vállalt a Toyota Prius Plug-in (egyes piacokon Toyota Prius Prime) hálózatról tölthető hibrid változata. A típus annyira népszerű, hogy nem tud annyit nyártani a Toyota, amennyi kielégítené a vásárlók igényeit, ám még így is a legnépszerűbb a szegmensben: az első félévben 26 867 darabot adtak el belőle világszerte. Ezzel az eladási ranglisták korábbi bajnokait, a Nissan Leaf és a Tesla Model S típusokat is maga mögé utasította, igazolva, hogy a Toyota hibrid technológiája és az ezzel járó nagy hatótáv, valamint könnyű üzemeltethetőség sokkal nagyobb bizalmat ébreszt a vásárlókban, mint a tisztán elektromos üzemű, ezért ma még sajnos korlátozott használati értékű villanyautók. Ennek sem kell azonban sokáig így lennie: a Toyota már dolgozik azon, hogy kiküszöbölje ezeket a hátrányokat, és még az évtized vége előtt piacra dobja saját fejlesztésű, új generációs, szilárd elektrolitos – szilárdtest – akkumulátorral szerelt villanyautóját.  
Címkék: 

E-Race győztes magyarok

2017.08.16.
Centizés targoncával Már tavaly új helyre költözködtek, ám nem csak cipekedni kellett, hanem festeni, mázolni, berendezkedni és közben egy teljesen új autót építeni. A magyar mérnökhallgatóknak időben sikerült mindent megoldani, márpedig áttelepeülés közben is akadtak súlyos feladatok: például egy óriási méretű, egy tonnás munkaasztalt kellett becentizniük targoncával, majd kézi erővel az új bázis műhelyébe. Ennél nehezebb feladatot is teljesítettek már, hiszen nulláról indult a több mint évtizede alapított és folyamatosan változó összetételű BME Formula Racing Team, mely 2007-ben építette az első magyar Formula Student versenyautót a Budapesti Műszaki Egyetemen, Bári Gergely vezetésével. A Formula Racing Team 2016-ban már a tizenegyedik autójával versenyzett: az FREC-006-osnak mind a négy kerekét egy-egy villanymotor hajtotta, ezzel nyerte a németországi Formula Student e-race-t a BME Formula Racing Team, mely Silverstone-ban második lett a villanyautók mezőnyében és övék volt a legjobban gyorsuló autó Gönyűben. Annak ellenére, hogy kevés nemzetközi futamon vett részt, a világranglista éves összesítése szerint tizedik helyen végzett a magyar csapat. Évadnyitó győzelemmel Idén is úgy indult az év, ahogy tavaly: a BME Formula Racing Team egyetlen kelet-európai csapatként ismét megnyerte a németországi e-Race futamot, mely tulajdonképpen a műfaj nyitóversenye, ráadásul olyan, ami csak villanyautók indulnak. A BME FRT szezonjának második állomása új helyszín volt, hiszen nem a gönyűi kikötőben, hanem az örkényi Euroringen rendezték a Formula Student East-et. A helyszín egyébként tényleg megfelelőbb, mert széles és biztonságos bukóterű versenypálya, valamint kényelmes bokszutca várta a tizenhét országból érkezett harmincnyolc csapatot. Magyarországot a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről a BME FRT, a kecskeméti Pallas Athéné Egyetemről a KeFo Motorsport és a győri Széchenyi István Egyetemről az Arrabona Racing és motorbeszállítója, a SzEngine képviselte. A 954 hallgató között a magyar csapat mellett német, svájci, holland, észt, finn, orosz, szlovák, cseh, osztrák, török és amerikai teamek érkeztek az örkényi Euroringre. Özönvíz és kánikula Az időjárás nem fogadta kegyeibe a csapatokat, mert a kánikulát még bírták az emberek és gépek, de az özönvízszerű eső idején le kellett állítani a versenyt. A hangulat ettől függetlenül nem romlott el, több autó viszont igen. A győri Arrabona Racing Team futóműhiba miatt volt kénytelen feladni az endurance versenyt. Végül a holland Formula Student Team Delft lett az első, majd a német KA-RaceIng és honfitársuk, a GreenTeam Uni Stuttgart következett. Az Audi Hungaria különdíját az ugyancsak német Hawks Racing Team kapta. A világszínvonalúan erős mezőnyben a BME FRT a kilencedik, a győriek a 19-ik, a kecskemétiek 22-ik helyen végeztek az összesítésben. A bírói stáb a Mérnökök a Járműves Műszaki Felsőoktatásért Egyesület tagjai és közel 150 fős műszaki gárda adta, megjelent az örkényi futamon Ludwig Vollrath a Formula Student Germany vezetőségi tagja. Irány Most! Ezután következett a csehországi Most, ami ugyancsak jó helyszín, mert igazi versenypálya, bukótérrel bokszokkal. Nagyon szép helye az Autodrom Most, mely gyönyörű környezetben, Csehország északi részén található. A pálya vonalvezetése változatos, a szintkülönbségek pedig látványossá és élvezetessé tették a futamokat, a pilóták minden versenyszám után mosolyogva szálltak ki az autóból. Érdekesség volt a versenyen, hogy külön értékelték az elektromos és belsőégésű motorral hajtott autókat, mind a statikus, mind a dinamikus versenyszámokban. Népes volt a mezőny: 47 csapat indult, köztük 14 elektromos hajtással. Az erős nemzetközi mezőnyben volt több német és cseh csapat, rajtoltak oroszok, lengyelek, olaszok, törökök, angolok és belgák is. Magyarok az élmezőnyben A csehországi futam eredményeiről Sipos Gábor, a BME Formula Racing Team kapitánya nyilatkozott az Autószektornak: Az elektromos csapatok között az összetett 4. helyen végeztünk. Büszkék vagyunk a Statikus versenyszámok összetettjében elért 2. helyre, mely a Cost and Manufacturing Eventen elért 4-ik, a Business Presentation versenyszámon elért 7-ik és Design Event-en elért 5-ik helynek köszönhető. Az Endurance, Gyorsulás és Skid pad versenyszámokon három negyedik helyet szereztünk, az Autocrosson hatodikok lettünk. Végül, de nem utolsó sorban pedig megnyertünk az Endurance versenyszámra vonatkoztatott Energiahatékonysági versenyszámot. Összességében a csapatok erősségét látva elégedetten tértünk haza a cseh útról. Profi konvojjal hajtanak Öt jármű biztosította a versenyautó és az alkatrészek, szerszámok, valamint a 26 fős csapat szállítását. Az autókért nagy köszönettel tartozunk a Porsche Hungaria-nak és a Trumpf Hungary Kft-nek, ők tették lehetővé, hogy biztonságosan jusson ki a felszerelés és a csapat is a 650 kilométerre lévő pályára. Az idei németországi úton edződött társaságnak nem volt nagy falat a cseh út, hiszen távolságban csupán fele olyan messze volt. Orrkúp és oldaldobozok nélkül, az egyik dobozos járműben lekötve, és felszereléssel körbepakolva került szállításra, sértetlen állapotban érkezett meg a verseny helyszínére kedd délben, szerda reggel pedig már a gépátvételen álltunk vele sorban, mesélte a kapitány. Háromezer alkatrész Röviden a BME FRT autójáról: szénszálas kompozit vázszerkezet, variálható hajtásszabályozás, négy kerékagyra rögzített elektromotor, kerekenként 327 newtonméteres nyomaték, 6,2 kilowattos akkumulátor kapacitás. A konstrukció nem változott: a háromezer alkatrészből álló és 225 kilogrammos FREC 007-es versenyautó álló helyzetből kevesebb, mint három másodperc alatt gyorsul százas tempóra. Az angolul tartott prezentációk között szerepel a tervezés, a költség, a gyártás és az üzleti terv. A különböző gyakorlati feladatoknál az eltérő tulajdonságokat vizsgálják: 75 méteres pályán az egyenesben való gyorsulást és fékezést mérik, a 8-as alakú pályán a jó oldalgyorsulással, vagyis a stabilitással lehet sokat nyerni, az 1 kilométeres autocross után következik a 22 km Endurance, köztes megállással és pilótacserével. Utóbbinál nem csak a tempó a fontos, mert sok pontot hozhat a hatékony energiafelhasználás. Hol vannak tartalékok? Az Endurance tempónk ezen a versenyen nem tudott jobb lenni, mert az akkumulátor teljes kapacitását kihasználtuk, ezen a leggyengébb láncszemek, a cellák cseréjével javítunk. Fejlesztjük a hajtásrendszer hűtését is, hisz bár a cseh versenyen nem volt vele baj, az akkumulátorkapacitás növekedésével korlátozó tényezővé léphet elő a tempónk tekintetében, nyilatkozta Sipos Gábor kapitány. A másik magyar csapatnak megint nem volt szerencséje: a győri Arrabona Racing Team, vagyis az ART autóján a csehországi futamon a SzEngine benzinmotor rakoncátlankodott. Az ART és a BME FRT is az augusztus 17-től 20-ig Győrben megrendezésre kerülő Formula Student Hungary-n zárja az idei szezont.  

Nem fogja elhinni, mi segítette a Lexus LC futóművének megtervezését

2017.08.16.
Koji Sato főmérnök mindvégig azon volt, hogy az LC a lehető legnagyobb mértékben hasonlítson az LF-LC tanulmányautóra, ami az új modell alapötletét adta. A tanulmány dizájnjának fontos elemei voltak a nagyon mélyre húzott motorháztető és a nagy kerekek, így ezt a látványt az LC formavilágában is mindenképpen meg kellett őrizni. Csakhogy ehhez egészen újszerű első futóművet kellett konstruálni, ami nemcsak kiváló rugózást és útfekvést biztosít, hanem el is fér a kifejezetten szűk helyen. A feladat tehát adott volt, és Hideyuki Masumo vezető mérnökre várt, hogy megoldást találjon. Mivel a jól ismert kettős keresztlengőkaros vagy rugóstagos rendszerek ide túl nagynak bizonyultak, valami egészen különleges dologgal kellett előrukkolnia. “Mivel meg akartuk tartani az alacsonyan húzódó motorházfedelet, ám a 21 colos kerekekről sem voltunk hajlandók lemondani, Sato-san gyakorlatilag lehetetlent kért tőlünk.” – meséli Masumo. “Normális esetben ez véget nem érő vitákhoz is vezethetett volna, ám miután alaposan áttanulmányoztam egy többlengőkaros futómű virtuális metszeti képét, rájöttem, hogy mit is szeretne elérni valójában. És ez részben az evőpálcikáknak is köszönhető.” A Lexus többlengőkaros első futóművének tervezőjeként Masumo észrevette, hogy az LC-be beépítve a rendszer öt lengőkarjának mindegyike másként viselkedik. Ezt evőpálcikák segítségével mutatta be csapatának, hogy aztán minden mérnök elkészíthesse és tanulmányozhassa saját makettjét, amíg teljesen át nem látják az új futómű-geometria működését. Ezt követően még hat kemény hónapot töltöttek azzal, hogy a konstrukciót tökéletessé csiszolják. Masumo többlengőkaros futómű-rendszerét az teszi olyan hatékonnyá, hogy dupla felső és alsó karokat alkalmazott, a bekötési pontokat pedig áthelyezte. Ez addig sosem látott szabadságot biztosított a tervezőknek, akik így pontosan olyan kifinomult felfüggesztést alkothattak, ami az LC-hez illik. “A rendszer öt lengőkarjának gyönyörű elhelyezése tette lehetővé, hogy a teljes futóművet mélyebbre helyezhessük a karosszérián belül.” – magyarázza a nem mindennapi kreativitásról tanúbizonyságot tett mérnök. “A hagyományos megoldásoknál a felső lengőkarok bekötési pontja általában a kerekek fölött található, de az új rendszerben a kart nem kellett olyan magasan rögzíteni, így megmaradhatott az LC alacsonyan húzódó motorházteteje.” A felfüggesztés minden egyes elemét gondosan tanulmányozták, hogy a rendszer valóban optimális teljesítményt nyújtson – vagyis hogy ne csak gyorsan és engedelmesen reagáljon a kormánymozdulatokra, hanem sima és kényelmes rugózást is biztosítson. Az irányíthatóság és a rugózási komfort közti kényes egyensúly kialakítása szintén komoly kihívást jelentett. A fejlesztés során az LC futóművének teljesítményét többször is összehasonlították leendő vetélytársaival. Minden elemet részletesen kielemeztek és tökéletesítettek; így születtek például az innovatív kettős (felső és alsó) gömbcsuklók is, amelyek azonnal, a volán elfordításának pillanatában továbbítják a kormányzási nyomatékot. Így az LC nemcsak jobb, hanem egyenletesebb kormányzási nyomatékot is biztosít, mint vetélytársai. Masumo méltán büszke rá, hogy csapata sikeresen oldotta meg ezt a szokatlanul nehéz feladatot. “Ennek a rendkívül kifinomult és modern futómű-kialakításnak köszönhetően az autó menetteljesítménye ugyanolyan kiváló lett, mint az irányíthatósága. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a vadonatúj Lexus LC pontosan úgy reagál a vezető parancsaira, úgy uralható és úgy irányítható, ahogyan azt egy autórajongó elvárja egy vérbeli sportkupétól.”
Címkék: 

A Geely nem tervezi a Fiat Chrysler megvásárlását

2017.08.16.
Még hétfőn jelent meg az Automotive News amerikai szakportálon az az értesülés, név nélkül nyilatkozó forrásokra hivatkozva, hogy az FCA elutasította "egy jól ismert kínai autógyártó" vételi ajánlatát, mert azt túl alacsonynak tartotta. Az ajánlattevő kilétét homály fedi, többen azonban az egyik legnagyobb kínai független autógyártóra, a Geely-re tippeltek.  A kínai cég, hogy elejét vegye a további találgatásoknak, szerdán bejelentette, hogy tavaly "bizonyos témában" valóban tárgyalt a Fiat Chrysler céggel, de újabb megbeszélésekre már nem került sor, miután idén májusban megvásárolta a legnagyobb malajziai autógyártó, a Proton 49,9 százalékát és ezért egyelőre nem is tervez újabb külföldi akvizíciót.  A Geely egyik illetékese ugyanakkor nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy "valamelyik másik kínai autógyártó" valóban zörget a Fiat Chrysler ajtaján. A Geely tulajdonában van a svéd Volvo Car Corp. autógyár és 51 százalékos a tulajdonrésze a brit Lotus Cars sportautógyártóban, de tulajdonosa a London Taxi Co. vállalatnak, és megvásárolta a dán Saxo Bank 26 százalékát is, amivel a pénzintézet főrészvényese lett. A Geely szerdán hozta nyilvánosságra, hogy féléves profitja 650 millió dollár lett, 128 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál. A kínai autógyártó féléves forgalma 89 százalékkal nőtt az idei első hat hónapban éves összevetésben. A Geely részvényára 0,8 százalékos emelkedéssel zárt szerdán a hongkongi értéktőzsdén, és ezzel a piai tőkeértéke elérte a 22 milliárd dollárt. A Fiat Chrysler részvényét szerdán délután 5 óra körül, a kereskedés leállítása előtt fél órával 2,73 százalék drágulással 10,92 eurón jegyezték a milánói értéktőzsdén. A kereskedés korai szakaszában azonban 11,13 eurón, 1998 júliusa óta a legmagasabb szinten is állt az FCA részvényára.
Címkék: 

Oldalak

 

Az oldal fő támogatója