Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Sok gyalogos csinálja, pedig veszélyes: megtilthatják ezt a szokást

2025.06.08.

Rengetegen sétálnak telefont nyomogatva, de az új KRESZ tervezete szerint tilos lesz mobilt használva átkelni az úttesten. Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjában elmagyarázzuk, miért veszélyes ez a szokás. 

Egyre több részlet derül ki a készülő új KRESZ-ről, legutóbb az látott napvilágot, hogy új szabályok vonatkoznak majd a gyalogosokra. A tervek szerint az úttesten, illetve vasúti átjáróban való áthaladás közben tilos lesz mobiltelefont használni, valamint bármilyen figyelmet elvonó tevékenységet végezni. Utóbbiba beletartozik a zenehallgatás vagy az üzenetírás is. 

Autóvezetés közben régóta tilos kézben tartott mobiltelefont használni, de miért terjesztik ki ezt – legalábbis bizonyos helyzetekben – a gyalogosokra? Természetesen a válasz az, hogy így szeretnék csökkenteni a balesetek kockázatát. Nemcsak a józan ész diktálja, hogy a telefon képernyőjére tapadva alig érzékeljük, hogy mi zajlik körülöttünk, a kutatások szerint is jelentősen megnő ilyenkor a veszély. 

Te észrevennéd az egykerekű biciklin ülő bohócot? 

Ha egy gyalogosnak valami eltereli a figyelmét, 45 százalékkal nagyobb a veszélyes helyzetek és kis híján bekövetkező balesetek esélye – derült ki a kanadai British Columbia Egyetem kutatásából.

Jóval nagyobb a baleset kockázata, ha telefonozva sétálsz

A tudósok megfigyelték, hogy az üzenetet író vagy telefonáló gyalogosok gyakran nem voltak tisztában a környezetükkel, kisebb távolságot tartottak a járművektől, ritkábban változtattak a sebességükön a forgalom miatt, például hogy átkelés előtt elengedjenek egy autót, vagy megszaporázzák a lépteiket. A szakemberek az autósok viselkedésben is észrevettek különbségeket. A sofőrök gyakran lassítottak, amikor egy olyan gyalogos felé közelítettek, aki láthatóan mással van elfoglalva. Ez azt jelzi, hogy felismerték a kiszámíthatatlan mozgásukból eredő nagyobb kockázatot. 

Egy régebbi amerikai tanulmány különös, de mégis tanulságos módon igazolta, mennyire elvonja a figyelmünket a telefonhasználat: a mobillal sétálók 92 százalék azt sem vette észre, hogy egy bohóc egykerekűzik a közelükben. Ez az arány akkor jött ki, amikor a kutatók csak annyit kérdezték a gyalogosoktól, hogy láttak-e valami szokatlant. Javult az eredmény, amikor konkrétan rákérdeztek a bohócra, de így is jóval rosszabb volt, mint a mobil nélkül sétálóké. Ráadásul ebben a kísérletben az emberek simán telefonáltak, nem nyomogatták, nem leszegett fejjel nézték a készüléket, amikor még kevésbe tudnak figyelni arra, mi történik körülöttük. 

Az egészségednek sem jó séta közben mobilozni

A balesetveszélyen kívül további káros egészségügyi hatásai is van a séta közbeni telefonozásnak. A kütyüzés miatt lassabb lesz a gyaloglás sebessége, ami hosszabb távon azoknál jelenthet problémát, akik ülőmunkát végeznek, és a napi mozgásuk jó részét a séta adja. A kisebb tempó viszont csekélyebb egészségügyi előnyökkel jár, nem hiába szokták javasolni a lendületes gyaloglást. 

Nemcsak veszélyes, az egészségnek sem tesz jót gyaloglás közben mobilozni

A lehajtott fejjel való telefonozás fokozott terhelést ró a nyakra és a hát felső részére, ami komolyabb panaszokat is okozhat. Ez a testtartás ráadásul rontja az egyensúlyt, ami növeli az elesések esélyét. A hangulatra is rossz hatással van a séta közbeni mobilozás. Amikor egyszerre több dolgot csinálunk – ezt hívják multitaskingnak – megnő a stressz. Nem meglepő, hogy ugyanilyen hatása van annak is, ha a telefont nyomogatod, miközben gyalogolsz. 

A legjobb megoldás, ha törekszünk arra, hogy menet közben egyáltalán ne bámuljuk a telefonunkat, ha pedig mindenképpen elő kell venni valamiért a mobilt, inkább álljunk meg. 

Valahol már korlátozzák a telefonos gyaloglást

Sajnos már több olyan baleset történt Magyarországon, amikor fiatalok a zenehallgatás vagy mobilozás miatt nem vették észre a közeledő autót vagy vonatot. Sok helyen járdára festett jelekkel figyelmeztetik a gyalogosokat, hogy tegyék zsebre a mobilt, amikor átkelnek az úttesten. Tilalom egyelőre nincs, ez majd az új KRESZ-szel léphet hatályba. Több országban viszont már életbe lépett hasonló szabályozás. 

Litvániában például a gyalogosoknak az úttestre való lelépés előtt, illetve áthaladás közben tilos minden olyan tevékenység, amely eltereli a figyelmüket a környezetről és a forgalomról – ebben beletartoznak a mobiltelefonok is. Aki megszegi a szabályt, 20 és 40 euró ( 8-16 ezer forint) közötti pénzbírsággal sújtható.

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.06.23
14. alkalommal mérhették össze tudásukat a versenyzők Székesfehérváron - írja a police.hu. ..
2025.06.23
Januárban és februárban 19 ezer 700 új személygépkocsit helyeztek forgalomba Magyarországon, 4,8....
2025.06.23
Nézze meg a videót! ..
2025.06.23
A több száz család megélhetését biztosító gyár bezárása súlyos csapás a helyi közösségnek, és egy....
2025.06.23
A Continental ismét megerősítette vezető pozícióját a független nyári abroncsteszteken: a prémium....
2025.06.23
Két stájer férfi is megsérült szombaton légi balesetben. Egy 46 éves siklóernyős magyar pilóta....
2025.06.22
Szöveges és térképes figyelmeztető előrejelzést adott ki Magyarország területére 2025. 06. 23.....
2025.06.22
Egy szín története a valóság és a legenda között – írja honlapján a német tulajdonban levő olasz....
2025.06.22
A jövő héten Forma–1-es autóval tesztel a Red Bull 17 éves védence, Arvid Lindblad. A....
2025.06.22
A BMW olyan, természetes összetevőket tartalmazó anyagot fejlesztett ki, amely sok tekintetben....